Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Su Yüzeyindeki Çıkardığı Ses

cankatx

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar selamlar.

Koyu Yeşil Kaplumbağamda bu sabahtan beri bi gariplik sezdim. Su dibindeyken sorun yok, yemlerini yiyor. Kuru alanda güneşleniyor oyun oynuyor filan fakat su yüzeyinde kafasını çıkardığında cik cik cik cik diye ses geliyor. Acaba sorun ne?

Kocaman akvaryumdalar, su sabit 30derece 3 gündür. Aralarına yeni ufak bi kaplumbağa daha katıldı ondan 30 derece yaptım. Filtre 7/24 çalışıyor. Yemler kaliteli. Tamamıyla uygun bir ortamdalar yani. Ama bu ses beni tedirgin etti. Bi sorun mu var acaba. Sularına vitamin de damlatıyorum 3-4 güne 1 damla. Mavi damlayı haftada 2 damla damlatıp filtreyi 2-3 saat kapatıyorum.O cik cik diyen kapluşta bundan başka hiçbi sorun yok. Dİğerlerinde de yok, sadece açık yeşil olan beni görünce kaçıveriyor hemen. Hiç uyumuyor yanlarına yaklaştığımda yavru olan ve koyu yeşil olan uyuyor. Ama onun gözler açık beni izliyor. Ben gelince hareket edip diğerlerini de uyandırıyor. Ufaklıkta geldiği günden beri bazen dibe çöküp dipte uyuyor. Yüzüyor, kuru alana çıkıyor filan. Sorunumuz yok. Dediğim gibi tek sorun cik cik sesi.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Cvp: Kaplumbağamın Su Yüzeyindeki Çıkardığı Ses

Bu seslerin tek açıklaması akciğer enfeksyonu ne yazık ki. Su ısısı tedavi zamanları dışında 28 dereceyi geçmemeli. Ancak akciğer enfeksyonu ise şu an kalsın 30 derecede. Vitamini haftada 1 damla değilde 5 -10 damla damlatmanız daha iyi olur. Mavi damlayı ise sadece akvaryumu ilk kurduğunuz zaman damlatmalısınız. Yoksa sudaki temizleyici bakterileri öldürür ve fazla kullandığınız için kaplumbağaların gözleri sudan dolayı şişebilir. Kaplumbağalarınızın enfeksyon kapmalarının nedenleri kuru alan ısısının sudan düşük olması ve vitamin eksikliği olabilir. Geçmiş olsun.

emronyus' Alıntı:
Bu seslerin tek açıklaması akciğer enfeksyonu ne yazık ki. Su ısısı tedavi zamanları dışında 28 dereceyi geçmemeli. Ancak akciğer enfeksyonu ise şu an kalsın 30 derecede. Vitamini haftada 1 damla değilde 5 -10 damla damlatmanız daha iyi olur. Mavi damlayı ise sadece akvaryumu ilk kurduğunuz zaman damlatmalısınız. Yoksa sudaki temizleyici bakterileri öldürür ve fazla kullandığınız için kaplumbağaların gözleri sudan dolayı şişebilir. Kaplumbağalarınızın enfeksyon kapmalarının nedenleri kuru alan ısısının sudan düşük olması ve vitamin eksikliği olabilir. Geçmiş olsun.

Sesten başka hiçbi sorunu yok. Acaba ne yapmalıyım düzelmesi için? Zaten 2 gün geçince aklıma geldiğinde damlatıyorum vitaminleri. ŞUan yavru ile kuru alana çıkmış güneşleniyorlar, ayağa kalksam suya atlıcaklar. Yem yemesinde de sorun yok.

Spot lambanız kaç watt ve kuru alanla arasındaki yükseklik kaç cm ?

emronyus' Alıntı:
Spot lambanız kaç watt ve kuru alanla arasındaki yükseklik kaç cm ?

30 Watt'tı galiba bi önceki. O dün patladı, onun yerine 10Watt buldum evde onu taktım.

Arasındaki uzaklık 10CM ya var ya yok.

10 watt ne yazık ki çok az. Hele bir de kış ayındayız. Yapabilecekleriniz 40 watt lık bir spot lamba edinip haftalık vitamin miktarını artırma.

fiyatı ne kadar acaba 400 watt'ın. Bide benim 30 wattlıkta bile taş ısınıyordu. 400watt'ı koyarsam yanar kapluşlar :S

40 watt o yanlış yazmışım kusura bakmayın :$ Şİmdi düzelttim.

Ben daha dün marketten aldım. 40-60-75watt soft ampuller 45 kuruştu:)

75 watt buldum evde onu taktım. Uzaklığı da hafif arttırdım. Baya güzel oldu. Sorun olur mu 75 watta?

Dediğiniz gibi uzaklığı arttırdıysanız mesele yok. Tahminimce 75watt ampül ile 20cm uzaklık ideal. Çünkü 40watt ile ben 12-15cm kullanıyorum. Bir de tabi kuru alanın büyüklüğü de önemli. Watt gücü arttıkça ısıttığı alan da genişler.

15cm filan var arasında kuru alanla.

En doğrusu evdeki herhangi bir dereceyi(termometre) kuru alanda 10 dakika bekletip sıcaklığın 31-32C derece olduğunu görmektir. Önemli olan su sıcaklığından 1-2 C derece daha yüksek bir sıcaklık elde etmek.

sudayken 28 ayarlamama rağmen su derecesi 30 görünüyor şuan. Kuru alana koydum 33 oldu.

Isıtıcıların termostatlarına güvenmeyin. En doğrusunu termometre gösterir. Suyunuzu 1-2C derece aşağı çekebilirsiniz 30C derece biraz fazla. Kuru alanınız da çok ideal şu an.

Benim ısıtıcı 30C dereceye ayarlı; ancak su sıcaklığım 28C derece mesela.

Geri