Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın nesi var?

Zmrt

Bronz 3 Üye
merhaba arkadaşlar 2 kaplmbğam vardı bi kaplumbağamı kaybettm :( :( sonra bi kaplumbağa aldm. ama kalan kaplumbağamdan büyük. formdaki arkadaşlara danıştım bi preblem olmuycağını ama gözlemlememi söyledi. henüz bi sorun yok ama kücük olan büyük kaplumbağanın ustunden geçiyor rahatsız ediyor onu aksıne büyük uysallıkta bulunuyor. henüz 5 gün oldu yenı kaplumbağamı alalı alışamamış olabilir ama korkuyor bi ses bi tepkı olunca kabuğuna çekiliyor. uyuduğunda akvaryumun camına vuruyorum uyanmıyor elime alıyorum uyanmıyor ama ayak el hareketlerınde bulunuyor. onun nesi var anlam veremiyor danışmak istedim yardımlarınızı beklıyorum. şimdiden teşekkürler..

Cvp: kaplumbağamın nesi var?

Bence korktuğu için gözlerini açmıyor ve kaçmak için ayak hareketleri yapıyor olabilir. Birbirinin üstünden geçmesi vb. hareketler bir olumsuzluk belirtisi değil. Aksine güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Bence şu anda elinize fazla almamanız gerek,alışmasını beklemenizi öneririm. Bu yaklaşık 15 gün sürebilir. Kaplumbağanız uyurken neden uyandırmaya çalışıyorsunuz anlamadım. Belkide onu rahatsız ettiğiniz için sürekli saklanıyordur. :ff:

Teşekkür ederim dediklerinzi uygulucam. Uyandırmaya çalısıyorum derken 1 saat 2 saat geçiyo aynı durumda korkuyorum cama vuruyorum tepkı yok. oysa diğer kaplumbağa akvaryuma yaklaştığm an uyanır. bnde o yüzden endişeleniyorum

kaplumbağanızın zamana ihtiyacı var. birde kendinden yaşça ve boyutça büyük bir kaplumbağa ile bakılması bana göre normal değil. günlük ihtiyaçlarında çok zorluklar çekebilirsiniz diye düşünüyorum. dediğim gibi bir kaç gün daha beklerseniz kaplumbağanız yeni yuvasına alışacaktır :)

Cvp: Cvp: kaplumbağamın nesi var?

Zmrt' Alıntı:
Teşekkür ederim dediklerinzi uygulucam. Uyandırmaya çalısıyorum derken 1 saat 2 saat geçiyo aynı durumda korkuyorum cama vuruyorum tepkı yok. oysa diğer kaplumbağa akvaryuma yaklaştığm an uyanır. bnde o yüzden endişeleniyorum

Endişelenmeyeniz. Her kaplumbağanın karakteri farklıdır. İkisi de aynı şeylere farklı tepkiler verebilir :133:

Çok teşekkrler içim rahatladı :smile:

Kaplumbağanıza zaman tanıyın, zamanla size ve ortama alışır. Ayrıca kaplumbağaların üst üste çıkması iç güdüsel bir davranıştır, hem güneşten gelen sıcaklığı daha fazla alabilmek için hemde üstünlük kurma amaçlı yaparlar. Normal bir davranış yani :)

tamam :t65y: cok saoln

Kaplumbağalar bir birlerini ısırmadıkları sürece iyi anlaşiyorlardır hatta yem yerken bir birlerini tekmeleye bilirler onun için edişelenmeyin ama küçük olanı ayriyette besleyin yoksa büyük daha fazla yer. :)

maalesef birlikte uyum içinde yaşayamadılar ayırdım çünkü büyük kaplumbağam küçük kaplumbağamı ısırdı kucukta çok korktu :(

benim kaplumbağımın yüzerken ayağından pul pul birşey dökülüyor neyin göstergesidir sizce ?

Kaplumbağam hep kuru alanda, herşeyi de var filtre-ısıtıcısı vs.neden olabilir ?

Eğer başka bir hastalık belirtisi yoksa bir problem yoktur, veya başlangıç aşamasında olabilir hastalık. Hastalık sağlık bölümünü inceleyin ve kaplumbağanızı gözlemleyin sürekli.

Hastalık olduğunu sanmıyorum,gözleri şişik filan değil,kabuğunda sorun yok ,yan yüzme gibi şeyler de yok..ama anlamadım gitti

Arada böyle anlamsız hareketler olabiliyor, siz yinede dediğim gibi gözlemlemeye devam edin. Kuru alanı yeni yaptıysanız merakından da böyle davranıyor olabilir.

Geri