Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın yaşı, cinselliği ve sağlığı.

musti168

Yeni Üye
Bundan 1 yıl 2 ay önce bir kaplumbağa almıştım. petshoplardaki klasik minik kaplumbağalardan. Fakat dün beni şaşırtan bir şey yaptı. Uzun süredir dişi olduğunu düşündüğüm kaplumbağam cinsel organını çıkarttı. Birçok forumda 2-3 yaşından itibaren bunu yaptığı söyleniyor. Bu yüzden "kaplumbağam acaba gerçekten 1-1.5 yaşında değil mi?", "eğer yaşı doğru ise bunu bu kadar erken yapması sorun değil mi?"

Bu arada 10 cm den büyük. 1 sene de etrafımda kaplumbağa alanlarınkinden daha hızlı büyüdü

Cvp: Kaplumbağamın yaşı, cinselliği ve sağlığı.

yaş olayını pek göz önüne almıyoruz ama 1.5 yaş gibi 10 cm kabuk boyunu geçtikten sonra büyümesi durur. bu sürede cinsiyet gelişimi başlar. bu tamamlandıktan sonra büyüme gelişimi tekrar devam eder. bu gelişim hayvanın metabolizmik gelişimine bağlıdır. bazı hayvanlar bakım koşulları iyi olmadığından dolayı verimli gelişim göstermez bu da biraz daha ileri yaşlarda tırnak ve kuyruk boyu gibi fiziki cinsiyet belirginliğine yol açar. erkeklerin cinsel gelişimi erken başlar dişilerde biraz daha geç olur. geç olur derken yumurta kanalının yeterli ölçüye gelmesinden bahsediyorum. sağlıklı olan yumurtlama 3 yaş gibi veya 15 cm kabuk boyu üstü. bundan evvel ki çiftleşmelerde yumurta kanalı gelişmediği için yumurta gelişimi tam olmayacağı gibi bunun yanında hayvanı iç kanama gibi ölüme götürecek durumlar gözlenebilir.

hayvan sende 14 aydır bulunuyor evveline de en az 3 ay dersek gözlemlediğin durum normal.

Biraz hızlı büyümüş. Ama tam cinsiyetini belli edeceği boya gelmiş. Kuyruk kalınlaşmıştır, tırnaklar uzamadı mı?

Bu arada Cem in dediği gibi dişiler daha geç cinsel olgunluğa geliyor. Eğer okuduğunuz yer dişiler için belirttiyse normal ama erkekleride katıyorsa 2-3 yaş konusunda yanılıyorlar.

Geri