Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözündeki beyazlık ne zaman kaybolur.

yosuntosun

Bordo Bereli
kaplumbağamın iki gozunde de beyaz çıkıntı var ama bir gözündeki daha fazla.
Genta kullanıyorum bir süredir çıkıntı küçüldü ama tamamen geçmedi. Arada gozunu kaşıyor o yüzden küçülmüyor olabilir mi?
Suyu hep temiz iç filtre var.

Gözlerinin resmini çekin.

20230810_192751.jpg
20230810_192648.jpg
20230810_192651.jpg

Göz kapakları içinde hafif bir enfeksiyon var.

Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. 30 dakika kuru yerde bekletin.

Uvb lambası var mı yada devit veriyor musunuz?

Vitamini çok veriyorsunuz. Haftada 1 iki damla yeterli yemlerden de alıyor. Vitaminin aşırısı da zararlı.

Deviti ağızdan bırakın. Kabuğuna 3 günde bir iki damla sürüp 30 dakika kuru yerde bekletin.

Plakalarda katman yoğunluğu fazla bunlar atılmalı. Kaşıntısı hayvanı kurdeşen eder. Katman fazlalığı adalardaki plakaların birbiri üstüne binerek kabuğun genişlemesini hareket etmesini baskılayıp şekil bozukluğuna neden olur.

Ağzı düz cımbızla üst plakalarda açılanları yoklayın.

Hayvan bir yerlere sürtünüyorsa kök gerekir. 10*35 cm gibi düz yere konunca altında hafif boşluk olacak bir şekilde olmalı. Hayvan altına rahatça girebilmeli. Ne üstünden düşecek kadar hafif olmalı ne de altında kalacak kadar ağır.

Sürtünme eylemi yoksa kökü kullanma ihtimali düşüktür.

kabuğunda şekil bozukluğu var zaten ama bundan mi kaynaklı? ben sahiplenmeden kotu bakilmis vitamin yada genis yuzme alani yoktu.

Kabukları deprem fay hattı gibi düşünün. Plaka katmanı kalınlaştıkça birbirine doğru yaklaşıp üstüste biner. Hayvan büyüdükçe kabuğun hareketlerini kısıtlar. Bu baskı karşısında kabuk iç ve dış bükey olarak eğilmeye başlar.

3-4 katman normal kabul edilir fazlası bu açıdan zararlıdır.

Kabuğa sürülen devit plakaları yumuşatır. Isıtma lambası kurutup gerdirerek açar köke sürtünerek atar. Kök kullanmıyorsa açılan plakaları cımbızla çıkarırız. Plakanın bir kısmı sıkı tutuyorsa açılan kısmı kıvırıp kırarız diğer taraf sonra atılır.

Kabukları deprem fay hattı gibi düşünün. Plaka katmanı kalınlaştıkça birbirine doğru yaklaşıp üstüste biner. Hayvan büyüdükçe kabuğun hareketlerini kısıtlar. Bu baskı karşısında kabuk iç ve dış bükey olarak eğilmeye başlar.

3-4 katman normal kabul edilir fazlası bu açıdan zararlıdır.

Kabuğa sürülen devit plakaları yumuşatır. Isıtma lambası kurutup gerdirerek açar köke sürtünerek atar. Kök kullanmıyorsa açılan plakaları cımbızla çıkarırız. Plakanın bir kısmı sıkı tutuyorsa açılan kısmı kıvırıp kırarız diğer taraf sonra atılır.
Çıkan plakaları çıkardım. Plakalarin kenarları çıkıyor ama ortası çıkmıyor. Devit sürmüştüm geçen hafta bugun tekrar sürdüm. Hayvan 5 yasinda 2 senedir bende. İlk 3 sene plastik kapta yaşadı isitma lambasi falan yoktu vitaminde cok az alıyordu kabuğu yumuşaktı ilk geldiğinde şuan sertliği iyi durumda. Vitamini haftada 3 e Dusureyim 2 vitamin 1 devit olacak şekilde. Kök dediğiniz nedir?

Deviti ağızdan vermeyin.

