Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağların kumu havalandırması

mcandek

Yeni Üye
0.5 - 1 mm silis kumu aldım yıkadım defalarca akvaryum suyuna koydum ve kaplumbağalar hunharca kumu kazdıkları için su çok kötü bulanıklaştı. acaba ince bi kum olduğu için dicem ama sanmıyorum silis kumu aldım ve bu havalanan kumlar dış filtreye zarar verirmi acaba ? bu bulanıklığın bi çaresi varmı acaba 2 gün bekledm hiç geçmedi hatta kazdıkça dahada artıyo bulanıklık.

Cvp: kaplumbağların kumu havalandırması

Siliste ne kadar temizlesende başlarda bulanıklık olur. Küçük leğende max 4 kg'lik partiler halinde karıştırıp mıncıklayarak su doldur boşalt yapıyoruz. Bu bulanıklık ve varsa kir gidene kadar devam ediyoruz.

Bulanıklık zamanla gider. İlk bir ay bu hafifte olsa sürer. bir kısmı dibe iner bir kısmı filtre tarafından çekilir. Tabanda kalanlarda su ekleme ve hayvanlar kaldırdıkça filtre tarafından çekilir.

Suda bulanıklık çoksa filtreyi durdur. Kumu karıştır, tüm toz havalansın. Sonra maşrapa ile bu sudan alabildiğini kovaya döküp, genelde akvaryumun yarısı kadar suyu alıyoruz sonra aynı ısıdaki temiz suyu yavaşça akvaryuma boşaltıyoruz. Bu bulanıklığa daha kısa zamanda çözüm almak için. Bu sistemi uygulamazsan. 24 saatte kendini toparlar. Filtreyi 3 sonunda açıp temizle. İç filtrelerde bu temizleme 3-4 saatte bir yapılır.

Dışfiltrede elyaf olmalı. Gözeneği ince olduğu için tortuyu tutar. Süngerde ise aralardan geçip bir kısmı akvaryuma geri döner.

Geri