Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın kolu kopmuş

niqotyn

Yeni Üye
öncelikle merhabalar.kaplumbağam bir kaç gündür kuru alanda sürekli duruyordu ve yem yemiyordu.bi kaç gün böyle gitti.alt kabukta pembeleşme vardı mı diye bakayım dedim ve bakmamla şok olmam bir oldu.kaplumbağamın sağ dirseğinden itibaren kolu kopmuştu.hemen ayrı bi kaba alıp hametan krem ve batikon ile pansuman yapmaya başladım.hala yem yemiyor ne yapmalıyım acaba?kendisi 5 yaşında kıyamıyorum bu durumuna onun :/

başlığı yanlış okudum galiba dedim ama gercek :( nasil kopmus bir fikriniz varmi? akvaryumda baska hayvan varmi? nasil bir filtre kullaniyorsunuz?

Cvp: kaplumbağamın kolu kopmuş

biri 3-4 yaşı civarında diğeri de 2 yaşına girecek bi kaplumbağa daha var.küçük olanın yapacağını sanmam ama ortanca olan yapabilir.normal boy bir iç filtre kullanıyorum

Kolu kendi kendine kopmaz, kopmasına neden olacak bir durum oldu mu?

batikom uyguladıktan sonra ısıtıcı lamba altında kalsın. akvaryuma tekrar bırakmayın bu haalde. mutlaka bi veterinere gösterin. bu süreçte kaplumbağayı hem güvenliği hemde sağlğı açısından diğerleriyle aynı akvaryuma brakmamanzı öneririm.

gayet iyi anlaşıyorlardı kur dansı yapıyorlardı hatta kaç senedir.ufak bir yerdeyim umarım su kaplumbağasından anlayan bir veteriner bulabilirim.koyamam onların yanına uzun bir süre korkusu gözlerinden belli oluyor çünkü.

:( muhakkak bir veterinere goturmelisiniz. Anladigim kadariyla bir suredir boyle baska bir sorun varmi diye kontrol edilmeli :( :( Cok gecmis olsun

bir araştırıp veterinerleri dediğiniz gibi yapıcam .gayet hareketliydi bu 4-5 gündür bu şekilde sessiz ve suya girmeye çekiniyor.çok teşekkür ederim ilginiz için .

geçmiş olsun. akvaryumun tam boy ve kaplumbağanın resmini atabilir misin. sebep neymiş öğrenebiliriz. filtreyi çalışır vaziyette bırakıp sünger kısmını söktün mü ?

kabuk boyları nedir ?

Çok geçmiş olsun. Bu kur dediğiniz hareketi baskınlık kurmada da kullanırlar. Eğer gerilim arttıysa saldırı olabilir. Ama daha küçük olanın kolu koparabilmeside kolay değil. Yaş olarak bir yana boyut olarakta en büyük bu sanırım. Bu ve Orta boyda olan kaplumbağa erkek mi? Bu ihtimal kuvvetli ise hayvanlar kesinlikle ayrılmalı. Akvaryum ebatlarını ve kullanılan filtrenin marka modelini belirtir misiniz?

En önemlisi kesinlikle veterinere götürün.

Bana kalırsa hayvan ısırığı olma ihtimali düşük. Kaldı ki kendisinden küçük hayvanın ? İçerideki ekipmanları iyice gözden geçirmek gerekir. Batikonu iyi düşünmüşsün ama veterinersiz olmaz. Acilen getirilmesi gerekiyor. Bilgi vermeyi unutmazsın.

Geçmiş olsun.

mailto:/dvr8f7.jpg
mailto:/1zbsxuw.jpg
fazla geç olmadan yarın veterinerleri dolaşıcam.resimlerini gösteririm önce durumu anlatırım getir dediği zaman evden gidip alırım kaplumbağamı.kur danslarını dememin sebebi çiftleşmeye çalışıyordu diğeriyle o yüzden.filtremin süngerini 3 senedir hiç çıkarmadım bir şey oldur diye

pek ısırma gibi durmuyor sanki makas veya bıçakla kesilmiş gibi. kendi sonradan koparmadıysa deri sallanması olurdu. ön ayak olması da kötü olmuş. arka ayağı yüzmede kullanıyor ama ön ayak manevra, yem yeme, kum kazıma, kuru alana çıkma gibi her şeyde kullandığı organ kuru alana çıkarken zorlanmıyordu değil mi ? filtre süngerini temizle 3 senede bakteri yuvasına dönmüştür. iç filtrede haftada iki; dış filtrede 3 ayda bir temizlik gerekli olan süredir. veterinerin yapacağı mikrobik duruma karşı antibiyotik ve deri için pomad vermek olacaktır.

