Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağanızı aldığınız ilk zaman ?

brk649

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar kaplumbağanızı aldığınız ilk zaman ne gibi biryerdelerdi yani paludaryummu petshopta iken ? benim leheni içindeydi birsürü vardı

benimki de küçücük camdan bi kabın içindeydi.. içinde varla yok arası bi miktarda su ve bi kaya gibi birşey vardı.. bozuk para kadar hayvanın üstünde 20 tane falan başka kaplumbağa vardır:D sıkış tepiştiler..
aralarında en küçük de incimdi:D
benim aldığım yerde çok vardı.. meşe gibi üst üste küçücük kapta duruyolardı..zaten hepsi de gömmüş kafasını kabuğuna..
bayaa sersefildiler :)

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Ben Addie'yi aldığım çok küçüktü.Tabi o zamanlar bu konuda cahildim.Büyük bir paludaryumun içinde tek kalmıştı.Dipte kabugunun içine girmişti.Yani güzel bir ortamdayı.Büdü'yü de aldığımda aynı paludaryumdaydı.Fakat Yağmur ve Denizi aldığımda küçük bir fanus içerisinde inanın 10-15 tane minicik kaplumbaga vardı.Onları görünce çok kötü oldum.Yem atmışlar birsürü hepsi ezilmiş pis bir suyun içindeydi.Kim bilir hangisi yem yiyebilmiş hangileri yiyememiştir.İçim çok kötü oldu hepsini kurtarmak istedim ama o kadar bıldırcınla başa çıkamazdım :) Bende iki tanesini kurtarıyım bari dedim.Elimden gelen bu kadarıydı.Şimdi Allah'a çok şükür çok sağlıklılar.Elimden geleniyle en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum.Evlerini seviyorlar onlarda mutlu bende.Zaten bu formdaki çoğu ikişide onları bu eziyetten kurtarmak için satın almışlardır diye düşünüyorum...

İşte bu yüzden forumda yeni kapluş almak isteyenlere bu ticaretin kötülüklerini anlatmaya çalışıyoruz.

Buyrun ;
https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=116

Çoğu öyle oluyor. Benimki fanustaydı, biraz su vardı fanusta. Uyuma modu yoktu henüz. Ben bilmediğim için seçmedim bana adam seçti kapluşumu çünkü hepsi birbirine benziyor dedim seç deyince. Şimdi görüyorum da benim aldığım yerdekiler yine en iyi halde olanlar. Bir yerdekinde mantar vardı. Hele ki birkaç dükkanda kapluş ters dönmüş çırpınmadan bakıyor. Benimki olsa çırpınırdı. Demek ki çırpındı baktı umut yok öyle beklemeye koyuldu. Ben girdip içeri onu düz çevirir misiniz dedim salak adam da o kendi döner dedi. Azıcık suda nasıl dönsün, üstelik umudu da kesmiş hayvan. Bir yerde de işte o yumuşak kabuklulardan falan gördüm.

Aldığım yerde ufacık bir kabın içindeydi en az 10-15 arası kaplumbağa vardı çinde..
Çok pis suydu sapsarıydı.Adam dediki 1-1 buçuk yıldır o su var hep diyodu..
Bende aldım onları...(2)
Şuanda k. bahçesinde besliyorum ama bayramda onlara paludaryum alacağım.

leğenin içinde duruyordu
(Bilinçsizce)
Aldım Bir de Petshop cunun önerisiyle Plastik bir kap aldım (ölüm fanusu gibi değil )
3parmak boyuında su koydum (yoksa boğulur dedi )
Filtre ısıtıcı kunlanmıyordum
suyunu haftada 1 değiştiriyordum
Ama Ne mutlu ki Hiç bir zaman Hasta bile olmadı
(2sene oldu )

valla lehenin içinde susuz 100-150 tane rahat vardır hepsi birbirinin üstüne çıkmış karmakarışıktı seçim konusuda zor olmadı

benim her zaman alışveriş yaptıgım pet shopun cok bilincli oldugu söyleyenemez ama hiç olmazsa kaplumbaga bakımı konusunda gercekten fena sayılmazmıs yazılanları gördükten sonra. orta boy bir akvaryumda gereginden fazla kaplumbaga olması dısında her türlü ekipmanı tamdı. iç ve dıs filtresi ısıtıcısı. ama kaplumbagalar corba gibi degildi içinde yer yetersiz olsa da. tırmanmaları için büyükce hoş bir kaya da vardı. gözlemledim hareketli olanlara baktım. ve sonucta sectim : )

ben bir mahallede ara sokaktan bir akvaryumcudan aldım akvaryumun içindeydi

Başlıkları doğru yere açmaya dikkat edelim sayın Berk.Sürekli tartışma bölümünden toplanıyor konularınız.:)

Bakkaldan sigara alır gibi oldu benimkisi. Girdim, 1 tane kaplumbağa istiyorum dedim, nasıl olsa hepsi aynı diye hiç bakmadım bile, orta boy bi akvaryumda azcık suda bir sürü kaplumbaganın arasından adam aldı ben gormeden paketleyip getirdi bi tane.. Kaplumbağamı ilk kez eve gidince gördüm, poşetten çıkardığımda..

Ben ilk kaplumbağamı aldığımda bayağı güzel bir akvaryumdaydı. Akvaryumcu bana abi bunları 26 C de besleyeceksin yemleri bunlar şimdilik bu küçük seni idare eder ama ileride büyütmen lazım diye iyice bilgilendirdi. Sanırım benden para kazanacağını anladı :) Kendilerinin ucuz ama bakımlarının pahalı olduğunu çekinmeden söyledi. Alma dediği kaplumbağayı aldım ama kısa sürede kaybettim onu. Ardından gezinirken Bayan Kahveninde aralarında olduğu büyük boyları gördüm Önce Bayan Kahveyi ve Limoncuku aldım. Bayan Kahve eski akvaryuma büyük gelince ona bir tane büyük akvaryum aldım ve Bayan Kahvenin yanına Bay Tarçını Limoncukun yanına da Naneciki aldım. Bana bu işin pahalı olduğunu söyledi aldığım yerler.

Kesinlikle öyle, çok pahalı. Alırken tahmin bile edemezdim ama henüz 2 aylık kaplumbagam için harcadıgım para toplam 175 ytl.. Elektrik ve su paralarını saymıyorum çünkü ben vermedim xD Öğrenci olduğum için harçlıkları biriktirip büyük kısmını kaplumbağa için harcadım.. 2 aydır sosyal hayat sıfır :D Olsun, feda olsun ona.. :D ama imkan yoksa alırken 40 kere dusunmek hatta almamak lazım..

Lenin sen yine az harcamışsın benim harcadığım 1000 YTL yi geçti ama bunun içinde yemleri hep 1 Lt lik en büyük boylardan aldım.

ben bugün aldım(17 ocak) benimki plastik kapta ama forumu okudum böyle olması zararlıymış en yakın zamanda akvaryum alacağım

Geri