Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağlarımı Eğittim

ScampSoul

Gümüş 5 Üye
İki tane yavru kaplumbağam var.Adları ( yabancı ama güzel )
Zafrina ve Benjamin
Kamplumbağlarım odamda duruyorlar.Beni görünce belkide bana öyle geliyor ama Kuru alandan suya inip kafalarını cıkararak yem atmamı
beklıyorlar :D Bende dayanamayıp isim varsa bile oynların karınlarını doyuruyorum :D

Şartlanma durumundan dolayı sizi her gördüklerinde yem vereceğinizi düşünerek hareketlenip suya atlıyorlar :) Size alışmış olmaları açısından güzel bir durum, uzun yıllar beraber olursunuz umarım onlarla.

eğitmiş sayılmamış olsanız bile bu kapluşla oluşturduğunuz güven ve sevgi bağı açısından büyük bir adım... :D Bu Pavlov'un köpeği gibi düşünün... Onun o sesi duyunca salyasının akması gibi kapluşun sizi görmesi karşısında verdiği tepki... Yem verilmezse söner... Devam edilirse ekrar ortaya çıkar... Koşullanma bu Cihan'ın dediği gibi... :D Kaplumbağa fazla eğitilemez bence ama arada güven ve sevgi bağı oluşamaz diyemem çünkü oluşuyor...

kaplumbağayı eğitmek çok zor.sadece arada bir kaç istisna olanların eğitildiğini görürüz.o da nadirdir.bu arkadaşlarında dediği gibi koşullanma malesef :) bütün canlılar onlara yem verdiğinizde sizi tekrar gördüklerinde yem bekleyeceklerdir.

bu arada istiyor diye fazla yem vermeyin.kapuşunuz obez olur.

Akvaryuma geçtiğinizde çok büyük bir ihtimalle düzelecektir :)

ben kaplumbağam karada sudan daha canlı severlermi normalde?? balkona çıktığımızda halıda geziniyor elime alıyorum o zamanda geziniyor çok şirin oluyor

Anladığıma göre kaplumbağanız halıda geziyor Bence çok sağlıksız birşey yapıyorsunuz çünkü onlar benim bildiğim kadarıyla bakteri salgılıyor forumda biraz gezinirseniz o konuyla ilgili yazı bulabilirsiniz

Halılar pek temiz olmadığı için özellikle yavrularda kolayca mikrop kapma hastalanma gibi sorunlara neden olabilmekte. Bir de yer genelde soğuk olduğu için hayvanın uzun süre yerde dolaşması üşütmesine de neden olabilir.

Halı kaplumbağa için zararlı olabilir demek istedi anladığım kadarıyla.
Çünkü halıda üreyen küçük canlıları bende okumuştum.

Halı kapluşa zarar verebilir ayrıca yer soğuk olur... Ve özellikle yavru kapluşlarda salmonella bakterisi bulunur ki bu halıya bulaşabilir ve özellikle küçük çocuklara ve yaşlılara, bünyesi zayıf olanlara zarar verir.

anladım çok teşekkürler hepinize ben şirin şirin dolaşmıştıda oynamıştık :) normalde karayı severler mi acaba diye ..

Fazla sevmese de yani güvende hissetmese de karada da zıpırdır gezer tozar... Ben genellikle dışarı çıkarırsam sıcak bir yerde durmuş osun diye yatağıma veya bacağıma koyuyorum ki yerden soğuk almasın...Ve dışarı çıkarırken odanın soğuk olmaması da gerekiyor. Hiç çıkarmayın demiyorum ama fazla çıkarmayın yani arada krize girer de sevecem diye dayanamazsanız(bende sık sık oluyor) o zmaan çıkarın ama soğuk olmayan bir zemine koyun, koltuk gibi, insan vücudu gibi, yatak gibi...

yosun gözlü' Alıntı:
anladım çok teşekkürler hepinize ben şirin şirin dolaşmıştıda oynamıştık :) normalde karayı severler mi acaba diye ..

Bu hatayi ilk basta bende yapmistim. Yerde gezdirmek, günes alsin diye akvaryumu balkonun önüne koymak, tirnaklari ojelemek. Artik bunlari kesinlikle yapmiyorum çünkü ugrasmayinca daha mutlu oluyor. Bazen kuru alanda olunca göz nurum diyip kafasini oksuyorum okadar oda öylece put gibi duruyor :D Onun haricinde elleyince çok sinir oluyor.

RE: Kaplumbağlarımı Eğittim

Kaplumbagasinin tirnaklarini ojeleyen ilk acemi bakici olmadigima sevindim :D hollanda forumunda okumustum birinin kaplumbagalari hastaydi onlari birbirinden ayirmak icin veteriner kabuguna ojeyle numaralamasini soylemisti dedim kabuga oluyorda tirnaga neden olmasin :D cahil aklim iste ilk koyu mor surdum onu fark etmedi sonra kirmizi surdum onuda yem sandi hemen geri sildim sonrada surmedim ama bir guzel oluyorduki mor mor tam bir bayan gibi. Insan dusununce ilk basta ne kadar hata yapmisiz simdi en iyi sekilde bakiyoruz ve yeni gelen arkadaslarin yaptiklarini kendimizde hatirliyoruz. Kaplumbagasina yeni bakipta yerde gezdiriyorum diyenlere way sen yerde gezdiriyorsun yasak diye kizamiyorum cunku bir zaman bizde oyleydik. Ben bazen dayanamayip kafasina opucuk konduruyorum cok tatli birsey ya boyle cekik gozleriyle bakinca insanin onun poposunu yiyesi geliyor :D

Gerçekten bildiğimiz şu bizim ojedenmi bahsediyorsunuz ?
Vov...aklımın ucundan bile geçmemişti şuana kadar.Çok yaratıcıymışsınız valla :D

Sevda Hanım,neredeyse bende şimdi bir kaplumbağa bulup yiyecem o kadar tatlı anlatmışsınız ki =)

RE: Kaplumbağlarımı Eğittim

Evet ecem bizim kullandigimiz ojelerden. Hem ben suruyordum mor hemde ona surmustum anali kizli mor tirnaklarla dolaniyorduk. Birgun kendimi tutamayip isirirsam aramizda buyuk bir savas baslar :D zaten yuzune karahindiba cicegini surunce sinir oluyor. Buyudukce sirinligini kaybediyor diyenler var ama bence buyudukce daha tatli oluyorlar. Birde hararetli hararetli akvaryumda birseyler aramasi yokmu tutmuyorum kendimi o zaman bir suru opuyorum salmonellali agzindan :D

Geri