Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplusum ve ayakları

Gamzehills

Bronz 5 Üye
Merhaba,benim kaplusum 1 yasında dıyeyım tüm akvaryum sıstemını kurmus durumdayım bır sorun yok o acıdan , tetranın yesıl bıtkı yemını kullanıyorum.karıdeste verdım ama 2 aydır karıdes vermedım  bıtmıstı neyse ıkı tane kaplusum var 1 yasındakı SOL ÖN VE ARKA AYAGINI AZ KULLANMAKTA DIGER AYAKLARINA GÖRE.dıger ayaklarını daha cok haraket ettırıyor oyuzden.hatta daha sakın artık.sızce neyı var.o ıkı ayagını daha kısa tutuyor ıcerı dogru.lutfen rıca etcem cevap verıp bılgılendırırsenız

Cvp: Kaplusum ve ayakları :(((

Bende yeni aldım 6 günlük genelde on ayaklari uzerinde durup popo kismini havada tutuyor iyi geliyor sanirim bilmiyorum ama bir sorun olucagini dusunmuyorum birazdan arkadaslar ugrar içinizi ferahlatır diye dusunuyorum :)

İnsallah ama oyle bısey yapmıyordu daha bır haftadan berı boyle yapıyor üzülüyorum cok tesekkur ederım :dontgetit: :dontgetit: :dontgetit:

RE: Kaplusum ve ayakları :(((

Her iki hayvanın kabuk boyu ne kadar yaş önemli değil.

Bu belirti hayvan bir tarafa eğimli yüzüyorsa akciğer enfeksiyonu olabilir. Su ısısı ve kuru alan ısısı nasıl ? Başka belirtiler var mı dikkatini çeken iştahsızlık kuru alanda fazla kalma isteği dibe batamama gibi.

Diğer sebep o ayaklarda kızarıklık yara bere varsa diğer hayvan ısırmış olabilir. Yemlemeyi uzak köşelerde yap. Dalaşmasınlar.

Diğer ihtimal vitamin mineral eksikliği olabilir. B vitamin eksikliği sinirsel hareketleri kısıtlar.

Yem olarak ekstra sera raffy P ve sera raffy I al. Raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir bunları ayırıp haftada bir gün ver. Bitince doğrudan sera mineral alırsın.

Çitlembik0216' Alıntı:
Bende yeni aldım 6 günlük genelde on ayaklari uzerinde durup popo kismini havada tutuyor iyi geliyor sanirim bilmiyorum ama bir sorun olucagini dusunmuyorum birazdan arkadaslar ugrar içinizi ferahlatır diye dusunuyorum :)

Nerden aldiniz kaplumbagayi? Ben bulamiyorumda:)

öncelıkle bırbırlerını ısırma huyları yok araları ıyı ::) buyuk olan dişi.ve dogustan tek gözü yok :( suyun sıcaklıgı celık ısıtıcı kullanıyorum 28 dereceye ayarladım hep.kuru alan olarak da taş var.üstünde ıkısı rahatca sıgıyor.bırde buyuk yaptaklı plastık cıcegi var,sevıyorlar ustunde durmayı.dış filtre var.akvaryum ebatı 70 e 30.ve her zaman  yem verırkenn ıkısını akvaryumun

Öncelıkle yem verırken akvaryumun ıkı ayrı uclarında beslıyorum zaten onlarda alıstı yem verecegım zaman anlıyorlar ve kendı yerlerıne gecıyorlar dıyebılırım:)) akvaryum 70 e 30 .celık ısıtıcıyı her zaman 28 -27 derecede tutuyorum kısları.dış filtre var.kuru alan olarakta bır taş var ıkısıde rahatca sıgıyor.bırde buyuk yapraklı plastık bır cıcek var onun ustunde durmayı da sevıyorlar.taş ın üstünde suyu yukselttıgımde cok az bıraz su kalıyor ama bazen.buyuk olan sadece kabuk ebatı 4 -5 vm kuvuk 3 cm hemen hemen.ve buyuk olanın tek gözü doğuştan yok.ve ıkısıde ıyı anlasıyor ısıtma hıc yok olmadı :)) hatta ıyı anlastıklarını soylebılırım.cok ızledı.hatta yemek konusunda bıle saldırma olmadı.sadece kucuk olanda işte 1 haftadır sol ön ayagını içe cekme kısa tutma ve az hareket ve sakinlik.iştahı maşallah guzel yıyor:)) ayaklarında yara yok ,kızarıklık yok sadece ayaklarını kısa tutması içeri cekmesede yuzerken dıger ayaklarınını daha cok uzatıp yüzmesı bazen yüzemeyıp yan olması

Ayrıca bakırkoyde bı petshop satıyor bır suru var elınde gördüm :)

Kuru alan ıstegı var evet ,yana egılımı de var.cıcegın üstünde durmak ıstemesı gbı.hareket etmıyor eskısı gbı.yemekte ıstahta bı skıntı yok ama.akciger enfeksyonu olarak makaleleri okuyayim ama riski varmidir yasamsal

Ayrica neyi ayircam yemek kabindan kirmizi minerallerden ayiracagim sey nedir ?

