Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağan garip davranıyor

Cvp: Kaplumbağan garip davranıyor

Kurtulması zor denip kurtaran çok oldu.Eminim tecrübeli kişiler size yardımcı olacaktır.Veterinerin verdiği ilaç ismi ve uygulama şekli gibi detayları paylaşırsanız konuya hakim tecrübeli kişilerin size önerileri olacaktır.

zeyyy' Alıntı:
Veteriner 3 günlük antibiyotik tedavisine başladı ama kurtulması zor dedi...Düşündüğünüz gibi veteriner akciğer enfeksiyonu dedi.İnşallah iyileşir kaplumbağam :(

Enjeksiyon mu uyguladı ? Uyguladığı/yazdığı antibiyotik hakkında bilgi verdi mi ?

Antibiyotiğin etki etmesi için su ve kuru alanın sıcaklığını arttırmanızda fayda var.
Şayet karantina akvaryumunuz ve ek ekipmanınız varsa enfeksiyon geçiren kaplumbağanızı ayırabilirsiniz.Hem diğer kaplumbağanız artan su sıcaklığından daha az etkilenmiş olur hem de hasta olan kaplumbağanızın fazla enerji harcamamasını sağlarsınız.

jarti-gala' Alıntı:
zeyyy' Alıntı:
Merhaba
Kaplumabağam 2-3 gündür karada uzun süre kalmaya başladı,gözlerini kapatıyor ve ağzını açıp garip ses çıkarıyor.İlk başta pek umursamadım ama o sesi sık sık çıkarmaya başladı.Bugün hiç yüzmedi.Endişelenmeye başladım.Bunun sebebi ne olabilir?

akciğer enfeksiyonu gibi duruyor. su da kabarcıkda çıkardı mı önceki günlerde?
suyun ve kuru alanın ısısı kaç ölçtün mü?
öncelikle su 27 derecelerde filansa dereci biraz arttırmanı öneririm.
kaplumbağa kaç yaşında? 
vitamin takviyesi yapıyormusun beslenme programı dahilinde?

Veterinere götürmeden önce kaplumbağam başlarda su kabarcığı yapıyordu sonra garip ses çıkarmaya ve uyumaya başladı
Önceden kuru alan ısısı 26C,su 28C sıcaklığı vardı.
Kaplumbağam 4cm yaşı var mı bilmiyorum
Önceden vitamin takviyesi yapıyordum ama ilaç bitince yeni almadım.

Veterineri bu sitede bulup gittim.Veteriner ilk muayene ettiğinde akciğer enfeksiyonu olmuş,antibiyotik tedavisine başlayalım ve kaplumbağayı 1 saat oksijen odasına koyalım dedi.Yanlız kurtulması zor çünkü kaplumbağa çok küçük 4cm dedi.Tabi ben o an ağlamaya başladım.Neyse 3 günlük tedavide antibiyotik iğne vurup,oksijen odasına koyacak.Bu arada antibiyotiği ağızdan veremedi çünkü kaplumbağa kabul etmedi geri tükürdü o da iğne vurdu.Sonra kaplumbağa bir saat oksijen odasında durdu.Doktor akvaryum su ısısını ve çevre ısısını yüsekseltmemi ve akvaryumu dezenfekte etmemi söyledi.Eğer dayanıp hayatta kalırsa vitamine başlarız dedi.Mineral yemi verme dedi.

Eve gelince akvaryumu temizleyip,yeni su koydum.Akvaryum ısısını 30C ve kuru alan ısısını yükseltmek için akvaryumun üstünü örttüm işe de yaradı.Kaplumbağa eve geldikten birkaç saat sonra hareketlenmeye başladı,mama yedi ve hiç ses çıkarmadı.Bu iyiye işaret bence :)

Akvaryumdaki kaplumbağaları ayırmayı düşündüm ama elimde ekipman yok bu yüzden yine aynı akvaryuma koydum.

İnşallah iyileşir kaplumbağam...

Umarım sağlığına kavuşur.Bu evrede dış etkenlere(hava ısı vb.) özen göstermekte fayda var.

Konudan uzak kalmisim ama insallah iyilesir kaplus

Geri