Yara kapanır. Hayati tehlikesi yok gibi. Zor da olsa hayatını sürdürür. Kol tamamen kopuk olmadığı için hafif manevra ve destek amaçlı kullanır. Çok üzüldüm açıkçası fotoğrafa fazla bakamadan kapattım. İçim elvermiyor :(

Bunun yanında yara sanki çok yeni gibi durmuyor Emre ne dersin? Daha önce olmuş fakat fark edilmemiş olabilir mi? Böyle ciddi bir yaralanma için kan, kopan parçalar gibi şeylerin de fark eidlmesi gerekirdi. Ki böyle büyük bir kaplumbağanın kolunun kopması için ciddi bir kuvvet gerekir. Açıkçası kafam karıştı.

her su değişimi yaptığımda filtreyi iyice su altına tutup süngeri bişi kalmıyacak şekilde temizliyorum.inanın aklım almadı gördüğümde ısırılma geldi aklıma sadece.çıkarken tutunma konusunda bi zorlukları yoktu halı kaydırmaz ve eğimliydi rampaları.insan gördükçe içinden bir parça kopuyor resmen,küçüklüğünde üzerimde gezindiği halleri aklıma geldikçe.

Bu denli birşey kaplumbağa ısırığının ötesinde gibi. Filtreyi de elersek, acaba çoluk çocuk sen yokken falan bir şey yapma ihtimalleri varmı ? veya eve giren çıkan çocuk varmı diye sorayım. Gerçi tutup kaplumbağanın bacağını bu hale getirebilmek için kesici bir madde vb. ekipman nasıl kullansın ? Anlam veremedim açıkçası.

bu sıralar ben evdeyim,tek çocuk benim zaten,ailem işte genelde bunu yapabilicek biri de yok.son zamanlarda misafir çocukta gelmedi hiç gelse de annem yanına bile yaklaştırmaz.ben akciğer enfeksiyonu sandım en başta o yüzden suya girmiyor diye nedeni başkaymış :(

Bu tip yaralanmalarda can acısı ve yaşanan şok dışında kaplumbağalar strese girdiği için de uzun süre yem yemeyip, suya girmeyebilir. Burda bir arkadaşın kaplumbağasının ön eli yaralanmıştı. Yaklaşık 3-5 gün hiç suya girmemiş 10 gün de yem yememişti. Ancak stres durumu azaldıkça yem yemeye başlamıştı.

Şimdilik yaranın enfekte olmaması içni günde iki kez batikon ile temizlenmeli; daha sonra antibiyotikli bir krem ile bu teramycin deri pomadı olabilir. Sürülüp kuru alanda bir süre bekletilmelidir. Zaten kaplumbağa suya girmek istemeyeceği için yara iyileşecektir.

Ancak yine de her halükarda bir veteriner hekime göstermelisiniz. Belki yapacağı bir antibiyotik iğnesi veya benzeri bir tedavi metodu uygulayabilir. Yaşadığınız şehirde hayvanat bahçesi var ise oralarda sürüngenlerden anlayan uzman hekimler olabiliyor.

1. hedefiniz yaranın enfekte olmaması daha sonra kaplumbağanın stres durumunu yiyip yem yemesi olmalıdır. Sonuçta bu yaşamasını engelleyecek bir durum değildir. Ancak unutmayın ki bu kaplumbağa diğerlerinin yanında zxayıf kalacağı için diğerleri süreklii dominantlık sonucu bu kaplumbağaya saldırabilir. Bu olmaya da bilir. Ama ayrı yaşamalarına şimdiden kendizi alıştırmalısınız.

gerçekten çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için.hametan deri besleyici kremi bırakıp dediğiniz gibi teramycin pomad kullanmaya başlarım.yarın vetenerleri bi dolaşırım ama hiç umudum yok açıkçası ufak yer olduğu için.dediğiniz gibi ayırıcam iyileşince kaplumbağalarımı daha fazla zarar görmelerini istemem .

Evet Emin Emre, bu hadise çok yeni değil. Dokular kendini onarmaya başlamış. Ben insan müdahalesi yok dendiği için sebebini anlamakta zorlandığımız bu durumun geç farkedildiğini düşünüyorum. Ancak şanski bölge enfeksiyon kapmamış gözüküyor. Bu arada bende diğer hayvanların pek rahat bırakmayacağını düşünüyorum.
Sistem olarak bakarsak tırmanacağı yerde deriyi aşındıracak malzeme olmamalı. Ayağın altı ile şu anki bastığı deri yapısı farklı. Tahriş olmamalı.

Geri