Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kara kaplumbağam ve ısınması

Azrulk

Yeni Üye
Merhabalar herkese, Yaklaşık 4 5 aydır kaplumbağa besliyorum gayet de mutluyuz ancak havaların sogumaya başlamasiyla hareketsizlikleri yemek yememeleri falan başladı epey de soğuk.Ben de pet shopa giderek aqua masters diye bir markanin 6w bir lambasini aldim. 30 cm uzunluğunda beyaz ışığı var ısı da veriyor ancak emin olamadim gözlerine zarar verebilir mi acaba ? Şimdi ışığın altinda.Tekrar hatırlatayım kaplumbagam kara kaplumbagasi çekmecemden güzel bir yuva yaptim ve disina koydum şimdiden teşekkurler.

Cvp: Kara kaplumbağam ve ısınması

verebilir ısıtıcı alırsanız daha saglam olur benim düşüncem ayriyetden ısıklandırma icinde uv lanba almalısınız

Aldığın ürün ısı vermez.Kara kaplumbağaları için güneşlenme alanları yaratmak amacıyla yüksek güçte ampuller kullanılmalı aksi halde akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.

Isı veriyor ancak dediginizde hakli olabilirsinis aldigim ürün şu şekilde

Aqua Master'ın ürünü su altı aydınlatması için kullanılır.Bahsettiğin ısı geçen elektrik akımının ısısı.(İnternette bulabildiğim ürünlerden anladığım kadarıyla aktardığım bilgidir.)

Kara kaplumbağası için ısı hayati değer taşır.Kaplumbağanın bulunduğu alanın belirli bir sıcaklığı olmalı.Bunun yanında bir de daha yüksek sıcaklık değerine sahip güneşlenme alanları olmalı.

Çalışma masalarına konulan cinsten bir lamba alsam bunu da aydinlatma amaçlı kullansam uygun olur mu acaba ? Yani ısı yeterli olur mu ?

Kara kaplumbağası geniş bir alana ihtiyaç duyar.Evcil hayvan olarak bakıldığında bakılan alan ikiye bölünür.Biri saklanma alanı olarak diğer gezinti/beslenme alanı olarak kullanılır.Saklanma alanının sıcaklığı 25-27°C olmalı.Bu alanın sıcaklığını ısıtıcı kablo ve pad'ler ile sağlanır.Diğer alan için de kablo ve pad kullanmak mümkün olsa da maliyet açısından sıkıntı yaratacağından ötürü alanın büyüklüğüne göre uygun sayıda ve güç değerinde flamanlı ampul kullanmak mümkün.Flamanlı ampuller hem ısı ve ışık verir.Bu alanın sıcaklığı da 32-34°C olabilir.
Aynı zamanda kara kaplumbağalarının ultraviyole ışık ihtiyaçlarının karşılanması için UV Ampul/Floresan kullanılmalı.

Bu yaşam alanını kurarken ihtiyaç duyulan sıcaklık değerlerine erişilmesinde kurulan yaşam alanının bulunduğu odanın sıcaklığı önemlidir.Buna göre alınacak ürünlerin güç kapasiteleri belirlenir.Standart oda sıcaklığı olan 25°C'de 20 Watt gücündeki iki ısıtıcı pad saklanma alanındaki uygun sıcaklığı sağlarken daha düşük oda sıcaklığında 25-30 Watt güce ihtiyaç duyulabilir.

Isıtıcı pad ve kablolarda sıcaklık ayarı yapılamadığı için uygun sıcaklığın ayarlanmasında iki seçenek var.Ya deneme yanılma ile sabit sıcaklık elde etmek için uygun mesafe ayarlanacak ya da ürünlerin fişi dijital termostata bağlanarak belirlenen sıcaklık değerinde sabit kalması sağlanacak.

