Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın durumu hakkinda bilgi verir misiniz.

Winchesterr48

Bronz 3 Üye
[attachment=2518][attachment=2518][attachment=2518][attachment=2518]Merhaba arkadaslar sayfanızı takip ediyorum ve gercekten cok iyisiniz. Öncelikle 2-3 hafta önce kadar petshopun kötü kosullar altında baktıgı kaplusu aldım sımdı saglık durumu nedır kac yasındadır cinsi nedir onu sizden öğrenmek istiyorum biraz deneyimsizim bu konuda tesekkur ederım :)

Winchesterr48' Alıntı:
Merhaba arkadaslar sayfanızı takip ediyorum ve gercekten cok iyisiniz. Öncelikle 2-3 hafta önce kadar petshopun kötü kosullar altında baktıgı kaplusu aldım sımdı saglık durumu nedır kac yasındadır cinsi nedir onu sizden öğrenmek istiyorum biraz deneyimsizim bu konuda tesekkur ederım :)

Başka fotograf nasıl yuklenıyo yapamadım arkadaslar kusura bakmayın

Yardımınız Gerekıyor arkadaslar

20161030_140316.jpg

OEgL24
mailto:/OEgL24.jpg" />

VEdMyv
mailto:/VEdMyv.jpg" />

QQq74j
mailto:/QQq74j.jpg" />

Ekli dosyalar

• 20161030_140307.jpg
    20161030_140307.jpg
    898.7 KB · Görüntüleme: 211
RE: Acil Bakar mısınız

Öncelikle hoşgeldiniz,
Hayvanı aldığınız için tebrik ederim. Gerekli ekipmanları sagladinizmi ?
Sağlık durumunu kontrol etmek için, gözlerde şişlik yok, kulaklara şişlik varmı bakın. Kırmızı beneklerin olduğu yanak kısımdadır kulaklar. Yüzmesi nasıl? Hareketli mi?
Besleniyor mu? Bunları kontrol edin. Kabuk durumu kötü görünmüyor ama katmanlar var gibi resimleri tam boy acamadim. Alt kabukta pembeleşme ler var büyüdüğünü gösterir ama hastalık belirtisidir olabilir. Yüzüyor ve besleniyorsa sorun yoktur. Kabuk boyunu ustten ölçün. Yaş durumunu kabuk boyuna gore sadece tahmin edebiliriz.
Cinsiyet dişi gibi gorunuyor. Ön ayak orta tırnağı farkedilir şekilde diğerlerinden uzunsa erkektir.

Altta ki link size gerekli bilgileri verecektir.
mailto:/forum/konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Forum kuralları gereğince konu başlığı daha anlaşılır şekilde değiştirilmiştir.

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim :).
Yuzmesi beslenmesi hersey yolunda gunde 2 ogun besliyorum 30-40 lt akvaryumu var isiticisi hava filtresi var kuruma alanini yaptim okudugum kadariyla ust kabuklarini haftada 1 fircaliyorum dokuluyo buyumesinden diye tahmin ediyorum

Foruma hoş geldin bende alıp kurtardığın için tebrik ederim. Tam kabuk boyu nedir ? Kulaklarda şişlik var mı ? Su kaç derece ? Kullandığın yemler nelerdir ?

Cem abi sen gordugum kadariyla bu alanda baya ustasin bana yardim et kabuk boyu 7-8 cm gunduzleri tetra karidesle besliyorum 12 saat sonrada kivircik marul veriyorum hepsi kafa hacmi kadar sol yanakta hafif sislik var su sicakligi ise 26-27 derecede sabit

Hayvan bulunduğu ortam itibariyle tam gelişememiş ama kabuk yapısına bakarsak 2 yaşın üstünde ama kaç yaşında olduğu belirsiz. Şu haliyle hayvan dişiye benziyor. Net karar için 10 cm kabuk boyuna ulaşması lazım.

Kışa giriyoruz dolayısıyla su ısısı uygun. Fakat kulak enfeksiyonu var. Suyu 28 kuru alanı 32 derece yap.

Eczaneden genta yada gentagut damla alıp sabah akşam her iki kulağına 10 saniye arayla 3'er damla damlat. Kuru bir yerde 5-10 dakika arası beklet. Bu yer soğuk olmasın gerekirse lambayı kuru alandaki gibi konumlandır üstüne.

Ayrıca stick yemine de sabah akşam iki damla damlatıp elden ilk yem olarak yedir suya değmesin. Şişlik düzeldikten sonra birkaç gün daha devam et.

Sadece karides ile olmaz. Tek yönlü ve protein içerikli yem hayvanı gut hastası eder. Raffy P ve tetra reptomin al. Reptomini 100'lük küçük kutuda al. Yosun içerikli olduğu için ilk başta yememezlik edebilir.

Marul vermen iyi. Kalsiyum içerir. Orta körpe yapraklarından ver ama her gün değil. Haftada iki veya üç kez. Reptomin verdiğin gün verme. Jbl agil yem gelişmesi için gerekli sert yemdir. Kırarken çene kaslarını çalıştırır, güçlendirir. Aynı zamanda bu kulağa masaj maiyetinde kılcal damarları hareketlendirecektir.

Kabukta deformasyon var. O yandaki içe göçüklük düzelmez ama sağlıklı biçimde yüzebileceği ortamda bu göçüklüğün daha fazla artması önlenir. Hayvanın üstünde plakalar yoğun bunlar azaltılırsa kabuk gelişimi rahatlar. Baskı azalır. Bunun için uygun ölçüde mango veya mopani kökü lazım hayvan altına girip kaşınarak eski plakaları atar.

Eczaneden bir de devit damla al. İlaç verdiğin esnada kabuğunu peçete ile kurutup devitten bir iki damla kabuğuna damlatıp yay. Kuru yerde beklettiğin sürede bu plakaları yumuşatır. Akvaryuma almadan peçete ile kalanı silip akvaryuma alırsın. Devit plakaları yumuşatır. Isıtıcı lamba gerdirir, kök ile sürtünüp atar.

Hayvanın cinsi res ( red eared slider)

Akvaryumu büyütmende gerekecek. Ya ömürlük alıp bir seferde çıkar yada ara geçişli 100 litrelik bir akvaryum ile devam et.

Cvp: Kaplumbağamın durumu hakkinda bilgi verir misiniz.

İlgilendiginiz icin Tesekkur Ederim :)

Geri