Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşları Evcilleştirmek

keremaciroglu

Bronz 4 Üye
Ben birşey merak ediyorum da.acaba kaplumbağalar bir süre sonra sahibine alışıyor mu ? örneğin yere bıraktınız diyelim size gelir mi ? elinize çekinmeden gelip ona olan sevgimi onu severek göstermeme izin verir mi ? :)

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız.

Benim kaplumbağalarımdan bir tanesi evde peşimden geziyor. Yere oturuyorum geliyor kucağıma çıkıyor. Bazen elime kafasını sürerek kendini sevdiriyor. 4 kaplumbağamdan sadece bir tanesi öyle.

evet kesinlikle sahiplerine alışıyor hatta tanıyorlar bile.. zamanla sizde göreceksiniz.. başlarda elinize aldığınızda çırpınıp duruken ilerleyen zamnlarda elinizdeyken hiç kıpırdamayıp sakince kafasını çıkarıp yüzünüze bakacaktır :D

Size kesinlikle alisacaktir. Mesela yem veren kisi sizin oldugunuzu bilecektir. Onunla çok konusuyorsaniz ve akvaryumun önünde camdan onu seviyorsaniz ve 2 gün hiç yapmadiysaniz hasta taklidi yapabiliyor. Benimki öyle yapti 2 kez veterinere gittik veterinerde bomba gibiydi :D Birde söyle yapiyorum dip çekimi yapacagim anda havlunun arasina koyuyorum fazla stress olmasin diye tam bitmeye yakin kafasini çikariyor beni izliyor bende dur orda bak düsersin diyorum yerinde duruyor taki ben bitene kadar, gel seni yerine koyayim diyip elimi uzatiyorum öyle geliyor, yoksa yine gelmez hain hayvan :D Isine gelecegi seyler olunca dünyanin en iyi sahibi oluyoruz, ama boy ölçme, kilo tartma ve hersey yerindemi diye bakmak için bizden kötüsü yok :D

Umarım benim minikler de böyle olur Sevdacım:) ne kadar güzel anlatmışsın :)

Cidden denemek lazım havlu olayını... Ben çoğunlukla leğene koyuyordum... :D Cidden çıkmıyor orada yerinden değil mi? :D

ben gittiğim bir akvaryumcu da bir kaplumbağa görmüştüm.sahibi onu şehir dışına taşındığı için bırakmış.epey büyüktü.sahibi çağırdığında geliyor ve bütün komutlarına cevap veriyordu.hatta sahibini bırakmak istememiş.gerçekten alışıyorlar.bende gofretle göz kırpmaca oynuyorum.ben hangi gözümü kapatırsam o da o gözünü kırpıyor :D

güzel bir etkileşim gerçekten :) bu arada aramıza hoşgeldiniz..

cahide' Alıntı:
Cidden denemek lazım havlu olayını... Ben çoğunlukla leğene koyuyordum... :D Cidden çıkmıyor orada yerinden değil mi? :D

Valla isim bitmediginde biryerlere gitmeyeçalistiginda ordan çiktigini görmedim sanma diyorum tekrar geri giriyor havlunun arasina. Hem bu sekilde daha az stress olmus oluyor, daha sakin oluyor. Önceden bende minik bir akvaryuma koyardim deli gibi cirpinip kaçmaya çalisirdi. Simdi daha iyi en azindan arada kafasini çikartip bitti mi diye kontrol ediyor.

benimkiler de yem vereyim diye gelir dururlar hele de elime..:Döyle minik minik bakarken kim yem veriyor kim su yeniliyor öğreniyorlarmış meğer

Benimkiler de odaya giriyorum deli gibi kaçırlar ama daha sonra bakalım kim gelmiş deyip, bakıyorlar böcük böcük çok sevimliler :)

Not: Lütfen tamamı büyük harfle yazmayınız, bağırmak anlamı taşır.

Valla çok güzel anlatıyorsunuz da , bende onlara her ortamı iyi şekilde saglıyabilceğim halde.(akvaryum,filtre,ısıtıcı vs.) forumlarda alınmaması gerektiği yazıyor hep ileride mutlaka herkes başkasına vermeye çalışıyor gibi şeyler yazıyor.Bakabileceime çok inandıım halde gözümü korkuttular...

keremaciroglu' Alıntı:
Valla çok güzel anlatıyorsunuz da , bende onlara her ortamı iyi şekilde saglıyabilceğim halde.(akvaryum,filtre,ısıtıcı vs.) forumlarda alınmaması gerektiği yazıyor hep ileride mutlaka herkes başkasına vermeye çalışıyor gibi şeyler yazıyor.Bakabileceime çok inandıım halde gözümü korkuttular...

Benim annem neredeyse hergün ver gitsin diyor. Ama hayvan benim olduktan sonra ne onu baskasina veririm nede hakkinda öyle konustururum. Annem ve babamla sirf bu yüzden küstügümde oluyor. Onlar benim sevdigim seye saygi duymadiklari için. Suan çok basit geliyor onlara ver demek. Onlara ne kadar basit geliyorsa benim içinde okadar zor. Sizde kimsenin lafini dinlemeyin kimse korkutmasin, siz sevip bakip ihtiyaçlarini karsiladiktan sonra kimse birsey diyemez. Belki onlar kötü seyler yasamis olabilirler ama bu demek degilki sizde ayni seyleri yasayacaksiniz.

yok evdekiler öz. annem karışmıyor kaplumbağa konusunda ama akvaryum ortamında en fazla ne kadar büyür kesin bir cevap bulmak için araştırıyorum.cunku dogal ortamlarındaki gibi 30 cm'i bulursa gerçekten saçmalık olur cok cok büyük akvaryum olacak ki rahat etsin hayvan ama bu 100x40x40 tarzı akvaryumlar 15-20 cm arasındakiler içn cok uygundur diye düşünüyorum ve bana kalırsa 20 cm den fazla da büyümez diyorum ben akvaryum ortamında :S

mailto:/img21/8297/1001369sm.jpg

mailto:/img21/4168/ld8.jpg

ne kadar büyüdükleri konusunda resimler bir fikir verir umarım.. zaten asıl sorun alınan her kaplumbağa bu ticareti daha da hızlandırıyor ve daha kötü şartlar altında bakılan, ölen, eziyet edilen daha çok kaplumbağa demek oluyor bu da..

Vay bee demek bu kadar büyüyebiliyor.Ben kaplumbağa bana arkadaş olabilecek bir hayvan oldugu için almak istiyordum.yoksa evcil hayvanım var.Asilm bir kanaryam var.Zaten fiyatlarından belli oluyor ne kadar değerli bir hayvan olduğu.Ancak muhabbet kuşu gibi insanla çok haşır neşir olmuyor.aranızda besleyen var mı bilmiyorum ancak kanaryalarında ileride yani 2-3 yılda evdeki insanlara alıştığı söyleniyor.Tam olarak bir bilgim yok yani.Bilgisi olan varsa. Help Me !!

Ne kadar büyükler gerçek dimi bunlar:) şaka bir yana böyle bir kaplumbağa kaç yaşında olabilir??

en azından 8-10 yaşında vardır diye düşünüyorum.. belki daha da yaşlı da olabilirler hatta.. evet iyi bakıldığında bu boylara ulaşmaları mümkün :)

Böyle bir şey nerede beslenebilirki özel havuz falan yaptırmak lazım akvaryum bunlar için değil:)

evet muhtemelen öyeldir bence de.. belki üretim çiftliklerinde falan bakılan kaplumbağalardır hatta..

Geri