Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanız İçin Bitkisel Besinler

aragorn

Bordo Bereli
Evinizdeki imkanlar ile kaplumbağalarınız için oldukça besleyici bitkisel besinler yetiştirebilirsiniz hem de oldukça kolay bir şekilde.

Gerekli Malzemeler:
- Plastik pet şişe ya da kaplar
- Bir parça ince bez ya da tülbent parçası
- Paket lastiği
- Fasulye, mercimek, buğday gibi kuru baklagil ve dere otu, maydanoz gibi otların tohumları

Öncelikle temiz plastik kapların ( ya da ağzı kesilmiş pet şişelerin ) içine tohumları koyup, üzerlerini biraz geçecek kadar su ekliyoruz. Bu şekilde su içindeki tohumları bir gece bekletiyoruz kapta. Ertesi gün plastik kabın üzerine bez parçası geçirip lastikledikten sonra su süzülür, tohumların karanlık ve sıcak bir yerde bir gece daha beklemesi sağlanır bu sefer susuz olcak şekilde. Diğer gün yine su ekleyip beklenerek süzülür ve tekrar bir gece karanlık ve sıcak bir yerde bekletilir tohumlar. Bunu 1-2 gün tekrarladıktan sonra tohumların yavaş yavaş çimlendiğini göreceksiniz. Hatta 3-4 gün içinde bariz şekilde büyüyeceklerdir çimlenen tohumlar ve yenileblir hale gelecektir. Kendiniz de tadabilirsiniz hiç bir sakıncası yok. Fasulyede fosfor biraz yüksek bulunur bu yüzden fazla ve sürekli vermemek gerek kaplumbağanıza ancak bunun dışındakiler oldukça yararlıdır. Özellikle C ve A vitamini açısından ihtiyaçlarını doğal olarak karşılarlar fazlasıyla. Yavrular pek ilgi göstermese de erişkin kaplumbağalar alıştıktan sonra sevecektir diye düşünüyorum.

mailto:/_q-ahDYnOEWc/Sc9sqXkp-eI/AAAAAAAAAAc/Xqsir28bLtE/s320/CSC_2178.JPG

219.jpg

Bu fotoğraftaki çimlenmiş buğdaydır, insanlar için bile oldukça yararlıdır. 3-4 gün içinde sizlerin elindeki tohumlar da bu hale gelecektir.

Umarım yararlı ve olumlu sonuçlarını alabileceğiniz bir konu olur.

Süpermiş... Yalnız maydonoz zararlı değil miydi? Veya ben mi yanlış hatırlıyorum

Direkt verilmesi içindeki oxalik asitten dolayı pek tavsiye edilmez ancak yeni çimlenmiş olarak verilmesinde bir zarar olcağını sanmıyorum.

Çok değişik bir çalısma olmus Cihan bey,
Aksam eve gidince yapmaya baslıcam.
Simdi biz annelerimizin yaptığı kuru fasulyenin 1 tanesiyle bu bitkisel besini oluşturabiliriz değilmi? :)

Simdi biz bu bitkisel besini örneğin paketteki kurufasülyeden yapabiliriz değilmi?

Evet yapabilirsiniz ancak buğday, maydanoz gibi olanlar için tohum olması lazım. Bazı yerlerde satılıyor, marketlerde ya da aktarlarda.

Bişey sorucam, şimdi bizim bahçede maydanoz var biraz ekilmiş halde.. ben yeni büyüdüğünde koparıp versem olur mu yani ..

Hayır vermemelisiniz.
Verilmemesi gereken bazı besinler

-horozibiği çiçeği
-pancar yaprağı
-çin lahanası
-brüksel lahanası
-brokoli
-lahana
-kereviz
-pazı
-frenk soğanı
-mantar
-maydonoz
-bezelye
-ıspanak
-ravent

yeşil mercimeği denedim ben çimlenince verdim bir tanesini ama pek sevmedi sanki. Sadece ısırdı bir kere bıraktı sonra.

Eline sağlık bilmeyenler için baya iyi olmuş.

Saygılarımla...

Geri