Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın ağzından 3 haftadır kan geliyor

Merve hilall

Yeni Üye
Merhaba foruma yeni katıldım. Kaplumbağam 3 hafta önce evimin balkonundan bi anlık dikkatsizliğim sonucu 4. Kattan çimlere düştü. veterinere 2 defa götürdüm gerekli iğnelerini yaptılar . Kaplumbağam 3 haftadır yaşıyor röntgen çekildi iskeletinde ve iç organlarında sorun yok dendi fakat 3 haftadır ağzından kan geliyor sürekli değil ama parça halinde kan geliyor arada veterinerim antepsin adında bir ilaç verdi ağzına damlatamadığım için akvaryum suyunu baya azaltıp indirip 4 ml verdim başka yapabileceğim yada yapmamam gereken birşey var mı. ? konyada yaşıyorum ve kaplumbağadan anlayan başka veteriner bulamadım maalesef.

Ekli dosyalar

• IMG_20211120_215833.jpg
    IMG_20211120_215833.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20211119_222914.jpg
    IMG_20211119_222914.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20211120_220826.jpg
    IMG_20211120_220826.jpg
    321.9 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
3 haftadır yemek yemiyor antepsin ilacı verdi ilacı suya damlatarak vermeye yeni başaladım . Veteriner mide asidinin kılcak kanamayı tetikleyebileceğini söyledi. Akvaryumun normal görünümü bu değil yorulmaması için platfomu çıkarıp su seviyesini indirdim sadece. Bu hayvanlardan anlayan biri bi tavsiyede bulunursa minnettar kalırım

Son düzenleme:
İstanbul'a gelebilirseniz işini gerçekten hakkıyla yapan veteriner hekim Gözde Çetin Kasap var. Gerçekten çok ilgili. Durumu da anlayacaktır. Öncesinde wp üzerinden durumu da açıklarsınız acil bir durum ise yönlendirecektir. Muhakkak danışın derim. Çok geçmiş olsun.

Foruma hoş geldiniz.

Hayvanın yüzmesi nasıl? Eğri durma var mı? Kuru yerde yürümede sıkıntı var mı?
Nefes alma da zorlanma hırıltılı nefes alma var mı?

Dışkısına denk geldiyseniz bordo yada kan kırmızı bir renk gördünüz mü?
Vücudunda yara bere kan oturması morluk yada kahverengilik var mı?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?
Yemlerinin markası nedir?
Akvaryumunuzda ekipman olarak neler var?

Kabuk boyu kaç cm?

Hayvana sabah akşam bir damla zeytinyağı verin. Çay kaşığı ucuna koyup bir şekilde ağzını aralayıp yutmasını sağlayın. Geri kalanı sorularıma cevap verdiğinizde yazarım.

Geçmiş olsun.

Merhaba foruma yeni katıldım. Kaplumbağam 3 hafta önce evimin balkonundan bi anlık dikkatsizliğim sonucu 4. Kattan çimlere düştü. veterinere 2 defa götürdüm gerekli iğnelerini yaptılar . Kaplumbağam 3 haftadır yaşıyor röntgen çekildi iskeletinde ve iç organlarında sorun yok dendi fakat 3 haftadır ağzından kan geliyor sürekli değil ama parça halinde kan geliyor arada veterinerim antepsin adında bir ilaç verdi ağzına damlatamadığım için akvaryum suyunu baya azaltıp indirip 4 ml verdim başka yapabileceğim yada yapmamam gereken birşey var mı. ? konyada yaşıyorum ve kaplumbağadan anlayan başka veteriner bulamadım maalesef.
Merhaba yazınızı gördüm Konya dikkatimi çekti. Benim kaplumbağalarımda Konyadalar ben zamanında başka bir konuyla ilgili yardımcı olması için internette kaplumbağa videoları çeken bir veterinere yazmıştım o da bana Konya'da fakültenin hayvan hastanesi olduğunu söyledi, Selçuk Üniversitesinin hayvan hastanesi varmış ve kaplumbağalara bakıyorlarmış söylediği kadarıyla. Tabii siz yine de gitmeden bir arayın sorun İnşallah yardımcı olurlar ve İnşallah iyileşir bir an önce

