Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu beyaz

ADAHAN_DURGUT

Yeni Üye
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Merhaba 1 yıldır baktığım kızıl yanaklı su kaplumbağamın kabuğu aldığımdan beri beyaz yani 1 yıldır beyaz koku yok bu beyazlık biraz arttı gibi kaplumbağam kabuk değiştiriyor kabuk parcası cıkıyor normal rengine dönüyor sonra yavaş yavaş beyazlıyor[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Diş fırcasıyla temizlemeyi denedim cok sert bastırınca birazcık beyazlık gidiyor ama canı yanıyor bu sorunu nasıl cözebilirim[/font]

Cvp: Kaplumbağamın kabuğu beyaz

Merhaba,

Eğer akvaryumda dinlendirilmemiş musluk suyu kullanıyorsanız olabilir. Uvb lamba yoksa olabilir ve mantar olabilir.

Kaplumbağanın alt bağsının ve üst kabuğunun fotoğraflarını gönderirseniz ne olduğunu anlıyabiliriz.

Kaplumbağanın kabuğunu bir daha asla sert fırçalamayın. Zedelersiniz ve inceltirsiniz.

Akvaryumunuzda dış filtre varmı? İç filtreyi haftada kaç kere temizliyorsunuz? Akvaryumunuz temizmi? Kuru alanda ısıtıcı lamba ve uvb lambada bulunmalı kabuğunun canlı tutulması için.

Isitıcı ve uvb yok ama gunes isigi olan bir yere koyarım olduğu odanın sıcaklığı ortalama 26 27 derece suan ic filtre almadım yakında 10 litrelik akvaryuma geciricem gecirdiğimde ic filtre alırım kabuğu beyaz diye akvaryuma gecirmedim belki akvaryuma bakteri gecer diye suan kaplumbağa yaşam alanında kücük bir yerde biliyorum zararlı en kısa zamanda 10 litrelik akvaryuma gecireceğim

Ekli dosyalar

• 20201207_222542.jpg
    20201207_222542.jpg
    310.7 KB · Görüntüleme: 251
  • 20201207_225601.jpg
    20201207_225601.jpg
    197.1 KB · Görüntüleme: 247

Su kaplumbağalarında her 1cm kabuk boyu 10L suya eşittir. Yani sizin en az 60x30x40h ile başlamanız gerekir. Eğer bütçeniz varsa 80x40x40h olabilir. Eğer direk ömürlük akvaryum almak istiyorsanız 100x50x50 ve bütçe dahilinde üzeri boyutları alabilirsiniz.

Bu kabuk durumu hakkında Cem bey bilgi verebilir ben ölü bir kabuk ilk defa görüyorum.

Su kaplumbağası hakkında bilgi sahibi olmak için şu linki okumalısınız.

mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Hayvanın kabuğu için ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ovala deri ve gözlerine değmesiz. Yalnız bu uygulamadan evvel ıslak diş fırçasını 45 derece eğimle üstbağaya sürt. Plakalar çıkacak durumda, fırça bir kısmını çıkarır. Çok sert yüklenme. Plakalar çıkınca tuzlu uygulamayı yap. Kaldığı kaptakine emsal sıcaklıkta su ile durula.

Eczaneden devit damla al, kabuğunu havlu peçete ile kurutup bir damla damlat ve üst, alt bağaya yedir. Bu halde alt ve üst bağanın parlama olmayacak şekilde resmini çek. Hayvan 10 dakika kuru yerde beklesin. Arkasından kalanı yine havlu peçete ile silip birer resim daha çek ve suya alabilirsin.

Şu aşamada direk içme suyu kullan. Arıtma cihazı varsa onun suyu daha iyi. Şebeke suyu kullanma.

Alacağın akvaryum. 50 ila 100 litrelik birşey olsun. Ne kadar büyük olursa akvaryum yenileme süren uzun olur.

Isıtma lambası, kuru alan ve su ısıtma ekipmanları elzem malzemelerdir. Bunlar mutlaka olmalı. Sonrasında filtre gelir. Bir tane de su içi derece lazım. Sera ve jbl markaların cam çubuk 0-50 göstergeli ve içi sarı renk dereceler uygundur. Birbirlerine benzerler. Ekipmanları akvaryumu aldıktan sonra saptayalım. Gereksiz masraf yapmış olma. Piyasa şu an zorda sene sonu geldi indirimli akvaryum bulursun. Yalnız yanında ekipman verilenlerden alma bunlar kalitesiz ve işe yaramazlar göz boyamak için kaktırırlar.

Netten bakarsan linklerini atarsın uygunluğuna bakarız. Çokta geç kalma kışa girdik. Hayvan üşütür hasta olursa tedavisi zor olur.

