Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın sorunu ne?

acima96

Yeni Üye
Ben yeni üyeyim ve acil yardıma ihtiyacım var. İlk kez forumda böyle bir konu açıyorum o yüzden yanlış bir şey yaparsam üzgünüm. Kaplumbağamda akciğer enfeksiyonu belirtilerinin hepsi yok. Mesela alt kabuk pembeleşmedi yan yüzmüyor gözleri kapanmadı sesli nefes alıp vermiyor ama yemek yemiyor ve uyuyor arada bir uyanıyor. Sizce sorunu ne? Lütfen yardım edin onu kaybetmek istemiyorum...

RE: kaplumbağamın sorunu neeeeee(acillll)

Yeni aldıysanız size alışmasını bekleyiniz,forumu incelerseniz sık sorulan sorulardan birkaçı olduğunu görücesiniz.Endişelenmeyin hemen.Birde galiba plastik kapta besliyorsunuz,diğer konuda anladığım kadarıyla.Kış geldiği için acil bir akvaryum almanızda şart.Biraz forumu inceleyiniz!!

öncelikle kapta mı bakıyorsunuz bunun hakkında bilgi verin lütfen ona göre yardımcı olayım ?

kapta bakıyorum acaba kış uyksu hazırlığı olabilir mi yemek yememesi bundan da kaynaklanabilirmiş

Olabilir fakat siz yeni aldıysanız,petshoptada iyi bakılmışsa hemen kış uykusuna yatmaz bence.Dediğim gibi ortama alışmanısınnı bekleyin,fazla elinize almayın.!!! birde yenimi aldığınız kaplumbağanızı??

hayır yeni değil 2 ay olmuştur zaten elime alamıyorum ki annem çok korkuyor hastalık bulaşır die

kapta bakıyorsanız ısıtıcının olmaması yüzünden kış uykusuna yatıyor olabilir hemen bir akvaryuma geçmenizi öneririm aksi takdirde felaketle sonuçlanır ve yeni aldıysanız size alışmasını bekleyin yemini bırakın ve odadan çıkın o bir süre sonra görüp yiyecektir.

hayır yemiyo 3 gündür anı yem duruyo üstelik yem yiyodu ilk zamanlarda sanyu yemedi karides yedi sonra ikisinide yememeye başladı ühüüüü ölmesin yhaa ona çok alışmıştım

söylediğim gibi en kısa zamanda akvaryuma geçip ısıtıcı almanız gerekiyor. çünkü kış uykusuna yatıyor ısı olmamasından dolayı.

peki sizce akciğre enfeksiyonu olma olanağı var mı

bu gidişle evet. dediğim gibi akvaryum ve ekipmanları şart.

hmm..durum ciddi diyebilirim.Genelde yeni alındğı için böyle belirtiler olur fakat hava soğdu iyice acilen bir akvaryum almanız şart.Aksi taktirde çok kötü sonuçlar olabilir.Eğer kapluşunuuz küçükse ve kış uykusuna yatarsa ölümcül olabilir.Hemen akvaryum almanızı tavsiye ederim ve bu süre zarfında kaplumbağanızın kış uykusuna yatmanızı engelleyin derim ):

offf ama bnim anneannemde besliyordu erzurum soğuklarında tam 2 yıl yaşadı sadece kaloriferin üzerinde bile dayandı hiç kış uykusuna yatmadı cici tostos üstelik kaptaydı ama sonra bir gün kabıyla yere devrildi sanırım korkudan şok geçirdi öldü... o nasıl yaşadı peki???anlayamadım

Büyükmüydü ki ??

yooo yani yaşını bilmiyorum ama boyu çok küçüktü avuç içini belki dolduruyodu belkide zor dolduruyodu anneannem onun için iki gün yas tutmuştu ona o kadar alışmıştı ki cici tostos yemek masasında bile bizimleydi:D

hmm..onu bilemiyorum ama siz ipin ucunu bırakmayın derim.Her kapluş dayanıklı değildir. Ne siz üzülün ne biz derim ):

Kaplumbaganız hasta yada hasta olcak yem yememesi kaplumbaganızın kapta bakılması bunu gösteriyor Ayrıca bir kaplumbaganın kapta 2 yıl yasaması kaplumbagaların kapta da yaşaya bilceğini değil hayat standartlarının en düşük seviyede olup mutsuz olduğunu gösterir .En kısa zamanda akvaryuma geçip gerekli ekipmanları almanızın yanında imkanınız varsa kaplumbaganızı veterinere göstermenizi öneririm.

acima96' Alıntı:
peki sizce akciğre enfeksiyonu olma olanağı var mı

Hayir yok, sadece kis uykusuna hazirlik yapiyor. Isiticili akvaryuma geçtiginizde sorunun ortadan kalkacagina eminim. Isigida günde 8 saat açik tutmaniz gerekiyor, yani yazmis gibi hissettirmeniz gerekiyor. O zaman bu kis uykusu hazirligindan vazgeçer.

Kapta bakmaya devam ettiğiniz sürece her an üşütme ya da akciğer enfeksiyonuna yakalanma durumu olabilir. Mutlaka akvaryuma geçmeilisiniz durumunun düzelmesi için. Akvaryuma geçtiğiniz ve tüm ekipmanlarınız tam olduğu halde, 1 hafta-10 gün hala hareketsiz olursa ve yem yemezse o zaman bir üşütme ve enfeksiyondan söz edilebilir. Şu an suyun sıcaklığı kapta düşük olduğu için metabolizması yavaşlamış bu yüzden bahsettiğiniz sorunları var. Akvaryuma kısa zamanda geçersiniz umarım, geçmiş olsun, foruma hoşgeldiniz.

bu gün baktım kaplumbağamın ağzını iki kenarında da beyaz bişe var sıvı gibi o nee???:(

Geri