İstanbul'a gelebilirseniz işini gerçekten hakkıyla yapan veteriner hekim Gözde Çetin Kasap var. Gerçekten çok ilgili. Durumu da anlayacaktır. Öncesinde wp üzerinden durumu da açıklarsınız acil bir durum ise yönlendirecektir. Muhakkak danışın derim. Çok geçmiş olsun.
Maalesef İstanbul'a gidemem kalacak yer gibi şeyler ayarlama imkanım yok ama tavsiyeniz için teşekkür ederim

Foruma hoş geldiniz.

Hayvanın yüzmesi nasıl? Eğri durma var mı? Kuru yerde yürümede sıkıntı var mı?
Nefes alma da zorlanma hırıltılı nefes alma var mı?

Dışkısına denk geldiyseniz bordo yada kan kırmızı bir renk gördünüz mü?
Vücudunda yara bere kan oturması morluk yada kahverengilik var mı?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?
Yemlerinin markası nedir?
Akvaryumunuzda ekipman olarak neler var?

Kabuk boyu kaç cm?

Hayvana sabah akşam bir damla zeytinyağı verin. Çay kaşığı ucuna koyup bir şekilde ağzını aralayıp yutmasını sağlayın. Geri kalanı sorularıma cevap verdiğinizde yazarım.

Geçmiş olsun.

Tüm dış muayinesi yaptırdım ve röntgen çektirdim bi sorun yok ayak basması da kontrol edildi ayaklarında sorun yok. Dışardan hiçbir sorunu yok. Solunum yolu yada mideden şüpheleniyorum. Veteriner mide dedi ama röntgen de çıkmadı. Kanama olurken burnu kapalıymış gibi ses çıkarıyor her zaman değil. kanama olurken ayaklarını nefes alır gibi ileri geri yapıyor ağrıdan sanırım. Arada ağzından nefes alıyor ve kan geliyor. Kanama midede mi akciğerde anlayamıyorum röntgen de çıkmadı.
Vitamin olarak apex torx-shell ikili vitamin kullanıyorum. Marul karides verdim yemedi normalde yemi Artakua

Olaydan sonra bir kere bordo kaka yaptı bir kere yemek yedi sonra kesti yemeyi bu yüzden kaka da yok. Sadece bir kere dışkı gibi bir yapı gördüm o da toptop halinde mukozalı açık krem rengiydi.

Kabuk boyu 14 cm
Ekipman olarak lamba ısıtıcı var güneşlendiği bir alanı var bide platform. birde Isı verince fenalaşıyor veteriner kan akışını hızlandırdığını ısı fazla vermemi söyledi. Suyu baya indirdim doğru mu yapıyorum bilmiyorum.

Kaplumbağa evcil olduğu için elimde ürkmüyor ağzını dakikalarca uğraşsamda açamıyorum antepsin ilacı da bu yüzden suya döktüm yinede vermeyi denicem .
Cevabınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20211121_115419.jpg
    IMG_20211121_115419.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20211121_115440.jpg
    IMG_20211121_115440.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20211121_115744.jpg
    IMG_20211121_115744.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Merhaba yazınızı gördüm Konya dikkatimi çekti. Benim kaplumbağalarımda Konyadalar ben zamanında başka bir konuyla ilgili yardımcı olması için internette kaplumbağa videoları çeken bir veterinere yazmıştım o da bana Konya'da fakültenin hayvan hastanesi olduğunu söyledi, Selçuk Üniversitesinin hayvan hastanesi varmış ve kaplumbağalara bakıyorlarmış söylediği kadarıyla. Tabii siz yine de gitmeden bir arayın sorun İnşallah yardımcı olurlar ve İnşallah iyileşir bir an önce
Bi iletişime geçmeye çalışacağım veterinerim ilgilenmezler fazla demişti birde şehir merkezine çok uzak olduğu için hayvanı strese sokmak istemedik.birazdaha kötüleşti kanaması o yüzden götürmeye çalışıcam teşekkür ederim.

