Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanın kabuğundaki kırmızı lekeler

arzu_orta

Yeni Üye
Kaplumbağanın üst kabuğunda kırmızı lekeler var ve bütün kabuğa yayılmış durumdalar. İnternette araştırdım ama bu konuda hiç bir bilgi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cvp: Kaplumbağanın kabuğundaki kırmızı lekeler

resim koyabilirmisiniz

Biraz bulanık bir resim ama anlaşılıyor.

Ekli dosyalar

• Fotoğraf0151.jpg
    Fotoğraf0151.jpg
    378.9 KB · Görüntüleme: 226

allah allah hiç görmedim böyle birşey ya veterinere götürün bence hemen

Benim değil kaplumbağa bir arkadaşımın bugün gösterdi bana ben de bilemedim. En iyisi dedğiniz gibi veterinere götürmek:(

vakit kaybetmeden götürsün arkadaşın bence çünkü kıvrılmaya başlamış kabuk orda

BU SONRADANMI OLDU YOKSA HEP ÖYLEMİYDİ ? hep öyle ise başka bir tür olabilir

Yok 1 hafta öncesine kadar gayet sağlıklıymış. Kabuğun sertliği normal kabuğun altında da bir sorun yok yem yemesi de normal anlayamadık:(

siz direk veterinere başvurun daha sağlıklı bilgi olur hemde ilaç verir belki :)

acilen işini bilen bi veterinere götürün bence bende hiç karşılaşmadım bu durumla ilginç bi şey olmuş...

Sadece renk değil kabuğun genel yapısı da çok kötü görünüyor :( Çok geçmiş olsun acilen bir veterinerin görmesi lazım. Farklı bir kabuk mantarı olabilir olmayadabilir ben de hiç görmedim böyle birşey. Çok hızlı yayılmış 1 haftada. Umarım tedavi olur :(

Umarım. Gerçekten kötü durumda bir de bayram tatili dolayısıyla bir veteriner bulmak da zor olcak galiba benim olsaydı bu canım kaplumbağa çoktan götürmüştüm.

genelde arife günleri acık olur genede şansını denesin arkadaşınız

Kabuğu sanki yanmış gibi. Yanmış derken çok sıcağa maruz kalmış olabilir. Kurtulma şansı çok az olabilir. Acilen veteriner acilen! Bu arada kesinlikle çıplak el temasından kaçının.

iştahı nasıl? kapluşun alt kabuğunda da böyle lekeler var mı?

Benim ilk aklıma akciğer enfeksiyonu ya da yanık oldu :(

İştahı iyiymiş ve alt kabuğu da normal görünüyodu.

Geçmiş olsun biz bu sorunu bilsek bile tedaviyi veteriner yapa bilir hemen veterinere götürmenizi öneririm beklerse çok geç ola bilir. :(

Bu durum kan zehirlenmesi olabilir. Bir sitede tesadüfen karşıma çıktı. Oradan alıntı yapıyorum.
Bu durumda (kan zehirlenmesi) derhal veteriner hekime gidilmeli" diye devam ediyor. Anladığım kadarıyla kaplumbağa bir yaralanma geçirmiş ve hemen gerektiği gibi tedavisi yapılmamış. Başka yerlerden edindiğim bilgilere göre, bozuk gıdalar ile kışı kötü şartlar altında geçirmesi de kimi kez kan zehirlenmelerine neden olabiliyormuş; bu durumda veteriner hekime götürene kadar suyunu sürekli temiz tutması, günde 1 kez banyo suyu sıcaklığında banyo yaptırması (banyo suyu olarak direkt musluktan, klorlu musluk suyu), 28-30 derece gibi sıcak ortamda barındırması yerinde olur (asıl nedenini veteriner hekim tayin edene kadar). Arkadaş korkmasın, bu bulaşıcı bir şey değil; ama tedavisi yapılmazsa kaplumbağasını kaybedebilir.

Geri