Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Kabında Kurt

yunus626emre

Yeni Üye
3 gün önce fark ettim. Suda 8 10 tane küçük siyah kurtçuk vardı. Canlılar, kaplumbağa dışkısına doğru yöneliyor gibilerdi. İzlemek için kaplumbağama dün bir süre yemek vermedim ve kapta kurt da yoktu. İyice yıkadım dedim sinek larvası veya dışarıdan gelen bir şey herhalde ama bugün yemek verip tekrar baktığımda yine birkaç tane kurtçuk var.
Dışkısından mı çıkıyor acaba çok endişelendim. 14 yaşında hiç böyle bir durum yaşamamıştık.

Ekli dosyalar

• * Image 2020-11-17 at 20.26.42.jpeg
    * Image 2020-11-17 at 20.26.42.jpeg
    73.9 KB · Görüntüleme: 59
Yem açık yem mi? Yada kutuda olup jelatini açılmış mı? Bu tip açık yemler larva yumurtası taşıyabilir. Su değdiği zaman canlanırlar. İyi sterilize edilmemiş malzeme ve ekipmanlardan da gelir. Canlı yem verdin mi?

Ayrıca açık bir yere koyduysan kaba sivrisinek yumurtlamış olabilir, su birikintilerine yumurtlarlar.

Kurt tam net çıkmadığı için sivrisinek larvası mı nematod mu tam çözemedim. Sağa sola yılan gibi kıvrılarak yüzerler. Sivrisinek larvası üzerinde birkaç ince tüy olur. Nematod tüysüz. Kurtta hafif şeffaflık var mı?

Suyu komple değiştir kabı ve ekipmanları iyice temizle özellikle iç filtreyi, süngerini önce yıkayıp kirden arındır sonra kaynar su dök yalnız süngeri kaynar suda bekletme yapısı bozulur.

Hayvanın altbağasınında bir resmini çekersen iyi olur, rengine bakalım. Hayvanda halsizlik hali var mı onu bir süre kontrol edersin, vücut özellik çukur bölgelerini kontrol et, üzerine yapışmış olabilir.

Dışkı yoluyla çıkıyorsa tedavi gerekecek.

cem' Alıntı:
Yem açık yem mi? Yada kutuda olup jelatini açılmış mı? Bu tip açık yemler larva yumurtası taşıyabilir. Su değdiği zaman canlanırlar. İyi sterilize edilmemiş malzeme ve ekipmanlardan da gelir. Canlı yem verdin mi?

Ayrıca açık bir yere koyduysan kaba sivrisinek yumurtlamış olabilir, su birikintilerine yumurtlarlar.

Kurt tam net çıkmadığı için sivrisinek larvası mı nematod mu tam çözemedim. Sağa sola yılan gibi kıvrılarak yüzerler. Sivrisinek larvası üzerinde birkaç ince tüy olur. Nematod tüysüz. Kurtta hafif şeffaflık var mı?

Suyu komple değiştir kabı ve ekipmanları iyice temizle özellikle iç filtreyi, süngerini önce yıkayıp kirden arındır sonra kaynar su dök yalnız süngeri kaynar suda bekletme yapısı bozulur.

Hayvanın altbağasınında bir resmini çekersen iyi olur, rengine bakalım. Hayvanda halsizlik hali var mı onu bir süre kontrol edersin, vücut özellik çukur bölgelerini kontrol et, üzerine yapışmış olabilir.

Dışkı yoluyla çıkıyorsa tedavi gerekecek.
Yemi anneme sordum o alıp bi kavanoza koymuştu. Açık yemmiş. Kurutulmuş karides ve beyaz stick. Canlı yem vermedim hiç.
Kurdun resimlerini elimden geldiğince net çekip ekledim. Bi tane de kavanoza koydum veterinere götürmem gerekirse örnek olsun diye. Şeffaflık yok, siyah renkte. Solucan hareketi yapıyor, kaslarıyla ileri doğru itiyor kendini. Arkasında iki antenimsi tüy, vücudunda da tüy-kıl ayırt edemediğim şeyler var.
Alt bağanın resmini ekledim.
Şuan hayvanda bir halsizlik yok, hatta elime aldım mı yine atlamak için her şeyi yapıyor, beni görünce kafasını uzatıp kaçıştırıyor falan.Bir ay önceye kadar bir şey vardı ama. Karides yemi bitmişti ve attığım stickleri yemiyordu. Çok da hareketli değildi ama havaların bi tık soğumasına verdim ben, hasta gibi de durmuyordu çünkü.
Yemeklerini ayrı bir kaba alıp suya koydum, yarın bakacağım larva ihtimaline karşı ama bana niyeyse dışkı ile çıkıyormuş gibi geliyor :(

