Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın taşları ile ilgili

SinekAs

Gümüş 2 Üye
Kum olarak aldığım malzeme 0.8 mm akvaryum kumu diye geçiyor.. ama kumdan çok taşa benziyor beyaz renkte.. Bazen kaplumbağam diğerlerine biraz daha büyük olanları yiyor ve sorunsuz bir şekilde hareketlerine devam ediyor ileride bir sorun olur mu?

Cvp: Kaplumbağamın taşları ile ilgili

Kaplumbağalar sindirim için bazen kum veya vb. malzemeleri yer ve dışkılama yoluyla çıkartırlar. Önemli olan dipteki malzemenin yedikleri zaman boğazında takılmayacağı büyüklükte olması. Bunun yanında taş gibi malzemelerde sivri kenarları olmaması gerekir ki yutarlarsa yırtmasın boğaz yollarını.

Genellikle dip malzemesi için 0.7 mm silis kum öneriyoruz. Hem pislikleri bünyesinde barındırmaz ve dip temizliği kolay olur hem de kabuk değişimi ve deri değişimlerinde kol ve ayaklarını kuma sürterek daha rahat değişim yaparlar.

http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/70.html

benimkide 0.8 aralarında 0.1 mm fark var bu sorun oluşturmaz heralde?

Yok, boyut olarak boğazda kalmaz.

Bana foruma girdiğimden beri çok yardımcı oldun.. Teşekkür ederim

Şu konuya da bir bakarsan çok mutlu olurum.. mailto:/forum/Konu-selale-filtre--10528.html?pid=114877#pid114877

Rica ederim. Forumun amacı fikir alışverişine dayalı yardımlaşma olduğundan dolayı ben veya başka arkadaşlar mutlaka ellerinden geleni yapacaktır.

Diğer konunuza da yazdım.

Doğal sarı bir adım daha iyi ama boyasız ise boyutun zararı olmaz. 1 mm ye kadar bence uygun.

Geri