Kaldigi alanin olcusu 65 e 35 bi kismi kapali bi kismi acik sanirim dediginiz gibi daha yuksek isida bir lamba kullanmaliyim tum bilgiler icin tesekkurler ellerinize saglik :)

Simdi bana ısınma için almam gereken şeyleri soylermisiniz rica etsem?

Pet shopla görüştüm almayın şimdi dediler zaten kış uykusuna yatacakmış sizin bu konu hakkindaki düşünceleriniz neler ?

Azrulk' Alıntı:
Pet shopla görüştüm almayın şimdi dediler zaten kış uykusuna yatacakmış sizin bu konu hakkindaki düşünceleriniz neler ?

Evde bakılan sürüngenler yeterli ekipman olmadığı taktirde kış uykusuna yatırılmaz zira sonu canlının telef olması ile son bulabilir.Bu yüzden ev ortamında vahşi yaşamda aktif oldukları tabiat koşullarını sağlamaya çalışıyoruz.
Pet Shop işletmecileri ve çalışanları bilgi konusunda çoğunlukla yetersiz kalıyorlar.Bu yüzden kulaktan dolma bilgiden ziyade salt bilgiye güvenilmeli.

Azrulk' Alıntı:
Kaldigi alanin olcusu 65 e 35 bi kismi kapali bi kismi acik sanirim dediginiz gibi daha yuksek isida bir lamba kullanmaliyim tum bilgiler icin tesekkurler ellerinize saglik :)

Simdi bana ısınma için almam gereken şeyleri soylermisiniz rica etsem?

Bakılan yerin bir kaç fotoğrafını paylaşabilirsen yardımcı olabilirim.

Fotograf yuklemeyi denedim ancak pek basarılı olamadim yardimci olursaniz gercekten cok mutlu olurum

Azrulk' Alıntı:
Fotograf yuklemeyi denedim ancak pek basarılı olamadim yardimci olursaniz gercekten cok mutlu olurum

mailto:/ web adresinden paylaşılacak fotoğraf yüklenecek.

Yükleme işleminden sonra aşağıdaki görselde işaretli olan link kopyalanacak.
mailto:/jjqWrW.png

Link kopyalandıktan sonra forum sayfasında yeni yorum gönder ekranında resim ekle linki tıklandıktan sonra açılan pencereye hizliresim web sitesinden kopyalanan link yapıştırılacak.

mailto:/ZJ5Oza.png

mailto:/o9d6Nm.png

Isıtıcıya gerek yok. Doğal ortamında kuru yaprakların altına veya toprak altı yuva gibi bir çukur varsa orada üşümeden belli bir ısıda kışı geçirirler. Isıtıcı kullanman hayvanın kış uykusuna yatmasını önler.

Hayvanın ısı düşmesini hissetmesi ve ona göre yağ depolayıp kış uykusuna hazırlık yapması gerekli. Yeterince beslediysen balkona camlı balkon olması daha iyi. İçinde rahat hareket edebileceği bir mukavva kutu bul. Bir kenarından hayvanın girebileceği delik aç. içine gazete, bez parçalarını kesip tepe biçiminde doldur. Kapağını kapa. Hayvana girişi göster. Bir süre bu şekilde besle. Kendi haline bırak. Zamanı gelince girer. Alttan soğuk yememesi için izole birşey sermek iyi olur. Strafor gibi.

Bu benim önerim. Yinede besleyen arkadaşlardan alternatif çözümler bulunabilir.

o tarzda bir yer yaptım size en kısa zamanda fotografını atacagım.Boş bir çekmecenin her tarafını kapladım ısıyı tutacak bir madde ile ardından mukavvayı hafif bükerek koydum çekmeceye ters u şeklinde duruyor giriş kısmını da mukavva ile kapladım geçebileceği boyutta da boşluk bıraktım.sütlaç kabının içine de su koydum, toprak getirdim ancak bahçe topragı mustakil evde oturuyoruz bahçeden kazdım koydum.Terrariumlara baktım ancak butcemi biraz aşıyor o nedenle alamadım bu yuva yeterli olur umarım. bahçe tarzı biryeri da var yuvada.Bir de yeme içme konusunda çok sıkıntılı sadece marul ve salatalık yiyor yemi de yememek için diretiyor birkaç kere ağzında kıl gördüm kıl mı yiyor? bu konu hakkında ne yapmalıyım? maalesef camlı balkonumuz yok ancak kullanmadığımız bir soğuk oda var orada kalsa olur mu?

