Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Çenesi Altındaki Mor Lekeler

-scorpion-

Yeni Üye
Arkadaşlar yaklaşık bir haftadır kafamı kurcalayıp duruyor bu lekeler. İlk olarak dişide baş gösterdi azdı sonra erkekte gördüm. Dişideki bayağı bir bariz morluk (açık kahve olan) erkektekiyse kahvemsiydi fakat geçen gün kahvelik gitmiş beyaz bi hale dönmüş. Ne yapacağımı bilemedim veterinere götür dediğinizi duyar gibiyim ama konyada bu minik sevimli hayvanlara bakacak bir veteriner bulamadım. Resimleri mümkün mertebe deatyl çektim sizlerin değerli yorumlarını bekliyorum.
-Akvaryum 60 lt hayvanların darbe alabileceği bir yer yok denecek kadar az zeminse çakıl taşı ince kum karışımı.
-Dış filtre - 100w lık ısıtıcı 28 derecede ayarlı akvaryumsa 30-31 derecelerde. Sıcaklığı düşürdüğümde 28-26 yaptığımda hayvanlar motorun yada ısıtıcının dibine sokulup orda kalıyorlar kumu deşeleyip gömülüyorlar. Sıcaklık benim bunlara 30-31 normal yani.
-Suları genelde temiz hiç olmasa 2 haftada değiştiriyim (rengi sararmaya başladımı)
-3 üde birbiriyle anlaşır kavga ettiklerini görmedim yani ısırma değil.
-Son olarak teramicynle kremleyip geçmesini bekledim ama oda nafile...
mailto:/12/6/dpq70.jpg
mailto:/12/6/dpq73.jpg
mailto:/12/6/dpq7k.jpg
mailto:/12/6/dpq77.jpg

Diğer kısımlarında herhangi bir lekedir vs yok büyüme izleri var. Kabuk değiştireli 2 hafta oldu.
mailto:/12/6/dpq95.jpg
mailto:/12/6/dpq98.jpg
mailto:/12/6/dpq99.jpg
mailto:/12/6/dpq9c.jpg

Buda akvaryumumuzun son ferdi.
mailto:/12/6/dpq9b.jpg
mailto:/12/6/dpq9d.jpg

Cvp: Kaplumbağamın Çenesi Altındaki Mor Lekeler

Siz ısırma değil demişsiniz ama bence o kahverengilikler morluklar ısırmaya veya darbeye bağlı oluşmuş gibi duruyor :(
Acaba mantar kaynaklı mı diye düşünüyorum.Ama ikisininde çene bölgesinde olması beni düşündürüyor.
Bakalım diğer arkadaşlar ne diyecekler bu yaralara.

Çok geçmiş olsun :( Bana da ya travma ya da mantar gibi göründü :( Mutlaka bir veteriner hekimin görmesi gerekir. Size yakın mı bilmiyorum ama Konyada Feritpaşa Mah. Ümit Bahadır Türk Sok. Tuğra Sit. No : 30/B Selçuklu - KONYA
sempati veteriner kliniği var ben daha önce aramıştım kapluşlara bakıyoruz demişlerdi. İnternet sayfalarında 0332 233 43 83 numarasını vermişler 11-18 saatleri arasında telefonla da bilgi alınabiliyor galiba. Umarım bir an önce sağlıklarına kavuşurlar.

Sanırım mantar oluşmuş, çünkü deri ortalara doğru iyice çürümüş gibi görünüyor veterine götürün bence

Arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim. Tubidik moderatör kardeşim adresini not aldım aldım teşekkür ediyorum yardımcı olduğun için. Sevindirici haber birkaç gün daha bekledim ve sanırım yara benzeri o morluklar iyileşmeye başladı gibi görünüyor. Erkekteki kaybolmak üzere kahveden beyaza dönmüştü şuansa ten rengi geri geliyor. Diğer dişiyse yavaş yavaş kahvelii beyaza dönüyor. Bu haftada gözlemleyip olmadı verdiğiniz adresle irtibata geçeceğim. Çok şükür hâla hiperaktifler. :) Gelişmeleri burda yazacağım umarım benle aynı sıkıntıyı yaşıyanlarında kötü sonuçlanmadan iyileşir hatta ben gibi beklemeden bir veterinerle görüşüp daha erken tedavi ettirebilirler.

Geri