Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplunbağam Kör mü oldu!!! lütfen yardım

BERKANBJK

Yeni Üye
arkadaşlar niyese yanlışıkla fotograf makinesiyle flashlı resim çektim ve sonra bilmem artık elimi başına getirinve eskiden çekiyodu şimdi fazla çekmiyor tek hissediyor herhalde bunu öğrenmek için ne yapmalıyım tedavisi nedir!!1

Flashtan kör olunurmu ya..
Aptallaşmış olabilir biz insanlar bile çok flash oldumu başımız ağrıyor.
Biraz daha incele emin ol kör olup olmadığına anlamak zor olur.

Kotu bi kaza olmus senınkı gecmıs olsun.. Yavru kaplumbağaların gözleri ne kadar hassas bilmiyorum ama, söz konusu insanlar olduğunda küçük bebeklerin flashla resminin çekilmemesi konusunda uyarıyor uzmanlar, kör olma ihtimali olabilir diye.. Bir haberde de görmüştüm flash yüzünden bebeklerin kör olduğu.. Umarım gonzimmm'in dediği gibi sadece şok geçiriyodur..

Benim su kaplumbağam bomba gibi patlayan bir flaş sayesinde şoka girmişti fakat daha sonra düzeldi kaplumbağanı karanlık bir odaya kapat ampule bir siyah poşet geçir veterinerin tavsiyesi buydu işe yarıyor

Flaş çok güçlüydü sanırım. Belki sana iyice alışmıştır ne dersin. Yem kutusunu al git yanına bakalım görüyor mu? En etkili test bu olur. :)

arkadaşlar ben emel aranıza yeni katıldım. benimde 3 tane kapluşum var. 3 ü de farklı özelliklerde biri hep kuru alanda duruyor diğerinin kabuğu yarı suda yarı kuru alanda üçüncüsü ise hiç kuru alana çıkmıyor ve bizi görünce panikle çırpınıp kuru alan ( özel taşı var)ın altına saklanıyor. neden böyleler anlayamıyorum hareketsizler hastalar mı aceba?? şimdiden teşekkürler....

akvaryumda mı yoksa plastik kapta mı bakıyorsunuz kaplumbağalarınıza? kuru alanda duranda başka hastalık belirtileri var mı alt kabukta pembeleşme iştahsızlık gibi? bunları bilirsek daha iyi yardımcı olabiliriz..

Genelde odaya girince benimkilerde iç güdü olarak kendilerini kuru alandan suya atıyor... Saklanması normal...
Flaştan kör olsa şimdiye benimkiler çoktan olması lazımdı ben o kadar flaşlı foto çektim ki :)

Arkadaşlar, benim 2 tane su kaplumbağam var, ikisini de dün aldım. Sorunum şu :
İkisinin de gözleri açılmadı, ağızlarına yem götürüyorum, almıyorlar, bir tanesinin ağzına suyla yapıştırdım tepki bile vermedi...
Kör olabileceklerini düşünüyorum. Evet, ayrıca arkadaşların bahsettiği gibi benimkilerde sütümsü bir sıvı bırakıyorlar. Palmiye ağaçlı kapta besliyorum fakat onda çok hareketliler yüzüyorlar,kenarlara çarpıp duruyorlar. Değiştirmek istiyorum kaplumbağalarımı, sizden yardım istiyorum, ne yapabilirim ??? :'(

İlk önce palmiye ağaçlı kapta değil bir akvaryum almanızı öneririm.Isıtıcısız bu havalarda kaplumbağanız hasta olur.Göz merhemi sürebilirsiniz.Kaplumbağanız akciğer enfeksyonu olmuş olabilir.Kaplumbağanızda aşağıdaki belirtiler var mı?

Eğri eğri yüzmek.
Alt kabukta pembeleşmek. Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
Çift gözün kapanması.
Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
İştahsızlık.
Gözlerde çapak veya da şişme.
Zor nefes almak.
Hapşırmak.
Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Eğer bu belirtiler varsa aşağıdıkileri yapmanız gerekir!!

Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
Suya ve yeme vitamin damlatmak Veterinere götürmek
Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

Bence bunun körlükle alakası yok.havalar soğuk,ısıtıcınızda yoksa yem yemezler ve kış uykusuna yatarlar.

Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için hemen bunları uygulamaya sokacağım :))

Geri