Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağımı kaybettim :(

seref

Bronz 1 Üye
Kaplumbağalarımı dün güneşlenmek için balkona çıkardım ikisinide geldiğimde küçük olan kaskatı kesilmiş ayaklarını kollarını içeri çekmişti açmaya çalıştım her tarafı kasılmış kafasınıda içeriye çekmiş oynatamıyodu ağzını yarım yarım açıyodu elimden geleni yaptım kurtaramadım noldu anlıyamadım o kadar iyi bakıyodum ki tek eksiği güneş diye güneşlendiriyodum da bi türlü nedenini anlıyamadım yem yiyodu çok hiperaktifti hatta akciğer enfeksiyonundan bile kurtarmıştım 2 haftalık veteriner tedavimizle artık 2 aydır çok canlıydı ama dün kaybettim çok üzgünüm çok seviyodum onu acım çok büyük.sizce neden ölmüş olabilir bilgisi olan arkadaş varmı ?

Cvp: kaplumbağımı kaybettim :(

Güneşlendirme sırasında aşırı sıcaktan olma ihtimali var.
Nasıl güneşlendirmeye bıraktınız kaplumbağanızı?
Başınız sağ olsun.

Soğuk kanlı hayvanlar bunlar.. Her an ne olucağı belli olmaz.
Geçmiş olsun.

Ben beslerken herşeyiyle tam beslensin diye düşünen biriyim yoksa bi anlamı yok hayvan beslemenin.ya yarım saat güneşlensin biraz dedim kabuğu azcık yumuşamıştı ufağın büyüğüde koydum o fanusa güneşlenmeye bıraktım.normalde akvaryumdalar ekipmanlar tam ve sağlıklı son derece çok iyiydi.hatta küçük bana geldiğinde hasta olduğunu forumunuzdaki her şeyi didik didik okuyarak uyguladım ben bu forumda akciğer enfeksiyonundan kurtulan kapluş görmedim fazla ama ben kurtardım herşeyi yapmıştım kendim monodoks tedavisi uyguladım olmadı veterinerlere koştum en sonunda bakanı buldum 5 gün iğne vurdurdum geçmedi 5 gün daha uzattık düzeldi ama tedavisinden çok her gece dua ettim çünkü onu aşırı sevmiştim..2 aydır öyle bi canlandıki büyüğünden bile yem kapıyodu.havalar ısındı güneşlendiriyim dedim kabuğuna vitamin takviyesi yapmaktansa doğal güneş d vitamini daha iyi olur dedim koydum çok durmadı yarım saat durdu bi geldim marketten kaskatı kesilmiş ama ölmemişti azda olsa ağzını zorla biraz açıyodu hemen elime alıp akvaryumuna koydum suya bıraktım baktım batıyo eli ayağı felç gibi boğulur diye sudan çıkartıp kuru alanın köşesine koydum azcık su olan bölgeye fakat kendine gelemedi.aç değildi hasta değildi kabuğunda mantar veya benzeri bi hastalık yoktu gözünde de herşeyi tamdı anlıyamadım kendimde sürekli o kadar elimden gelenin fazlasını yapsamda suç aradım neden oldu diye.hava sıcaklığı o gün 29 dereceydi bu kadar kısa sürede mi bu sıcaklıktan etkilendi ? çok çok üzgünüm berbatım.

tam 1 ay hergün durmadan hastalığınla uğraşmıştım okula gitmedim harcadığım paranın hiçbi önemi yoktu çünkü bi candı kavga bile ettiğim oldu 5 tl lik kaplumbağaya 80 tl tedaviye harcanırmı diye ama umrumda değildi hergün saat tam 2de veterinerde iğnesini yaptırdım 1 dakika geçirmeden çünkü kafama koymuştum hastalığı yenicez diye.ve yensin bu bakıma bidaha hiçbişey olmaz diye düşünüyodum burdan ölüm gelebilceği hiç mi ama hiç aklıma gelmezdi çok kötü oldum.

fanusun yarısını gazete kağıdıyla kapattım her ihtimale karşı bunalırda oraya gider diye fakat gitmemiş ki geldiğimde sıcak taraftaydı kabuğunda çatlaklık var gibiydi sanki hafif çatlaklık daha önce yoktu böyle bişey noldu yarım saatte hemen anlamadım ki büyükde aynı yerdeydi ona niye bişey olmadı o zaman.küçüğü 4 cm büyük olan 7 cm.pişman oldum yine kendimde buldum suçu d vitamini alsın diye koydum bir dakika böyle olcağını bilseydim asla koymazdım.korku bıraktı bende şimdi büyüğünü 1 dakika güneşe koymaya korkuyorum.

