Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın yanağında şişlik var

Rabia

Bronz 5 Üye
Bugün sahiplendiğim kaplumbağamın yanağında şişlik farkettim, onun için ne yapabilirim ve ya İstanbul içinde kaplumbağa hakkında bilgili bir veteriner ya da hayvan hastanesi öneriniz varsa yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 3CB3BF67-B2E7-4DCB-B892-28656937528E.jpeg
    3CB3BF67-B2E7-4DCB-B892-28656937528E.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan kulak enfeksiyonu olmuş. Suyu temiz tutulmalı.

5 cm'den büyük değil sanırım. Eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam üçer damla ağzına damlatın açmazsa ve yem yiyor ise sabah akşam ilk stick yemine 3 damla damlatıp elden verin almazsa suda hemen önüne atıp hızlı yemesini sağlayın.

Ayrıca 10-15 saniye arayla üçer damla kulaklarına damlatıp (C şeklinde çizgi kulaklarıdır) hayvanı kuru alanda 15-20 dakika bekletin. 2-3 aya kalmaz düzelir. Cerrahi müdahalelik bir durum yok aşırı şişlik yok.

Isıtma lambası vardı değil mi? Gündüz 12 saat yanacak.

Son düzenleme:

Rabia

Bronz 5 Üye
Çok teşekkür ederim.
Suyunu sık sık değiştiriyorum hep temiz kalıyor.
Cm olarak ölçmedim kabuğunu ama belki 6 ya yakın olabilir. Tamamdır göz damlasını hemen alıyorum damlatırım.
Isıtma lambası yok, alsam daha çabuk mu iyileşir?
Benim bir kaplumbağam daha var ona da bulaşma durumu olabilir mi ayırıyım mı ikisini şimdilik?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Göz, kulak ve akciğer enfeksiyonunun bulaştığına dair bir veri yok. Yani bulaşmaz. Kulak enfeksiyonu akvaryumdaki kirliliğe bağlı oluşan zararlı bakteri kolonileri sebebiyle olur. Su temiz olduğu sürece ne göz ne de kulak enfeksiyonu olurlar.

Isıtma lambası hayvanların üşümesini engellemekle birlikte metabolizmalarını canlı tutar. Bu da dirençlerini yükseltir.

Aynı şekilde su ısıtıcıda aynı etkiye sahiptir. Su değişimleri akvaryumdaki su ile emsal olacak.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak şekilde ısıtıyoruz.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft olması tercih sebebi ama bulamazsanız şeffaf alırsınız.

Rabia

Bronz 5 Üye

Rabia

Bronz 5 Üye
Göz, kulak ve akciğer enfeksiyonunun bulaştığına dair bir veri yok. Yani bulaşmaz. Kulak enfeksiyonu akvaryumdaki kirliliğe bağlı oluşan zararlı bakteri kolonileri sebebiyle olur. Su temiz olduğu sürece ne göz ne de kulak enfeksiyonu olurlar.

Isıtma lambası hayvanların üşümesini engellemekle birlikte metabolizmalarını canlı tutar. Bu da dirençlerini yükseltir.

Aynı şekilde su ısıtıcıda aynı etkiye sahiptir. Su değişimleri akvaryumdaki su ile emsal olacak.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak şekilde ısıtıyoruz.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft olması tercih sebebi ama bulamazsanız şeffaf alırsınız.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, uygulayacağım.