Cok pardon kucuk 6 santim,buyuk 7 santim ebatlari

Kuru alan için ısıtma lambası var mı bu kuru alanı 32 derece ısıtacak. Kuru alan için aalternatif birşey yap. Yada turtlebank, turtle pier al. Taş bu anlamda iyi değildir. Soğukluk verir. Daha kabukları ince.

Ayaklarını hareket ettirmediği bölge akciğere bağlı acıdığı için kullanamaz. O bölgede iltihap yoğundur. Hareket ettirmesi baskı yapar.

Raffy P içinde 3 renkli yem vardır. Kırmızı olanlar mineral yemdir. Bu yem mineraller, vitaminler ve kalsiyum içerir. Bunları ayırıp haftada bir gün iki öğünde veya haftanın 2 günü en uzak günlerinde bir öğün vereceksin.

Eczaneden genta yada gentagut damla al. Sabah ve akşam ilk yemine bir damla damlatıp ver. Elden ağzına vermen iyi olur.

Lamban yoksa hemen al.

Tesekkur ederım alıcam ılacı.lamba aldım mandalı cıkar suya düşer dıye kaldırmıstım tutturacak baska yer ayarlamayınca lambayı gerı koyucam.yanı bu arada okadar cok yan yatmıyor egrı degıl sadece ön ayagı kısa duruyor:(

Lambasız olmaz. Bu hayvanlar soğukkanlıdır dışarıdan gelecek ısı ile dengeyi bulurlar. Kuru alan her zaman sudan 3-4 derece yukarı olmalıdır. Oda soğuk ve esinti almasın. Lambada soft armut ampul kullanacaksın. 12 saat yanacak. Derece ile kontrol et.

Mandal kolay kolay atmaz. Cama taktığında ileri geri oynarsa köpük yada strafor parçasını uygun şekilde kesip camın dış kısmından kıskacın içine tuttur kalınlık yapsın kayma oynama olmaz.

Hayvan ısınıp kendine gelir. İlacı bir hafta uygula. Sabah akşam bir damla. Dediğim yemleri almayı unutma. Tek yönlü beslenme olmaz. Aslında gelişim için jbl agilde almalısın. İçindeki amino asit (lizin) kas kıkırdak gelişimini sağlar. Boyları bu yeme uygun hale gelmiş.

Netten daha ucuza alırsın.

Pekı akvaryum suyunun ıcıne damlattıgımda ılacı,dıger saglıklı hayvan ıcın skıntı olmasın ?

Ben petshop a gıttım b vıtamını almak ıcın bana kuslara verılen B vıtamınını verdı sonucta B vıtamını dıyerek olurmu ? Hayır ben soyledıgınız yemı alıcam ayrı da acaba kuşlara verılen B vıtamını olurmu avisol -B ? Bu arada yaptım lambayı kuru alan ıcın.petshopcı sadece kaplumbaglara B vıtamını yok abcd var bır kutuda dedı.

Gamze yazdıklarımı düzgün okumamışsın. Sana B vitamini al demedim. Kuşların ürünleri bu hayvanlara olmaz sadece alacağın raffy p yem. İçindeki kırmızı mineral yemde gerekli olanı sağlıyor.

Suyuna ilaç damlatmayacaksın. Sabah akşam vereceğin ilk yeme bir damla damlat biraz kurumasını bekle ağzına uzat yesin.

