Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

kapluslarımın tekinin kabugu sert tekinin yumusak

Akarakurt

Admin
Yönetici
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
1,889
kabuk yumuşaklılıgından anlaşılmaz.Bu sağlıksızlıgın bir belirtisidir.vitamin+uv takviyesi yaparsanız kabuk sertleşicektir.
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Forumda biraz araştırma yaparsanız her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine soracağınız bir şey olursa yardımcı oluruz. Cinsiyeti kaplumbağanız 1 yaşını doldurup 10cm boyuna ulaşmadıkça net olarak anlaşılmaz. Erişkin olduğunda da ön erkeklerin ön tırnakları bariz şekilde daha uzun olur dişlere göre ve de kuyrukları daha kalın ve uzundur. Ayrıca alt kabukta da hafif bir iç bükeylik vardır erkeklerde genelde. Ancak bu iç bükeylik her zaman çok belli olmayabilir. Bunların dışında başka bir yöntemle cinsiyet tayini yapılamaz.
 

cansell

Taç 1 Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
614
kabuğunun yumuşaklığını gidermek için eczanelerde devit-3 satılıyor ondan alabilirsiniz çok birşey değil 2.99tl kadar :) vitamininiz de yoksa en kötü ihtimal deep fix i öneriyorum. vede bol bol güneş ışığı ama artık güneşlendireceğinizi sanmıyorum bunun yerine uv lambası alarak her gün 1 saat kadar güneşlendirirseniz kabuğunun yumuşaklığı gider. ve bir bilgi daha kuyruk kısımlarındaki kabuğun yumuşaklığı bütün kapluşlarda var :)
 
Üst