Artık hiç güneşlendirmesem de sadece suyuna ara sıra haşlanmış yumurta suyu eklesem arada bir de kabuğuna bi damla d vitamini damlatıp kuru alnda bekletsem d vitamini için yeterli olur mu acaba sizce ?

Güneşlendirmek hiç birinin yerini tutamaz. ;) z
Başında durup ta güneşlendirebilirsiniz. Kavga etmiş olabilir mi kaplumbağalarınız? Yada üstüne bişey düşmüştür?

ilk hetapta aklıma güvercinlerin hırpalayabiliceği geldi.öyle bi durumda büyük kendini kurtarır çünkü benim büyük kaplumbağam aşırı hırçın halıkaydırmazı ısırıyo koparıyo.ama küçük de öyle olsa tek bi tarafından sorun olurdu yaralanma gibi yada benzeri bişey..durumundan kaskatı kesilmesinden genel bişeyden etkilendiği aklıma geldi.büyükle arada sırada kavga ederlerdi ama sadece yem için bi kaç kez ondan da değil geriye tek etken sıcaklık kalıyo hiç mi akıl edemedi gölgeye gitmeye büyük olsa akıl ediyo ki zaten etkilenmediğine göre etmiş de ama küçüğü maalesef kurtaramadım.çok sıcaktan etkilendiğine tam emin olsam soğuk suya tutcaktım insanlardaki ateş durumu gibi..biliyorum tutulmaz ama zaten ölmüştü belki şok etkisi yaratırdı keşke tutsaydım diye onada üzüldüm.bi ihtimali bile kaçırdığım aklıma gelince hemen suçu kendimde bulan biriyimdir çünkü.

seref' Alıntı:
kaskatı kesilmiş ama ölmemişti azda olsa ağzını zorla biraz açıyodu hemen elime alıp akvaryumuna koydum suya bıraktım baktım batıyo eli ayağı felç gibi boğulur diye sudan çıkartıp kuru alanın köşesine koydum azcık su olan bölgeye fakat kendine gelemedi.

Ben kapluşumu evin içinde kaybedip 2,5 hafta sonra halının altında bulduktan sonra tam anlattığınız gibi kaskatıydı sadece kabuktu yani sonradan akvaryuma koydum su üstünde öyle kalıp dibe battı ama yaklaşık yarım saat-1 saat sonra kendine geldi yavaş yavaş kafasını kollarını bacaklarını çıkardı o zamandan beri de sağlıklı. Yanlış bilgi vermek istemem ama belki biraz bekletseydiniz düzelme ihtimali olabilirdi diye düşünüyorum. Benim de başıma geldiği için söyledim.

Siz ne kadar beklettiniz akvaryumda?

Siz suyun içinde mi beklettiniz peki ? ben de beklettim tam 3-4 saat durdu ama suyun içinde bekletmedim çünkü boğulur diye hareket edemiyodu hiç ve bildiğime göre 5dakikada bir nefes alması gerek o yüzden alt kabuğu suda kalsın ıslansın kafasıda dışarda kalcak şekilde bekledi hatta üstüne kaşıkla akvaryumdan su alıp az az su döktüm kendine gelsin serinlesin diye fakat tek bir belirti vermedi ve gözlerinin kenarları kızamaya başladı bide ilgincime gitti gözleri açık ölebilirmi sizce ?

çok üzüldüm ve korktum.bende güneşlendiriyorum arada. keşke nedenini tam bilebilsek de önlemimizi alsak.

Benimki yarım saatte düzelmişti. Demek ki sizin kapluşunuz güneşte çoktan kavrulmuş :(

seref' Alıntı:
Siz suyun içinde mi beklettiniz peki ? ben de beklettim tam 3-4 saat durdu ama suyun içinde bekletmedim çünkü boğulur diye hareket edemiyodu hiç ve bildiğime göre 5dakikada bir nefes alması gerek o yüzden alt kabuğu suda kalsın ıslansın kafasıda dışarda kalcak şekilde bekledi hatta üstüne kaşıkla akvaryumdan su alıp az az su döktüm kendine gelsin serinlesin diye fakat tek bir belirti vermedi ve gözlerinin kenarları kızamaya başladı bide ilgincime gitti gözleri açık ölebilirmi sizce ?
benim kaplumbağamda gözleri açık ölmüştü :'(

Geri