Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamızın kabuğu çatladı

samet41

Yeni Üye
Merhaba,
Kaplumbağamızın kabuğu fotoğrafta görüldüğü gibi kenarlardan daire şeklinde çatladı. Neden böyle olmuştur görüşlerinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20240706_102856.jpg
    IMG_20240706_102856.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20240706_102902.jpg
    IMG_20240706_102902.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20240706_103005.jpg
    IMG_20240706_103005.jpg
    1,015.7 KB · Görüntüleme: 26
Merhabalar ,

Hayvan bir yerden düştü mü?

Kan var mı?

Arası boşluk mu yoksa sadece siyahlık mı var?

Merhaba,
Hayır düşmedi. Kan yok. Arası boşluk, boşluğun içi siyah

Kabukta kırık, çatlak göremedim bilmediğimden soruyorum tam olarak nerede?

Hayvan yaşına göre çok ufak kalmış. Kabuk şekilsiz biçimde gelişmiş.

Yem yada yiyecek olarak neler veriyorsunuz?

D vitamini, kabuk jeli vs. kullanıyor musunuz?

Hayvana ait ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça o boşlukları bastırmadan fırçalayın. (bir kere uygulama yeter) Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Kabuğu havlu peçete ile silip kurutun evde varsa baticon yada tentürdüot sürün yoksa aktardan sarı kantaron yağı alıp sürün. 25-30 dakika kuru yerde bekletin, kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Bunu da 2 gün günde bir kez uygulayın. Kantaron yağını alırsanız 1 hafta uygulayın. Sonra bakalım. Bunun hücreleri aktive edip iyileştirici özelliği var.

Akvaryumda mı bakıyorsunuz? Yeterince yüzebileceği su ve alan var mı?

Ekipman var mı? Isıtma lambası, kuru alan vs.

Cem Bey merhaba,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeler icin teşekkür ederim.
Söylediklerinizi yapacağım, sonuclari yine burada paylaşırım. Ben kaplumbağa sahipliği konusunda oldukça yeniyim ve bilgisizim. Soylediginiz ekipmanların bir çoğu bende henüz yok amazondan siparis verdim ancak henüz ulaşmadı. Yem olarak ise ekli yemleri kullaniyorum. Uygun mudur? Yaşına gore ufak demişsiniz yasini nasil tahmin ettiniz? Tahmini yaşı kaçtır?

Ekli dosyalar

• IMG_20240708_125447.jpg
    IMG_20240708_125447.jpg
    4.3 MB · Görüntüleme: 6
Gammarus tamam. Lotus alt seviye bir yem. Hayvan ufak olduğuna göre tropical axolotl yem alın. Protein oranı yüksek, ağzına sığacağı ölçüde. Atakan petshopta satılıyordu. Lotusu haftada 1-2 öğün verip bitirin.

Almadan evvel alacağınız herşeyin linkini atın bakayım. Gereksiz, uygun olmayan yada pahalı birşey almayın. Maliyetlerin önüne geçilmiyor.

Geri