Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Kabuk Değişimi

berkcam97

Gümüş 1 Üye
Kaplumbağam alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi kabuk değiştiriyor.(Fotoğraf makinamiz bozuldu o yüzden telefonla çekmek zorunda kaldım ama flaş patlattım iyice belli oldu beyazlıklar)
mailto:/photo/my-images/821/18012012194.jpg/

Benim sorum şu;
Kaplumbağama devit-3 veriyorum,kuru alanıda var her şeyi tamam, kabuk değişimini ne kadar sürede tamamlar.
Ya da kabuk değiştiriyor değil mi?? :D

Birde diğer kaplumbağamıda aynı yemlerle besliyorum,eşit miktarda veriyorum daha az büyüdü.Foto da çok belli olmuyor ama birisi 4,5 cm diğeri 3 cm.Yani 3cm olan geldiğinden beri hiç büyümedi.Genetik bişey mi büyüme?
mailto:/photo/my-images/85/14012012191.jpg/

Cvp: Kaplumbağamın Kabuk Değişimi

Net bir fotoğraf olmamasına rağmen kabuk değiştiriyor gibi geldi bana.
Her kaplumbağanın kabuk değişim süreci farklıdır. Kimisi 2 ayda bile değiştirirken kimisi 1 yılda değiştirir. Fakat genel olarak kabuk değiştirme süreci yavaştır.

Kafa boyutuna göre yemlemeyi yapın. 4,5 cm olan kaplumbağanın haliyle kafası daha büyük olucaktır :)
Büyümeler farklı olabilir. Dişiler çok büyüyor mesela. Şuanda cinsiyet tahmini yapamayız ama belki bunun bile etkisi olabilir.

Aradığım cevabı verdiniz teşekkür ederim + repinizi verdim :)

Kabuk değişiminde kabuğun sivri ve üst noktalarında saydamlık başlar.Benim kaplumbağalarım çok sıklıkla deri döküyor ve kabuklarıda belli dönemlerde saydamlaşıyor. Size büyümüyor gibi gelebilirler ama sürekli görmeyen bir insan değişimi daha iyi fark edebiliyor :)

benim kapluşlarda büyümüyorlar. ayrıca kabuklarında beyazlıklar var 1 2 senedir. bir kaplumbağa 1 2 senedir nasıl kabuk değiştirsin :)

Geri