Bordo dışkı yaptı ise bu mide kanaması olduğunda oluşur. Sonrasındaki dışkısında bu renk yoksa kanama durmuş demektir. Belirtilere göre sıkıntı akciğer, geniz ve sinüs bölgesinde bir yerde. Yine de dışkı kontrolü yaparsınız. Zeytinyağını damlattınız mı ağzına?

Vitaminleri vermeyi bırakın aşırı D vitamini yüklemesi damar yapısını sertleştirip çatlatır ve kanma yapar.

Hayvan ön ayaklarını mı titretiyor, yoksa omuz yani kabuk çukurundan ileri geri kollarını mı oynatıyor? İkinci seçenekse kolların kabuk içi bağlantı noktası akciğerin üstündedir. Oynatarak bir nevi masaj yaparak pıhtıyı atmaya çalışır. 3'lü çatalın sağ ve sol tarafındaki kol bağlantıları, akciğerler bağlantıların altında düz kemiklerin üstünde aradadır. Hem bu sebepten hemde ağzından su alıp burnundan su fışkırtarak burun deliklerini temizler; hayvanı gözetiminizde suya koyun yüzmeye çalışsın.

Gece ortam sessiz olur gece uyurken nefes sesini dinleyin. Hırıltı var mı?

Lamba ısısı 32 derece üstüne çıkmasın. Mesafe ayarı için hayvanın sırt noktası hizasında birşey koyup üstüne derece yatırın. İlk yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Çok aşırı ısı damarları genişletip kanamaya sebep verir.

118308.jpg

Screenshot_20210704_021935_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Bu da sorunun akciğerde olduğunu gösteriyor. Ve ne yazıkki akciğer konusunda kanama açısından ne tedavi uygulanır bilmiyorum onu hekime sorarsınız.

Hayvana 2 dakika kadar kaynayan suya kıyma parçası atıp haşlayın ve vermeye çalışın. Yem olarak sera raffy P alın. Gerekirse stick yemi çay kaşığında suda eritip bulamaç yaparak bir şekilde ağzını açıp verin. Kaplumbağaların tükürme yeteneği yoktur suda ağzını açarak çalkalar. Kuru yemi suda vereceksiniz. Su kaplumbağalarının tükürük bezleri yoktur kuru yerde yiyemezler.

Ağızdan vermeniz gereken bir ilaç varsa şırınga ile vermenizi öneririm. Ama insülin şırıngalarından kullanmalısınız diğerlerinin ucu çok büyük. Ağzını ataç ile açabilirsiniz. Ben hiçbir şekilde açamadığımda bu yöntemi kullandım. Sadece dikkatli olun şırınga ağzına girdiğinde asla aniden sıkmayın ilacı. Yavaş yavaş az az sıkarak verebilirsiniz. Biraz zor ve yorucu ama bu ilacı alması gerekiyorsa muhakkak bir deneyin derim. Biri kaplumbağayı tutmalı ki siz ataç ile ağzını açarken bir yandan şırıngayla yavaşça ilacı verebilesiniz

Bordo dışkı yaptı ise bu mide kanaması olduğunda oluşur. Sonrasındaki dışkısında bu renk yoksa kanama durmuş demektir. Belirtilere göre sıkıntı akciğer, geniz ve sinüs bölgesinde bir yerde. Yine de dışkı kontrolü yaparsınız. Zeytinyağını damlattınız mı ağzına?

Vitaminleri vermeyi bırakın aşırı D vitamini yüklemesi damar yapısını sertleştirip çatlatır ve kanma yapar.

Hayvan ön ayaklarını mı titretiyor, yoksa omuz yani kabuk çukurundan ileri geri kollarını mı oynatıyor? İkinci seçenekse kolların kabuk içi bağlantı noktası akciğerin üstündedir. Oynatarak bir nevi masaj yaparak pıhtıyı atmaya çalışır. 3'lü çatalın sağ ve sol tarafındaki kol bağlantıları, akciğerler bağlantıların altında düz kemiklerin üstünde aradadır. Hem bu sebepten hemde ağzından su alıp burnundan su fışkırtarak burun deliklerini temizler; hayvanı gözetiminizde suya koyun yüzmeye çalışsın.

