Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbanızı Akvaryumundan çıkartıyormusunuz arasıra?

ThunderVolt

Bronz 4 Üye
Çıkartıyor musunuz? Yani elinize alıp yanınızda diğer odaları gezdirip veya salonda yere bırakıp gezdiriyor musnuz?

Böyle şeyler yapmak zararlı mı olur yararlı mı?

Teşekkürler :)

Hiç gerek yok.Akvaryumda yeterli alan varsa çıkmalarına gerek yoktur. :) Zararlı olabilir,Mikrop kapabilir..

benimkiler çok rahat çıkıyor.ben gerekli temizliği yapıyorum yani halıda yürütüyosam suya koymadan önce iyicene yıkıyorum benimkiler alıştı stresede girmiyo ama furkanında dediği gibi genelde pek sevmiyolar ama benimkileri ben alıştırdım :D hatta bi tane kaplumbağam resmen keşfe çıkıyor çok mutlu oluyor elinde çok oynama sadece yürüt alıştır kendine ama mikrop kapmamasına dikkat et :)

Yav arkadaşlar bu kadar yapmayın bence bu hayvanlar göllerde yaşıyor sinek yiyor böcek yiyor.. O kadar mikrop kapar, hastalanır demeyin sakınılan göze elbet çöp batar.

ben yazlığın bahesine çıkartıp güneşlendirdim yaz boyu çok mutlu oluyodu

bazemu' Alıntı:
Yav arkadaşlar bu kadar yapmayın bence bu hayvanlar göllerde yaşıyor sinek yiyor böcek yiyor.. O kadar mikrop kapar, hastalanır demeyin sakınılan göze elbet çöp batar.

Orada onlara bir yem veren yok ! Bu yuzden sinek,böcek yiyorlar.

Göllerde kimse onlar mikrop kapmasın diye tedbir almıyor.Eğer hem sorumluluğunu üstünüze alıp hem hasta olmasın diye tedbir almıyacaksanız kaplumbaga beslemeyin.

Siz demiyormusunuz onları doğal yaşamlarına bıraklım ticarete son diye? E diyelim ki artık kaplumbağalar doğal yaşamlarında yaşıycak evlerde kaplumbağa beslenmiycek hepsi mikrop kapıp ölücekmi? :S

bazemu' Alıntı:
Siz demiyormusunuz onları doğal yaşamlarına bıraklım ticarete son diye? E diyelim ki artık kaplumbağalar doğal yaşamlarında yaşıycak evlerde kaplumbağa beslenmiycek hepsi mikrop kapıp ölücekmi? :S

Eğer bir defa kaplumbaga aldıysanız onu gidipde doğal ortamına bırakamassınız.Ev ortamına alışmış olur ve vahşi doğa da zorluklar çeker.

Doğal ortamında hiç kimsenin dokunmadıgı kaplumbaga kendını korumasını bilir.

Ev ortamında kucuk biryerde besliyoruz.Doğal ortamı koskocaman.Doğal ortamında geniş ferah biryerde yaşayacak ve ölecek...Ev ortamında ise sıkıla sıkıla sıkışa sıkışa yaşayacak ve ölecek...

Yani kısaca ;

Doğal ortamlarında onlar allaha emanet.

Ev ortamında önce sahibine sonra allaha emanet.

Doğal ortamında yaşarsalar allah koruyacaktır emin olabilirsiniz.Ama biz evimize aldığımızda herşeyi allahtan beklememiz gerekıyor.Bizimde tedbir almamız onu korumak için birşeyler yapmamız gerekiyor.

Olacağı varsa olur diyip mikroplu ortamlardamı beslıyeceğiz ? Öleceği varsa ölür deyip ölüm fanusunda mı besleyeceğiz ?

Doğal ortamında kalsınlar diyoruz çünkü hem onlar için daha geniş daha ferah bir alan.Ayrıca her göl pis değil.

Gölleri pisleten kim ? Gölleri mikroplu yapan kim ? Yine biz.Atıklarımızı atıyoruz binlerce canlıya zarar veriyoruz.

Ben konuya farklı bir açıdan bakıyorum, siz farklı bir açıdan bakıyorsunuz. Zaman ayırdığınız için Teşekkür ederim.

İyi Forumlar...

ben bazen çıkartıyorum ama doğru bulmuyorum şahsen çünkü onların akyakkabıları yok bizim gibi onların eli ve ayağı kirleniyor hatta alt kabukları sonra kabuk yumaşaması ve bazı hastalıklara yol açabilir

ThunderVolt' Alıntı:
Çıkartıyor musunuz? Yani elinize alıp yanınızda diğer odaları gezdirip veya salonda yere bırakıp gezdiriyor musnuz?

Böyle şeyler yapmak zararlı mı olur yararlı mı?

Teşekkürler :)

Öncelikle kaplumbağalarınızla sağlıklı güzel günler dilerim.Kaplumbağanızın yaşı büyüdükçe uygun zamanlarda kısa aralıklarla evinizde hatta bahçenizde kontrollü olarak gezinmelerini sağlayabilirsiniz (dediğim gibi kaplumbağanız küçükken immün sistemi (bağışıklık sistemi) tam gelişmediğinden.Moderatörlerinizinde belirttiği gibi mikrop kaparak hastalanma riski taşırlar.Hiç olmazsa 2 yaşından itibaren bu gezinmeleri yaparsanız daha sağlıklı olur.Yazın günde ortalama 1 saat kadar güneşlendirebilirsiniz (direkt güneş alacak şekilde,camın arkasından olmamalı cam güneş ışığının faydalı yönlerini kısıtlamaktadır sadece ısı verir amaç güneşin faydalı ışınlarını alarak kabuk sağlığına fayda sağlamak) kaplumbağanızı güneşlendiriken su kabuk kısmına değmemeli yani kabuk kısmı su dışında olmalı)

Geri