Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu yumuşadı

minaa

Yeni Üye
Bir kaplumbağam var bir yaşında 5 6 aylıkken sahiplendim sahiplendigim günden beri kabuğunda beyaz bir leke vardı kuruyunca ortaya çıkıyordu mantar olmasından şüphelendim ama koku ve yumuşama olmadığı için bir şey yapmadım ama az önce kabuğunu kontrol ettiğimde kuyruk kısmının yumuşadını gördüm ama hala koku yok ve beyazliklarda çok belli olmasa de yayıldığını düşünüyorum lütfen yardım edin ne yapabilirim yaşam yerinde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum saklanma yeri taşları ve büyük bir yüzme alanı var altında da küçük taşlar su sıcaklığı olması gerektiği gibi ve besleme olarak karides ve Terra ReptoMin sticks kullanıyorum iştahı yerinde ve çok hareketli fakat UV lambası yok almayı düşünüyorum kabuğunun ıslak ve kuru halini attım

Ekli dosyalar

• 17265970637198965729071830251427.jpg
    17265970637198965729071830251427.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 11
  • 17265974246516802291927828348502.jpg
    17265974246516802291927828348502.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 11
Foruma hoşgeldiniz.

Mantar yok. Eski plakaların açılmasına bağlı matlık ve bir miktar kireç var plakalar atıldığında temiz kabuk ortaya çıkar.

Baştan kuyruğa kabuk boyu kaç cm?

Ön kısım arka kısım kadar esnek yada kabukta incelme yoksa kemik erimesi yoktur.

Akvaryumun genel resmini çekip atın bakayım.

Tamamdır ilgilendiğiniz için teşekkürler bugün içinde atmaya çalışacağım

Foruma hoşgeldiniz.

Mantar yok. Eski plakaların açılmasına bağlı matlık ve bir miktar kireç var plakalar atıldığında temiz kabuk ortaya çıkar.

Ön kısım arka kısım kadar esnek yada kabukta incelme yoksa kemik erimesi yoktur.

Tamamdır ilgilendiğiniz için teşekkürler bugün içinde atmaya çalışacağım

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuğunun uzunluğu 6 cm
Yuvasına arada iç filtre takıyorum

Ekli dosyalar

• 17266720128174276587072402480398.jpg
    17266720128174276587072402480398.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 11
Foruma hoşgeldiniz.

Şimdi baktım ön kısmında yumuşama ve incelme yok

O zaman durumu normal.

Kuru alana alternatif birşey bulun taştan soğuk alır.

Kum iri olmaz. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

O taşları da çıkarın aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Hayvanın yüzeceği alan olmalı. Suyu da yükseltin. Daha iyisi büyük bir akvaryuma geçmeniz. Plastiğe vantuz randımanlı yapışmıyor.

Su ısıtıcı tam batan model olacak. Su en az 15 cm derinlikte olacak. Uv ampule gerek yok ısıtma lambası alın.

O zaman durumu normal.

Kuru alana alternatif birşey bulun taştan soğuk alır.

Kum iri olmaz. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

O taşları da çıkarın aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Hayvanın yüzeceği alan olmalı. Suyu da yükseltin. Daha iyisi büyük bir akvaryuma geçmeniz. Plastiğe vantuz randımanlı yapışmıyor.

Su ısıtıcı tam batan model olacak. Su en az 15 cm derinlikte olacak. Uv ampule gerek yok ısıtma lambası alın.
Kumu iri değil ve yuzeceği alan fazlasıyla olduğunu düşünüyorum fotoğrafı cektikten hemen sonra tamamen temizledim yani en pis ve suyunun az olduğu halini goruyorsunuz ısıtma lambasını alacağım

Resler kum yer onun için çapı 0.5-1 mm aralığında olacak. Silis topak yapıda olduğu için tahriş etmez.

Geri