Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Kabuğunda Beyaz Leke Oluşmaya Başladı

berivan

Yeni Üye
Merhaba , su kaplumbağamın kabuğunda beyaz leke oluşmaya başladı son 1 haftadır bu şekilde , suyunu sürekli temiz tutuyorum ve içme suyu kullanıyorum , haftada 1 kez jelini sürüyorum mantar mı oldu anlamadım yardım rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20240927_145619.jpg
    IMG_20240927_145619.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240927_150508.jpg
    IMG_20240927_150508.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
Foruma hoşgeldiniz.

O beyazlık plaka açılmasına bağlı matlık ve bir miktar kireç hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir eskiler katman biçiminde yükselip daha sonra açılıp atılır.

Akvaryum, su ısıtıcı, kuru alan, ısıtma lambası ve filtreden oluşacak bir sisteme geçmeniz gerekiyor. Akvaryum minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Sağlıklı gelişim için boyca uzun akvaryum ve akciğer gelişimi için derinlik lazım.
Bu konuda lamba hakkında bilgi verdim.

Bu konuda da kuru alanla ilgili bilgi mevcut.

Yem olarak tropical axolotl yada omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini alın.

Sera, tetra, dajana markalardan birinin gammarusunu alın.

Sabah stick yemi akşam gammarusu verin. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün, sonrasında tek öğüne düşeriz.

O kabuk jelini direk çöpe atın. Yararı yok zararı var. Kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor. Gözlerine de zararlı.

Bu konuda da kuru alanla ilgili bilgi mevcut.

Yem olarak tropical axolotl yada omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini alın.

Sera, tetra, dajana markalardan birinin gammarusunu alın.

Sabah stick yemi akşam gammarusu verin. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün, sonrasında tek öğüne düşeriz.

O kabuk jelini direk çöpe atın. Yararı yok zararı var. Kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor. Gözlerine de zararlı.
Teşekkür ederim 🙏🏻 şuan için korkulacak bir şey yok o halde , yemleri ve akvaryumu değiştirmem gerekiyor sadece birde kabuk jeli kullanımını bırakacağım

Evet doğru. Biz o kaba ölüm kabı diyoruz.

Geri