Ekli dosyalar

• * Unknown 2020-11-18 at 21.52.28.zip
    161.6 KB · Görüntüleme: 18
  • * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (2).jpeg
    * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (2).jpeg
    21 KB · Görüntüleme: 64
  • * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (3).jpeg
    * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (3).jpeg
    31.7 KB · Görüntüleme: 65
  • * Image 2020-11-18 at 21.51.22.jpeg
    * Image 2020-11-18 at 21.51.22.jpeg
    51.8 KB · Görüntüleme: 68
  • * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (1).jpeg
    * Image 2020-11-18 at 21.51.22 (1).jpeg
    56.4 KB · Görüntüleme: 63
Cvp: Kaplumbağamın Kabında Kurt

Ben kurt hakkında birşey söyleyemiyeceğim sadece boyutu hakkında birkaç şey söyleyeceğim.

Bu benekli su kaplumbağası. Eğer 14 yaşındaysa şu an 30cm kabuk boyutunu geçmeliydi. Akvaryumunuz varmı? Kaç litre? Peki ya kuru alanı? Isıtma lambası ve uvb varmı? Akvaryum ısıtıcısı varmı?

Açık yemler asla alınmamalıdır. Markalı ve kapalı kutuda olanlar tercih edilmelidir. Yoksa böyle üzücü durumlar ortaya çıkıyor.

Size kendi habitatında yaşıyan bir benekli boyutunu örnek göstereyim;

https://imgyukle.com/i/THZbQj

RE: Cvp: Kaplumbağamın Kabında Kurt

emre_selvitopu' Alıntı:
Ben kurt hakkında birşey söyleyemiyeceğim sadece boyutu hakkında söyliyeceklerim var.

Bu benekli su kaplumbağası. Eğer 14 yaşındaysa şu an 30cm kabuk boyutunu geçmeliydi. Akvaryumunuz varmı? Kaç litre? Peki ya kuru alanı? Isıtma lambası ve uvb varmı? Akvaryum ısıtıcısı varmı?

Açık yemler asla alınmamalıdır. Markalı ve kapalı kutuda olanlar tercih edilmelidir. Yoksa böyle üzücü durumlar ortaya çıkıyor.

Size kendi habitatında yaşıyan bir benekli boyutunu örnek göstereyim;

https://imgyukle.com/i/THZbQj
Akvaryumum yok, kuru alanı var. Genelde güneşli günlerde direk, diğer zamanlarda cam arkasından güneşleniyor. Alındığında galiba 6 yaşındaydım, bir veya iki yıl büyüdüğünü hatırlıyorum ama sonra hep bu boyutta kaldı.

Kurt harici sorunlarda varmış.

Akvaryum temin etmelisiniz. Cam arkasından alınan güneş hiçbir işe yaramaz. Balkona ya da dışarıya çıkarmak ise ölümcül sonuçlara neden olabilir forumda var bu tür olaylar.

14 yıl boyunca kaplumbağa bakımıyla ilgili bir araştırma yapmadınızmı acaba ya da yapıp şartları karşılayamadınızmı? Eğer akvaryum temin edemiyorsanız sahiplendirmenizi öneririm bu boyutta göletede salınmaz boğulur derin suda. Ama eğer akvaryumda güzel bir şekilde bakmak isterseniz size en ufak detayıyla bakımını açıklayabiliriz.

Bunları incelemenizi tavsiye ederim.

mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

mailto:/forum/konu-su-kaplumbagasi-bakmaya-baslayanlar-icin-kapsamli-bir-ozet.html

Örnek bir su kaplumbağası akvaryumu

https://www.youtube.com/watch?v=fQ_uEw4aQv0&t=263s

Bu arada alıntı yapmanıza gerek yok yazı uzuyor ve sayfalara bölünüyor. Direk cevap olarak atmanız daha iyi olur.

Sarı benekliler (europian pond turtle) bunlar ülkemizde fazla bulunmamakla birlikte balkanlarda belli bölgelerde yaşıyorlar. Olurda bir gün bırakırsan kendi türünün bulunduğu bir habitata bırakmalısın.

