Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Gözleri Açık Fakat Hareket Etmiyor

noah

Yeni Üye
Merhaba,

3 adet su kaplumbağası besliyorum. Güzel ve geniş bir teraryum içinde 28 dereceye sabitlenmiş bir ısıtıcı, yeterli bir filtre ve lambaları mevcut. Bu üç kaplumbağamdan ikisi canavar gibi elimi görür görmez suyun üstünde dans etmeye başlıyorlar. Fakat bir tanesinde sorun var ve bu sorun büyük çözüm arayışlarına girmeme sebep olacak boyuta geldi.

Diğer benzer rahatsızlıklarından farklı olan bir ayrıntıyı konu başlığında verdim zaten. Şimdi sorununu anlatmaya başlıyorum. Kaplumbağam son zamanlarda yemekten kesilmeye başlamıştı. Günde normalde az yiyordu. Birkaç gündür ise yediği yemi dışarı çıkarıyordu. 3 çeşit yem denedim hem etçil hem otçul. Fakat hepsinde aynı tepkiyi veriyordu. Son olarak ise hiç yememeye başladı ve hareketsizleşti ve bugün suya baktığımda suda ölü gibi hareketsiz bir şekilde süzülüyordu. Elime aldım hiç hareket etmedi. Ve malesef kafası kontrolü dışında sağa sola düştü. Öldüğü aklıma geldi fakat ilginç olanı gözleri faltaşı gibi açık. Yani ne bir saydamlık, ne bir yarı kapanıklık ne de biri kapalı biri açık durumu var. Gayet açık ve canlı gözüküyor gözleri. Fakat hiç hareket etmiyor veya bir tepki vermiyor. Çözüm olarak sıcaklığı 30-31'e çıkarmayı denedim ve öyle bekliyorum. Eğer geç kalmadığım bir durumsa ve bilen biri varsa bana yardımcı olursa çok mutlu olurum.

RE: Kaplumbağamın gözleri açık fakat hareket etmiyor.

Söylediğiniz gibi kolları bacakları sarkıyorsa hiç tepki vermiyorsa ölmüş olma ihtimali yüksek. Benim kaplumbağam da gözleri açık ölmüştü :( Biraz daha bekleyin isterseniz. Emin olamıyorsanız bir veterinere teyid ettirmeniz daha uygun olur :(

Büyük ihtimalle kaplumbağanız ölmüş.Birde teraryumda bakıyorum demişsiniz kara kaplumbağaları teraryumda bakılır.Su kaplumbağaları paludaryumda beslenir.

eğer tepki vermiyor ve kafasını kontrol edemiyorsa ölmüştür.geçmiş olsun

Öldüyse vücudu kas katı kesilir ve söylediginiz seyler olur.Malesef ya öldü ya da ölmek üzere anlayamıyorsanız emin olmak için bir kezde veterinere gösterebilirsiniz

alcatraz, net bir bilgim olmadan teraryum dedim ama yanlış biliyormuşum. Yani demek istediğim evleri geniş ve rahat.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Gece tepkisizdi ve kafasını kontrol edemiyordu ama yumuşaktı. Sabah kalkıp baktığımda ise gözleri kapanmış ve kaskatı kesilmişti. Elime aldım biraz oynadım tekrar yerine koydum sonra baktığımda gözü biraz açıldı ama hala kaskatı. Can mı çekişiyor yoksa olağan bir durum mu?

acilen bir veterinere götürseniz mesela..güzel olmaz mı?

bencede hemen bir veterinere götürmenizde fayda var.belliki çok hasta.hala bir şansınız var

İki tane veterinere gösterdim ama malesef ölmüş. Veterinerlerin de su kaplumbağalarından pek anladığı söylenmez. Hatta ilk gittiğim veterinere "kaplumbağa" dediğimde güldü. Dün akşamki biraz yumuşak haliyle götürseydim de "elimizden bir şey gelmezdi" yanıtını aldım. Neyse ikisi de sertliğine bakıp ölmüş dediler. Bana da öyle gözüküyor. Kabuğunun altı da pembeleşmeye başladı. Son olarak şunu soracağım ki sonradan vicdanım sızlamasın: Kış uykusuna yattıklarında sertleşirler mi böyle?

Kaplumbağa öldüğünde kafası kolları dışarı sarkar tepki vermez dokunulduğunda.
Nefes alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Veterinerlerin kış uykusunda olan kaplumbağa ile ölü kaplumbağayı ayırabileceklerini düşünüyorum. İçinizin rahat etmesi için ayrı bir kapta bir süre daha bekletin isterseniz.

Geri