RE: Cvp: Kaplumbağamın kabuğu beyaz

emre_selvitopu' Alıntı:
Su kaplumbağalarında her 1cm kabuk boyu 10L suya eşittir. Yani sizin en az 60x30x40h ile başlamanız gerekir. Eğer bütçeniz varsa 80x40x40h olabilir. Eğer direk ömürlük akvaryum almak istiyorsanız 100x50x50 ve bütçe dahilinde üzeri boyutları alabilirsiniz.

Bu kabuk durumu hakkında Cem bey bilgi verebilir ben ölü bir kabuk ilk defa görüyorum.

Su kaplumbağası hakkında bilgi sahibi olmak için şu linki okumalısınız.

Araştırdım tabikide ancak akvaryum almaya maddi durumumuz pek elvermiyor kimi kabuk döküyor normal diyor kimi kireç diyor kimi mantar diyor tuzlu su banyosu yaptırın diyen oldu denedim düzelmedi
Bu sonradan olmadı aldığımda zaten kabuğu beyazdı tek bulabildiğim kaplumbağa sağlıklı görünen buydu sonraya doğru biraz daha kalınlaştı coğaldı beyazlık

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sen dediklerimi yapıp resimlerini at, kireç harici mantar oluşumu da var mı bakayım.

Sakın tuzlu su banyosu yaptırma! Her önüne gelen konuşuyor.

İkinci el akvaryumlar oldukça ucuza satılıyor. Kısa bir araştırma ile bölgenize yakın olan bir akvaryum bulabilirsiniz.

cem' Alıntı:
Hayvanın kabuğu için ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ovala deri ve gözlerine değmesiz. Yalnız bu uygulamadan evvel ıslak diş fırçasını 45 derece eğimle üstbağaya sürt. Plakalar çıkacak durumda, fırça bir kısmını çıkarır. Çok sert yüklenme. Plakalar çıkınca tuzlu uygulamayı yap. Kaldığı kaptakine emsal sıcaklıkta su ile durula.

Eczaneden devit damla al, kabuğunu havlu peçete ile kurutup bir damla damlat ve üst, alt bağaya yedir. Bu halde alt ve üst bağanın parlama olmayacak şekilde resmini çek. Hayvan 10 dakika kuru yerde beklesin. Arkasından kalanı yine havlu peçete ile silip birer resim daha çek ve suya alabilirsin.

Şu aşamada direk içme suyu kullan. Arıtma cihazı varsa onun suyu daha iyi. Şebeke suyu kullanma.

Alacağın akvaryum. 50 ila 100 litrelik birşey olsun. Ne kadar büyük olursa akvaryum yenileme süren uzun olur.

Isıtma lambası, kuru alan ve su ısıtma ekipmanları elzem malzemelerdir. Bunlar mutlaka olmalı. Sonrasında filtre gelir. Bir tane de su içi derece lazım. Sera ve jbl markaların cam çubuk 0-50 göstergeli ve içi sarı renk dereceler uygundur. Birbirlerine benzerler. Ekipmanları akvaryumu aldıktan sonra saptayalım. Gereksiz masraf yapmış olma. Piyasa şu an zorda sene sonu geldi indirimli akvaryum bulursun. Yalnız yanında ekipman verilenlerden alma bunlar kalitesiz ve işe yaramazlar göz boyamak için kaktırırlar.

Netten bakarsan linklerini atarsın uygunluğuna bakarız. Çokta geç kalma kışa girdik. Hayvan üşütür hasta olursa tedavisi zor olur.
Devit d vitamini damlasımı internetten baktım eczaneye gidip alıcam

cem' Alıntı:

Netten bakarsan linklerini atarsın uygunluğuna bakarız. Çokta geç kalma kışa girdik. Hayvan üşütür hasta olursa tedavisi zor 
Damlayı sürdüm fotograflar:

Ekli dosyalar

• 20201209_135150_copy_1296x729_1.jpg
    20201209_135150_copy_1296x729_1.jpg
    146.9 KB · Görüntüleme: 189
  • 20201209_135909_copy_1296x2304_1.jpg
    20201209_135909_copy_1296x2304_1.jpg
    313.6 KB · Görüntüleme: 195
  • 20201209_135026_copy_1296x2304_1.jpg
    20201209_135026_copy_1296x2304_1.jpg
    330.6 KB · Görüntüleme: 182
Coledan değil devit olacaktı devitin yoğunluğu fazladır. neyse bu da olur.

Altbağa resme göre üst ortadaki çatlak darbe kaynaklı mı? Derin mi yüzeyde mi?

Üstbağa resminde sol arka ayak kısmındaki kenardaki kırık üstünde tortu mu var, varsa kazınabilir gibi mi? O evvelden var mıydı sonradan mı oldu?

Suya aldığında beyazlıklar kayboluyor mu?

Alıntı yapmadan direk yorumunu yazabilirsin.

Kaplumbağanın bulunduğu ortamda kaplumbağa komple su içerisinde olabiliyor mu? Yüzebiliyormu?