Gece ortam sessiz olur gece uyurken nefes sesini dinleyin. Hırıltı var mı?

Lamba ısısı 32 derece üstüne çıkmasın. Mesafe ayarı için hayvanın sırt noktası hizasında birşey koyup üstüne derece yatırın. İlk yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Çok aşırı ısı damarları genişletip kanamaya sebep verir.

Ekli dosyayı görüntüle 4276

Ekli dosyayı görüntüle 4277

Bu da sorunun akciğerde olduğunu gösteriyor. Ve ne yazıkki akciğer konusunda kanama açısından ne tedavi uygulanır bilmiyorum onu hekime sorarsınız.

Hayvana 2 dakika kadar kaynayan suya kıyma parçası atıp haşlayın ve vermeye çalışın. Yem olarak sera raffy P alın. Gerekirse stick yemi çay kaşığında suda eritip bulamaç yaparak bir şekilde ağzını açıp verin. Kaplumbağaların tükürme yeteneği yoktur suda ağzını açarak çalkalar. Kuru yemi suda vereceksiniz. Su kaplumbağalarının tükürük bezleri yoktur kuru yerde yiyemezler.
Dediğiniz gibi akciğer kanaması çok büyük ihtimalle tüm belirtiler uyuyor. Antepsin ilacı bıraktım bi faydası olmadı veterinerin yazdığı diğer ilaç olan Transamine kullanmaya başladım veteriner vermişti kanamayı baya yavaşlattı bu yinede arada kanaması duruyor sonra tekrar başlıyor. Derin bi nefes alıyor kollarını omuzundan itibaren oynatıyor kafasını suya sokuyor ve ağzında kanla kafasını kaldırıyor. Sürekli kanaması olmuyor. Kanama olmadan hemen önce ve olurken burnundan seste geliyor. Bazen kanı atmak için sanırım ağzını tamamen açıyor.Enerjisi de yok etrafa bakıyor sabit. Dediğiniz gibi vitamini kestim. Isıyı dediğiniz gibi yaptım.Yemi denedim ama yemiyor kıyma yerine karides haşladım parçalara ayırdım verdim yemedi denemeye devam edicem. Kendi yemini parçalayıp vermeye de çalışıyorum. Zeytin yağını denedim ama ağzını açmıyor çok zorlamaktan da korkuyorum.birde başka bir yerde papatya suyunun enfeksiyon oluşmaması için kullanıldığını öğrendim onu denedim pek bi fark olmadı şuan.

Selçuk vet fakültesine bugün götürmeye çalışıcam umarım yanlış bişey yapmazlar iyi olur umarım.

Son düzenleme:
Üniversitede veterinerlik fakültesinde bakılması daha iyi olur. Orada egzotik hayvanlar konusunda ders görüyorlar.

Bir açıdan kanı atması iyi ciğerde kuruyup pıhtılaşmaz.

Midede olsa alternatif çok. Akciğer konusunda ne yapılabilir bilmiyorum.

Ağzını açabilseniz yiyeceği tıkarsınız. Kaplumbağalar tüküremediği için mecbur yiyecektir.

Kafasını rahat hareket ettirebiliyor mu? Düşmelerde baş ve bacaklar dışarıda iken üzerine düştüklerinde ezilme oluyor. Boynu ezildiyse yutkunmada zorluk yaşıyor olabilir.

Çok yorulacağı hareketlerden kaçının. Zorlanma aşırı nefes almasına ve kanamaya sebep verebilir. Eğer sürekli kuru alanda ise arada tutup suya indirin su içsin. Tekrar kuru alana koyun. Su kaybı yaşamasın.

Vitamine devam etme konusunu da sorun. D vitaminini anlatmıştım ama diğer açıdan da vitamin damla hayvanın kırgınlığını alıp canlandırır, iştahını açar.

Geri