Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

KAPLUŞUM DÜŞÜP YARALANDI

deryaurge

Bronz 5 Üye
Kapluşum bugün akvaryumundan atlayıp ters dönmüş ve çenesinde küçük bir yara oluşmuş ? bu yaraya müdahale etmem gerekir mi? Ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim ?

Ekli dosyalar

• C53798FC-6BBC-4BF8-AB58-9D85451D9349.jpeg
    C53798FC-6BBC-4BF8-AB58-9D85451D9349.jpeg
    135.5 KB · Görüntüleme: 38
Yara açık değilse ve sadece kan oturması varsa gerek yok. Yırtılma var ise bir kere kulak pamuğu ile baticon sürüp 15 dakika kuru yerde beklet yeterli. Resmi büyütünce bulanıklaşıyor tam seçemedim. Hayvan düşerken çenesine altbağasının ucu vurmuş.

Hayvana stick yemden bir tane verip yemesine bak. Isırırken sıkıntı çekiyor mu kontrol edersin. Çatlama kırılma olmasın. Tabi yutarakta yiyebilir ısırıp yediğini görmek için tek tek ağzına uzat ama dikkat et parmaklarını kaptırma. Şimdi uyandırma yarın yem saati denersin. Geçmiş olsun.

O kaçtığı nokta konusunda önlem al. Tekrar deneyecektir. Hayvan dişi mi? Kabuk boyu kaç cm?

Kabuk boyu 13 cm ve dişi. Yarasını daha net çekmeye çalıştık ilk defa olduğu için açık mı kapalı mı anlayamadım doğrusu ama emin olmak için yine de batikon uygulamasını yapıcaz. Ayrıca kabuğuyla ilgili son iki aydır eklediğim görsellerdeki sorunlar var ne olduğunu çözemedim daha önce çok küçükken ilk sahiplendiğimde vardı d vitamini falan sürüyodum yine siz yardımcı olmuştunuz sonra çok güzel iyileşmişti yine oluşmaya başladı ve hızlı yayılıyor ne yapabiliriz bu konuda?

Ekli dosyalar

• C2E7D79F-3D36-46DB-BB04-068DD077C40E.jpeg
    C2E7D79F-3D36-46DB-BB04-068DD077C40E.jpeg
    289.9 KB · Görüntüleme: 29
  • A8C60116-17E4-4067-A395-5215C3A996BF.jpeg
    A8C60116-17E4-4067-A395-5215C3A996BF.jpeg
    184 KB · Görüntüleme: 27
  • C83E9873-D251-4952-A88F-6A417E607A42.jpeg
    C83E9873-D251-4952-A88F-6A417E607A42.jpeg
    159 KB · Görüntüleme: 25
  • 744E6826-7182-45A5-BCB2-C2BCABF8AAA9.jpeg
    744E6826-7182-45A5-BCB2-C2BCABF8AAA9.jpeg
    169.2 KB · Görüntüleme: 26
Kan oturması geçmiş. Açık yara yok. Baticon sürmeye de gerek yok.

Bunlar açılmış plaka altlarında oluşmuşlar, plakalar çıktığında hepsi gider. Suya girdiğinde kayboluyorlar mı? Şebeke suyu mu kullanıyorsun?

Hayvan boyuna göre yaşça büyükse boş yumurta atma ihtimali olabilir. Boyu yaşına denk normal büyümüş ise henüz yumurta atmak için vakti var. Dişiler yumurtlama dönemi içgüdüsel olarak yumurtlayacak yer bulmak için kaçma girişiminde bulunur.

Şöyle ki ben sahiplendiğim zaman alınalı bir bucuk yıl olduğunu söylemişlerdi tabi öncesinde petshoopta ne kadar kaldı bilemiyorum ben sahiplendiğimde en az bir bucuk yaşında olmasına rağmen kabuğu iki bucuk cm falandı avuç kadar kapta baktıkları için. 11 ayda 13 cm oldu kabuk boyu ama belki şu an kullandığımız akvaryum da küçük gelmeye başlamış olabilir bilemiyorum açıkçası. Su olarak damacana su kullanıyoruz ph değerine de dikkat ediyorum ve lekeler suda tamamen kaybolmuyor belli oluyorlar ama kuruyunca daha belirginleşiyo tabii

406FF619-DF0F-4DED-B33F-755F0B43138B.jpeg

Ekli dosyalar

• C03D954A-92E4-49FB-909E-CD4616C3477B.jpeg
    C03D954A-92E4-49FB-909E-CD4616C3477B.jpeg
    202.6 KB · Görüntüleme: 12
Son mesajım silinmiş yukarıdaki görselleri eklemiştim ve sizin son cevabınız da silinmiş sanırım :(

Sitemiz yazılım değiştirdiği için bazı konu ve üyeliklerde kayıplar söz konusu. Bu durum için sizlerden anlayış bekliyoruz.
Size yardımcı olabilmek adına silinen son mesajınızı tekrar gönderebilir misiniz?

Tam hatırlayamıyorum şu an çünkü cem beyin yazdığına cevap olarak yazmıştım ama o da gitmiş ????. Ama sanırım kabuktaki oluşumlarla ilgili yardım istemiştim cem bey fotoğrafların net olmadığını söylemişti ben de az önceki fotoğrafları yüklemiştim cevap bekliyordum :)

Taşlamış kireç var. Bunlar plaka altında olduğu için yapacak birşey yok. Atılmasını bekleyeceksin. Atılınca ıslak diş fırçası üstü tuz uygulaması yapar temizlersin.

Haftada bir devit uygulaması yaparsın. Bu plakaları yumuşatır, lamba kurutup gerdirir ve açılır. Lamba demişken ısıtma lambasının ısı değeri uygun mu? İlk yarım saatlik ölçümde 32-33 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Gelen ısı biraz yüksekmiş gibi duruyor.

Hayvanın göz ve kulakları sağlıklı, kabuğun fiziki yapısıda güzel. Şekil bozukluğu yok.

Hayvanı yere koyma kir, pislik üstüne bulaşırsa enfeksiyon kapabilir üşütebilir. Zaruri bir durum olursa temiz çarşaf serip üstüne koy. Çiş dışkı da yapabilir.

Suyada haftada 2 defa 2 damla metilen mavisi damlat bu olası bakteri oluşumlarının önüne geçer.

Plaka içinde bazı noktalarda yosun oluşumu var. Akvaryumda da varsa komple genel temizlik lazım gelir. Kısmi su değişimleri kurtarmaz.

Su çabuk kirlendiyse içfiltreyi temizleme süresini kısalt. Bu arada hayvanlardan biri kusmuşta olabilir.

Hayvanlar sürekli büyüdüğü için o oranda kir ve dışkıda artacaktır. Hayvanların büyümesine bağlı olarak akvaryum ve filtrasyonda iyileştirme olmazsa kirlenme ve su kalitesinin bozulma sıklığı artar.

Sanırım bunları sormuştun. Başka birşey varsa sorarsın.

Son düzenleme:
Evet cem bey ama sorun yok hiç üst kısım yeterli benim için teşekkür ediyorum ☺️ Fotoğraftaki ışık glaş kendi lambası değil o konuda problem yok ????

Geri