Hayır sızınle konusmadan onceydı bu B VITAMINI olayı,zaten vermedim arastirincada attim gitti cöpe.dedıgınız yemlerı aldım dedıgınız sekılde verıcem.kuru alan ıcın lambayı da temın edıp yaptım.evet su suya damlatılan dıye yanlıs anlamısım ılacı daha sonradan farkettım:)))

Merhabalar,ben daha onceden kaplumbagamin ayak sorunundan ötürü bir bilgi almak istemistim sonunda akciger enfeksiyonu oldugunu dusunmustuk konu uzerine,fakat kaplumbagam saglikli pembelik kizariklik yok kabugunun altinda ustunde ve de bacaklarinda yara bere de yok ama son bir haftadir  sol ön bacaginin kisa oldugunu farkettim.oncesi icine cekiyor sandim fakat diger ayaklarina gore kisa durdugunu fark ettim.haliyle o kol kisa kaldigi icin yuzerken yada sölen yaparken denge kuramiyor ? kabuk ebati 6 cm ..istahi vs iyi. sadece bacagi kisa kaliyor diger ayaklarina oranla.. daha onceden oyle birsey yoktu.yada kucuktu ,buyudugu icin mi netlesti ? Anlamadim..! Yani kisa ama hareket ettiriyor felclik bir durumu da yok..ama kisa olmasina anlam veremedim son 1 haftadir? Kol kisa olunca hareketler yan yan donmeleri obur koluyla yapiyor..
Hastaligi yok dedikleri için sera raffy p aldim ama zaten istahi iyidi bende tetra kullaniyordum şimdi seraya gectim sera raffy p ve raffy I..veterinerlere gosterdim affedersiniz hic bir bilgileri yok kaplumbagalar hakkinda.. bende goturmedim.

Kaplumbağayı göstermek istedim, once bilgi almak icin gittigimde kaplumbagalar konusunda hic bilgileri olmadigi icin goturmedim daha dogrusu.

Eger dogustan kisaysa kucuk diye anlasilmadiysa sanirim bir kör bir topal kaplusa sahibim..

dogustan tek gözü olmayan kaplumbagayi 3 yil olmustu alali..ikisi de özurlu ama iyi ki ben almisim savunmasiz bu hayvanlari,sanirim sagliklisini alip bakmaktan bu ikisine daha hayir oldu diyeceğim ama hala  meraktayim bir haftadir kol olayina

Birde inceledim sitenizi ama resim video atilmiyor telefondan atılacak butonu gozukmuyor size videosunu atip ayagini gostermek istemistim bilgilisiniz diye ama atamadim kac gundur

Resimleri www.hizliresim.com üzerinden atabilirsin.

Aldığın iyi olmuş yoksa hayvanları ıskartaya ayırırlardı yani çöpe atarlardı.

Bacağını ayak ucundan çekiştirmeden tutup bak bir daha. Gerçekten kısa ise yapacak birşey yok. Yalnız hayvan için jbl agil yem al kas kemik geliştirir. Belki bir parça dengeye sokabilir. Denge derken az da olsa o bacağı kullanabilecek bir hale gelebilir. Kısalığına kısa kalacaktır. Ağzındaki yemi ayağı ile düzeltebilse yeterli olur. Ön bacaklar manevra arka bacaklar yüzme için kullanılır.

Cvp: Kaplusum ve ayakları

Cem bey tesekkur ederim,Jbl agil yemi nerden bulabilirim cem bey.?

Netteki sitelere bir bak. Bu aralar bir çoğu elindekileri tüketti yeni alım yapılmasını bekliyoruz. Elinde olan vardır mutlaka son kullanma tarihini sor. 2017 başı gibi olsun.

Cvp: Kaplusum ve ayakları

Tamamdir silis kum alacagim icin sizin dediginiz siteden buldum baktim siparis vericem bugun artik kac gunde gelirse.yemi de o ara sorayim varsa.tekrar tesekkurler.bu arada silis kum dis filtreyi tikmaz sanirim okudum birseyler ama tikayacak bence

Akvaryum ebatlarim 70-30-33 ..kalumbagalarin kabuk ebatlari biri 6 cm digeri 7 cm..sizce 800 ml silis kumdan kac adet alayim yedekli duracak sekilde ?

[video=dailymotion]http://mailto:/bD4Xld.jpg[/video]

12 paket al. Paketi 800 gram. Tabanda 4 cm yükselti yapacak kadar koy. Gerisi yedek dursun. 10 paket koyarsın iki paket yedek olur.

Silis ağır kumdur. Hayvan havalandırsa bile dış filtreye çay kaşığı dolusu ancak girer. Yaknız ilk koyduğunda her ne kadar yıkasanda tozlaşmaya bağlı bulanıklık olur. Bunu filtre çeker. Su berraklaşınca filtreyi temizlersin sorun kalmaz. Filtrede malzeme kullanıyorsun değil mi ?

Juenden alacaksan akşam 5'ten önce alırsan aynı gün kargoya verilir. Ankaraya ertesi gün öğlen teslim ediliyor. 150 tl ve üstü kargo ücretsiz. Başka ürünlerde lazım ise bak. Özellikle balık bölümüne bak.

Geri