Kök mopani yada mango kökü. Hayvan bunun altına girip kaşınarak plakaları atar.

kalsiyum olarak kalamar kemigini haftada 1 veriyodum bir tane gammarusu bulayarak veriyordum.

Yetişkinlerde deformasyonlar fazla ise düzelmez. Kabuk sertleşip şekle girmiştir artık, plakalar atılıp kabuk ferahladığında yapı bozukluğu fazla değilse deformasyon ilerlemez. Bu hayvanda sırt tepe yapmamış bu yanlara doğru fazla eğimden kurtarmış. Çok hafif oranda var, rahatsız edecek düzeyde bir problem gözükmüyor. Normale yakın duruyor hatta. Plakalar atıldığında toparlar.

Yavru hayvanlarda ise kabuk esnek yapıda olduğu için toparlama olasılığı daha fazladır.

O kemiği de vermeyin. Kalsiyumun fazla yüklenmesi kireçlenme yapar. Plakalar kalınlaşır. Devit ile birlikte bu daha da ciddi hal alır. Böbrek taşı oluşur dokuda sertleşme olur bu özellikle damar sertleşmesinde esnek yapıyı kaybettiği için dokuda kanamalara neden olur. Damarlarda plak oluşturur.

D vitaminini uvb kullandığımızda hayvan kendi sentezlediği için sıkıntı yaratmaz. Devit ise yapay takviyedir. İdrar yoluyla atılmaz kalsiyuma bağlanarak harcanır. Fazlası karaciğer ve yağ dokuda birikir. Bu da aşırı yüklendiğinde zararlıdır. Bu sebeple sürekli kullanımda 3 ayı aşmamalıyız. Hayvan depolananı kullanmaya devam eder. Şahsi düşünce olarak senede 3 ay kafi ve mümkünse kış aylarına denk getirmek daha uygun. Ki bu da kemik yoğunluğu uygun düzeyde ise zorunlu değil. Mineral yemdeki kalsiyum ve D vitamini hayvanın ihtiyacını karşılıyor. Tropical biorept W, sera mineral ve prodac tartavit pellets (bu artık gelmiyor sanırım) mineral yem grubundaki yemler.

Plakalar atılana kadar ne kalsiyum ne de devit takviyesi yapmayın. Kabuğa sürdüğümüz devit yoluyla bir miktar emilim olur. Bu da yeterlidir. Yemlerinden de alıyor. Şu an ihtiyacı da yok.

@cem Hocam bir paket gentagut aldım şimdi. 1 paket genta kullanmıştım 1 ay boyunca gozleri hala aynı.
Gentayı 2 gunde bir 2 damla olarak damlattim. Ama kuru alandayken damlatiyorum bazen suya sokuyor kafasını damlatinca.
Kaplumbağaya birtane plastik kap alacağım damlatirken koyabilecegim.
Sizce iyileşir mi gözü.

Damlattıktan sonra kuru yerde yarım saat kadar bekleyecek. Suya girerse akar gider.

Gözün resmini atın bakayım.

Ekli dosyalar

• 20230825_133225.jpg
    20230825_133225.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 7
  • 20230825_133218.jpg
    20230825_133218.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • 20230825_133154.jpg
    20230825_133154.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 7
  • 20230825_133129.jpg
    20230825_133129.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 7
Sağ ayağı tarafındaki gözde hafif bir enfeksiyon var göz kapağı çevresinde

Gözünü sıkıntıya sokacak bir durum yok. Elinizdeki şişeyi bitirene kadar kullanın.

Tamamen toparlayana kadar 3-4 günde bir metilen mavisi damlatın düzelince haftada bir.

Sağ ayağı tarafındaki gözde hafif bir enfeksiyon var göz kapağı çevresinde

Gözünü sıkıntıya sokacak bir durum yok. Elinizdeki şişeyi bitirene kadar kullanın.

Tamamen toparlayana kadar 3-4 günde bir metilen mavisi damlatın düzelince haftada bir.
Bir damla damlatacağım değil mi?

Geri