Yaşam koşulları resten ziyade çizgili dere kaplumbağasına benzer. Su 26 derece kuru alan 30 derece 31 dereceye de sarkabilir.

Emrenin dediği gibi tam ekipmanlı büyük bir akvaryuma geçmelisin. Gelişim için bu gerekli.

Açık yem kullanmayın muhtemelen bundan geçmiş. Hayvana 250lik orta boy sera raffy P, sera raffy I ile başla. Tetra reptomininde küçük 100'lük kutusundan al. Bu süreçte haşlanmış yumurta akı verin. Yemler ellerinde varsa en geç 2 güne gelir. Marul kıvırcık yaprağı verin. Yemeyebilir, en geç yarım saat sonra sudan al. Çürütücü bakteriler üremeye başlar. O gammarusu atın, sakın vermeyin.

Bu nematod gibi gözüküyor. Sivrisinek larvasının başı biraz yusufçuk böceğine benzer. İlerleyen süreçte larva yine olacak mı kontrol edersin. Yine görürsen tedavi gerekecek. Kabındanda çıkarma. Larva görürsen veteriner hekime götüreceksin. O uygun antibiyotiği verecek. Sakın geciktirme. Kuşlarda kullanılan ilaçlar bu hayvanlarda uygulanabilir. Spartrix tarzı. Bu ilaç sanırım Türkiye'de yok. Üniversite vet. Fakültesine götürebilirsin. Nematodu alkol çözeltisine koy çürümesin. Hatta götürüp bunu gösterebilirsin de. Organlara geçerse durum tehlikeli hal alabilir. Kaplumbağanın ön ve ayak boşluklarını da kontrol et kızarıklık bu ve bacaklarda şişlik oluşacak mı. Bu belirtiler böbrek ve karaciğerlerle ilgili sorunlarda olur. Sarı beneklilerin altbağası komple siyah olduğu için ne yazıkki enfeksiyona bağlı renk değişimini göremeyeceğiz. Bu bölgelerden belki birşey yakalarız.

Juenpetmarket ve teleskopakvaryum yemleri ve ekipmanları alabileceğin siteler ben buralardan alırdım sorun yaşamadım.

Dün akşam Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesine gittik, bi muayene ettiler ve bugün için tekrar çağırdılar.
Sabah gittim ve antibiyotik yaptılar, iki hafta sonra ikinci dozunu alacakmış. Kapta küçük siyah parçalar oluşmaya başladı.
Kurdun küçüğü mü tam çıkaramıyorum ama öyle olduğunu tahmin ediyorum.

Akvaryum kurma konusu ise 2 gündür kafamın içinden çıkmıyor, geçen rüyama girdi hatta. Gerçekten bunca yılın vicdan azabını duyuyorum şuan.
İşin kötü yanı da evimiz büyük bir akvaryum sistemi kurmak için hiç müsait değil. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

Bu yaştaki bir kaplumbağa hızlı bir şekilde boy atacağından orta düzey sistem kurmak pek mantıklı değil. Sarı benekliler kırmızı yanaklılardan biraz daha yavaş büyüyorlar ama bu yaş o süreyi çok fazla değiştirmez. Ama hiç yoktan iyidir. En azından 80x40x40h bir sistem kurmaya bakın ara geçişli olarak.

Evinizde müsait olan bir yer bakın, uzunlamasına en az 100cm olan bir boşluk varsa 100x50x60h ömürlük yaptırabilirsiniz genişlikte müsaitse.

Asalak ilaçları belli aralıkla iki doz uygulanarak tedavisi yapılır. Beklemeden gitmen iyi olmuş. Hayvan atmaya başlamış bu iyi. İnşallah fazla yayılmamıştır. İkinci dozdan sonra tekrar kontrol için gideceksin bazı hayvanlarda hasar derecesine göre enfeksiyon oluşabiliyor. Onun içinde tedavi gerekebilir sakın ihmal etme. Hekimler söyleyecektir zaten. Kontrol için çağırırlar.

Akvaryum pencere önü olmaz, güneş vurursa yosun bağlar. Sadece gün ışığı alacak bir yerde mümkünse prize yakın bir yer olsun. Büyük akvaryumları ev mobilyaları taşıyacak sağlamlık olmaz.

Akvaryumu koyabileceğin yerleri saptayıp ölçü al. Ona göre bir akvaryum bakalım.

Geri