Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağanın kabuğuyla ilgili bir soru

brk649

Gümüş 5 Üye
Katılım
10 Eki 2008
Mesajlar
126
arkadaslar kaplumbağamın kabuğunun ortasında yani kemik bölümünde beyazlık var büyümeye işaretmi fanusta beslerken yoktu
 
beyazlık derken? suyun dışında mı oluyor sadece yoksa hep mi var? hafif yumuşak bir beyazlama mı? resim koyabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirz.. mantarda olabilir kullandığınız suyun içindeki klor kabuğun tepe kısmında birikip kabuğu kuruduğunda beyazlık olarak da kalmış olabilir kabuk değiştirme işareti de olabilir..
 
bende onu merak ediyorum mantar olsa bütün kabukta olurdu sadece kabuğunun kemik bölgesinde beyazlık hep duruyor heralde kabuk değiştiricek
 
ve kabuğuda çok büyüdü ısıtıcı+filtre+akvaryum ortamında
 
mantar sadece lokal olarak da görülebilir kabukta.. yani illa her yerinde olcak diyemeyiz mantarda biraz daha yumuşak olur beyazlık ve hafif pamuksu yapıda olur.. kabuk değiştireceğinin işareti de olabilir tabi.. ama net bişey diyemeyiz şimdilik..
 
çok merak ediyorum arkadaslar fotoğraf makinası olsa resimde çekerdim
 
mantar olabileceğini sanmıyorum benim kaplumbağamda da vardı ama büyüdükçe kayboldu.Tam olarak beyazlık değil sanırım bahsettiğiniz şey şeffaf bir beyazlık galiba.Yinede fotografları olursa daha cok yardım edilebilir ;)
 
tam olarak bilmiyorum ama mantar olduğunu sanmıyorum,aynen büyümeyle ilgili olabilir benim kaplumbağamda sorun olmadı :shy:
 
benimki bebekken, tam tepesinde sanırım sizinkiyle aynı kısımda , o piramitin üstünde bembeyaz değil ama kirli beyazımsı izler oluyordu çizgi halinde. sudayken görünmüyor, sadece kuru alandayken gözüküyordu.
 
sudayken değil de kuru alandayken görünmesinin nedeni kabuk kururduğunda sudaki klorun kaplumbağanın kabuğunda birikerek bir tabaka oluşturması.. kullanılan suyun içindeki fazla klordan dolayı kaynaklanıyor o da kabuk sağlıyla ilgili bir sorun değil yani aslında kullanılan su ile ilgili :) hatta başta o yüzden sormuştum ben sudayken de görünen bir beyazlık mı diye.. eğer öyleyse endişelenmenize gerek yok..
 
Anladığım kadarıyla kabuk beyazlaşması...Yani D3 ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir...Yeterince bu 2'sinden takviye yaptığınıza emin misiniz?Ayrıca tek başına kalsiyum yeterli değildir , gerekli miktarda da D3 sağlamazsanız kalsiyum sindirilemeden direkt olarak dışarı atılır.

Şu an ilgili bir fotoğraf bulamadım ama biraz daha tarif ederseniz daha rahat bir şeyler açıklayabiliriz.
 
ya ama vitamini var deep ml 33 ama sağlıklı kaplumbağa hiç bi hastalığı durgunluğu yok hatta çok büyüdü
 
Geri
Üst