Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kapluşlarımın nesi var?

hakanguguk

Bronz 4 Üye
merhabalar
ya 2 kapluşumunda kabuklarında yumuşama var ve kabuklarının üstü beyazlaşmaya başlamış
kuru alanları var ama pek çıktıklarını görmüyorum alıştırmaya çalışıyorum ama genelde hep sudalar ya :( yem olarak tetra reptomin kullanıyorum vitamin olarakda deep fix

acaba nesi var kapluşlarımın yardımcı olurmusunuz?

beyazlık derken biraz daha anlatabilirmsniz? pamuksu yumuşak mı ufak mı büyük mü? kuru alana çıkmamaları mantara ve kabuk yumuşamasına neden olabilmekte.. kuru alanda sudaki bakteriler yaşayamadığı için kuru alanda geçirilen süre içinde kaplumbağadaki o bakteriler ölür. . bu yüzden aslında kuru alan oldukça önemlidir.. tetra kaliteli bir marka ama tek çeşit yem vermeseniz daha iyi olur.. sera raffy-ı ya da tetra gammarus da tavsiye ederim.. bulamazsanız açık karides de alablrsniz zaten o dediğim yemlerin içriği de karidestir.. vitamin bulabilirseniz daha kaliteli bir marka iyi olur ama yoksa onu da kullanabilirsiniz.. resim eklerseniz imkanınız varsa mantar olup olmadığı konusunda daha iyi bir sonuca varabiliriz..

açıkçası kabukları solgunlaşmış bi şekilde duruyor kabuklarınıda elledim biraz yumuşamıştı,fotoğraf koyamıyorum şuan :( kuru alanlarına çıkmıyolar nedendir anlamadım ama çıkmıyolar

kuru alana çıkmaları için rampa fln gibi kolaylaştırıcı bir şey var mı? ısınma lambası kullanıyorsunuz di mi? kuru alana genelde ya soğuksa ya da çıkması zorsa çıkmazlar.. beyazlık tüm kabukta mı yoksa bölgesel mi var acaba? kabuk yumuşaması için yapabilcekleriniz forumda vardı bir göz atarsanız yararı olur umarım

galiba kuru alana çıkmaları zor o yüzden sanırım :( soluklaşma tüm kabukta var ikisininde aynı

benim de kaplumbağalarımdan biri öyle oldu ama sonra kabuk değiştirdiğini anladım birazcık yumuşamayı ben de farkettim ama bi süre sonra geçti inşallah sadece kabuk değiştiriyordur

Kuru alana çıkmasını sağlayın mutlaka. Kuru alanınızda ısınma lambası var değil mi?

evet var kuru alanlarını değiştirdim daha kolay çıksınlar diye suyun seviyessini düşürdüm inşallah çıkarlar şimdi

Suyun seviyesini olabildiğince yüksek tutun. Çünkü bunlar çok iyi birer yüzücü. Kuru alanı sevdirmeniz lazım onlara. Çıkıp çakamadıklarını anlamanız için yemi elinizden yiyorlarsa, yemi göstererek onları kuru alanın üzerine çıkartın yemi gösterin ama vermeyin. Kuru alanda bir sıcaklık olduğunu hissetsinler. :)

Isınma lambasının kuru alana olan uzaklığıda çok önemli.
Benimkide ısınma lambası olmasına rağmen uzunca bi süre çıkmadı kuru alana, çıkıp 30 saniye durup suya geri atlıyodu. Ampülün vidalarını gevşetip akvaryumun içine kuru alanın üzerine doğru sarkıttım kaplumbağanın temas edemiyeceği kdr bir yükseklikte duruyor şu an ve kaplumbagamın her gun en az 2-3 saat çıkıp gerine gerine kurudugunu görebiliorum =)

Geri