Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu neden böyle

ibrhmnc

Yeni Üye
IMG_20210512_163921.jpg
Kaplumbağayı alalı yaklaşık 4 ay oldu aldığımdan beri kuru karidesle besliyorum 10günde bir tavuk ya da kıyma yediriyorum şuana kadar 2 kez de güneş banyosu yaptırdım henüz akvaryumunu kurmadım lambası yok 2 ay sonra güzel yaşama alanı sağlayacam kendisine.Kabuğundaki bu beyazlama neden dolayı oluyor ne yapmam gerek?

Şuan yaşadığı kabda iç filtre var su olarak 2 hafta dinlendirilmiş musluk suyu kullanıyorum.bir de her gun suyunu bu damladan damlatıyorum

Ekli dosyalar

• 16208275108733303417586012203569.jpg
    16208275108733303417586012203569.jpg
    837.1 KB · Görüntüleme: 19
Eğer görünen turuncu şeyler taşsa kaplumbağanın alt bağına zarar verebilir. Zaten küçük ve kabuğu şuan daha fazla hassastır. Hemen çıkartmalısınız. Onun yerine vitasand 7mm silis kum kullanıyoruz. Bu kum hem kabuk yenilemesinde sürtünmesine yardımcı oluyor hem de yediği zaman hazımsızlığına iyi geliyor diye biliyorum.

Yanlış bilgi vermek istemem zaten Cem Bey ve Emre Bey ilgileneceklerdir ancak aynı durum benim kaplumbağlarımda da oldu, sanırım sudan kaynaklı. Devit-3 kullandığım zaman geçti. Yine Yetkililer gerekli bilgiyi, kullanmalı mısın ne kadar kullanmalısın bunları söyleyeceklerdir ama korkulacak bir yanı olmadığını söyleyebilirim içinin rahatlaması açısından.

Maddi durumlar el vermeyebiliyor bu dönemde ben de akvaryumumu yavaş yavaş kurdum ancak Cem Bey'in deyimiyle "ısıtma lambası elzem malzemedir". Bunun için iki ay beklerseniz eğer kaplumbağa hastalanabilir bile. Hiç değilse ısıtma lambasını bir an önce tedarik etmelisiniz.

Güneşlendirme konusu için de, dün bir arkadaşımız maalesef 12 yıllık dostundan bu sebepten dolayı ayrılmak zorunda kalmış. Cem Bey ise bu konu hakkında çok önemli bilgiler vermiş, linkten ulaşabilirsiniz. https://sukaplumbagasi.com/threads/gunes-carpmasina-dikkat-edin.14837/post-178268

İyi forumlar ^^

Son düzenleme:
Şebeke suyu kaynaklı kireç oluşumu. Fazla yok sıkıntı yaratmaz.

Vitamini suya damlatmak fayda etmez. Tersine su kalitesini bozup yosun algnoluşumlarını coşturur. Stick yeme haftada bir, 1 damla damlatıp elden verebilirsin.

Karides dediğimiz gammarustur. Bunu kapalı kutuda aldın değil mi? Açık yemler bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Ek olarak sera raffy P yem alacaksın. Bundaki kırmızı stickler mineral yemdir bunu ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Diğer stickleri normal olarak verirsin. 6 cm kabuk boyunu geçince tetra reptomin baby ile başlarsın 100'lük ufak kutu alırsın sonra normal reptomine geçersin. Arada haşlanmış yumurta akı verebilirsin ama et tavuğa fazla alıştırma bunlar yemden soğutur.

Kaptaki bütün renkli şeyleri çıkar bunlar salınım yapar.

Lamba ve su ısıtıcısı önemli malzemeler bunları en kısa zamanda temin etmelisin hayvanın bünyesi henüz ufak olduğu için zayıftır. Çabuk hastalanır.

Lamba olarak ne almamı önerirsiniz ve günde kaç tane yem vermeliyim.Kafasının hacmi kadar karides 2 taneye denk geliyo doyurmaz ki 2 karides kaplumbagayi.Ben gunde 5-6 karidesle besliyorum 4 aydır şimdi de sizin dediğiniz yemi alacagim

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba olur. Max 60 W kaldıran güçte olsun.
111620.jpg

92078.jpg

Gammarusun içi boştur onun için bir stick yemin iki katına denktir. Bir öğünde 6 tane uygundur. Göz kararı ayarlayamazsan bir fazla verirsin. Hayvan enerjisini hareket ve büyümeye harcadığı için tolere eder obez olmaz.

Hayvan büyümüş ölçüyü nasıl hesapladın hacmi kadar olacak yüzey ölçüsü mü aldın?

Sabahları 3 tane raffy P verirsin akşamları 6 tane gammarus verirsin. Sadece haftada iki öğün kırmızı mineral yem ver. Haftanın uzak günleri. Diğer 6 günde diğer yemleri verirsin. Programı buna göre yaparsın.

Geri