Yoksa sadece ayakları deyiyor ve yürüyor mu?

Bu arada kabugunun bazı yerleri siyah neden fotograftada görünüyor kenarları siyah neden acaba plaklar cıktı bu arada ama plaklar cıkınca alttaki renk koyu yesil oldu

Bir yerde catlak göremedim resimleri tekrar atayım üstteki beyazlıklar gitti o beyazlık yerler cekilecek gibi duruyordu bende cektim cok kolay bir şekilde cıktılar son halini atayım:[attachment=3292][attachment=3293]

Ekli dosyalar

• 20201209_204029_copy_2304x1296.jpg
    20201209_204029_copy_2304x1296.jpg
    396.1 KB · Görüntüleme: 123
  • 20201209_203939_copy_2304x1296.jpg
    20201209_203939_copy_2304x1296.jpg
    307.1 KB · Görüntüleme: 119
Büyüdükçe renk değişimi olur. Üstbağada desenlerde siyah oluşumlar genişleyerek artar. Başının üstünde kırmızı nokta olanlarda ise sarı çizgiler kalınlaşır. Ana yapıda ise haki renk kalmaya devam edebilir. Kahverengi, gri yada griye çalan mavimsi renge dönebilir.

Altbağada ise desenlerde önce açık tonda kahverengi gölgeler olur. Sonra desenler kaybolup siyah renk olur.

Plakalar gidince hayvan ferahlamıştır. Bu plakalar yoğunlaştığında hayvan kaşıntıdan kurdeşen olur. Bayağı temizlenmiş. Altbağaya baktım o çatlak dediğim plakadaki oluşummuş.

Şimdi şöyle yapalım hayvan ufak. Bu işlemleri yaparken hem üşür hemde strese girip yıpranır. Onun için 3 günde bir ıslak diş fırçasına tuz döküp kabuğu alt ve üst bağayı birlikte fırçala. Kaptaki suya emsal sıcaklıkta su ile durulayıp havlu peçete ile kurut ve coledanı sür 10 dakika kuru yerde beklet kalanı silip kabına koy.

Plakaları çıkarmak için sakın çok zorlama. Bu boylarda kemik yapısı yumuşaktır. Ana kabuğu parçalayabilirsin. Özellikle kenar yapılar zayıftır yeriyle kopar.

Isıtma için deveboynu lamba yada mandallı lamba al. Eski tip 40-60 W armut ampul yada yeni nesil halogen soft 42-52 W ampul al. Aydınlatma bölümünde bilgi mevcut. Bunu kuru yere aldığında da üstüne tut hayvan üşümesin. Isı derece ile yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak mesafedir. Bu kabuğu kuruttukça plakaları gerdirip çıkmasını kolaylaştırır.

Hayvana elinden geldiğince güzel bir sistem kur. Normalde boyunun 10 cm civarında olması lazımdı. 7 cm kabuk boyuna kadar hastanlanma riski yüksektir.

Yemde sera raffy P ve sera raffy I gammarusu kullan. P'deki kırmızılar mineral yemdir bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Diğer yemler biri sabah biri akşam şeklinde olacak.

Ilginiz icin tesekkurler son birsey soracaktim kaplumbagamin kabuk kenarlari yukari dogru hafif dik normalmi

ADAHAN_DURGUT' Alıntı:
Ilginiz icin tesekkurler son birsey soracaktim kaplumbagamin kabuk kenarlari yukari dogru hafif dik normalmi ve kac yasinda olduklarini nasil anlariz?

Kabukta plaka birikmesine piramitleşme deriz. Bu yoğunlaştığında büyüyen kabuğa baskı yaparak rahat hareket etmesini önler bu da kabuk yapısında iç yada dış bükey deformasyonlara neden olur.

Onun için sağlıklı bir kabukta hayvanın büyüklüğüne göre max 3-4 katmandan fazla olması iyi değildir.

Hayvan daha ufak, deformasyon varsa kabuk kendini toparlar. Gördüğüm kadarıyla kabukta bir sorun gözükmüyor. O eğim normal düzeyde.

Eğer hayvanı küçükken aldıysan ve kabukta hiç plaka yok (pürüzsüz yeşil renk hakimse) ve 4 cm kabuk boyundaysa aldığından geriye 4 ay say. Göbekbağı izi duruyorduysa geriye kapandığı noktadan 3 ay say.

hazır su kullanıyorım genede kabuğunda bu şekilde beyaz leke oluştu neden acaba cevap yazarsanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_4314.jpeg
    IMG_4314.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 64
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

Akvaryuma iyi steril edilmemiş bir ürün koydunuz mu?

Dışarıda gezdiriyor musunuz?

O bölgeyi kazıdınız mı? Plaka altında mı?

Suya girdiğinde beyazlık görünüyor mu yoksa kayboluyor mu?

Geri