Bu canlının bir fotoğrafını gormekte fayda var.

Normal şartlarda artık kara kaplumbağaları ısı düştüğü için kisuykusu hazırlıklarını yapmaktalar. Toprağı eserek yuva yapar üzerine toprak atarak görünmeyecek şekilde gömülür kış uykusuna yatarlar. Şartları kendi ayarlar yer begenmezse yeni yer kazarlar. Isı durumuna göre bazen çıkıp beslenip tekrar yuvaya döndükleri de olur.

Ev ortamında kış uykusu şartlarını oluşturmak ne kadar mümkün bilemiyorum. Okuduğum kadarıyla bahçe olması daha güzel bir durum.

Bence bahçe balkon teras veya benzeri bir alanda (yakın çevrede varsa) toprak zemin oluşturmakta fayda var. Kış uykusu için yeteri beslenme sağlandı mı? Bu son derece önemli.

Fotoğraf türünü belirlemede önemli, büyüme durumunda ebatlarında bilmek lazım.
Ayrıca ev ortamında bakılmasını onaylamiyorum. Toprak zemin, ağaç kök, yeşillik yaprak yanı doğa bu hayvanlar için ihtiyaçtır.

mailto:/ZJ5lO0.jpg

Işığın uzunluğu 30 cm. Boyutunu daha rahat anlayabilirsiniz diye bu resmi koydum. Sanırım şimdi ilk olarak kazabileceği kadar toprak ve yaprak getirmeliyim .Beslenmesini de düzene soktuktan sonra balkona koymalıyım.Ancak bizim buralarda fazlaca karga var onlarin kapip götürmesinden korkuyorum.Olivia-Peter siz de son derece haklısıniz ancak angeloyu bulduğum yerde bir ilkokul var ve bicok öğrenci kaplumbagami buldugum cimenlikten geçiyor.Ayrica sık sık da çimler biçiliyor .bende dayanamadim aldim açikcasi.Farkındayım yanlış birşey ancak oldu bir kere.Dilerseniz yuvanı komple resmini çekebilirim.Bir de zemim için bahçe toprağı uygun mu yoksa farklı birşey almalı veya koymalı miyim?

Ben aslında ev içerisinde bakmaktansa bahçede ortam ayarlamayı onermistim. Alan yeterliyse bu ortamı bahçede sağlamak hem daha rahat hemde hayvan için daha doğal olur.

Resim acamadim sanırım benim mobilde olmadan kaynaklanan bir sorun. Tekrar bakarım.

Sanırım canlı henüz yavru. Kalabileceği kadar toprak alan oluşturmak daha kilay. :) ilk etapta bunlar yapılabilir. Isınma amaçlı ışık kullanılması hakkında bilgim yok fakat kullanılmasa da olur diye bir dusuncem var.

Hayvana herbivor ve sera vital yemler uygun. Kara kaplumbağaları su ihtiyacını yedikleri bitkilerden karşılarlar. Ekstra suya gerek yok. Zaten kış uykusuna yatmadan evvel idrarla su fazlasını atarlar. Ama dediğim yemleri alırsan ıslatıp yumuşatman iyi olur. Bu yemleri suya batırma değilde üstüne su damlatarak vermen daha iyi böylece tadı da suya çıkmaz.

Açık balkona koyma. Bulunduğu ortam soğuk ve rüzgardan etkilenmemeli. Belli ısı değerini korumalı. Dediğin oda olabilir. Yer laminant veya parke ise daha iyi. Doğal ortamı simüle etmek için kutu içine kuru ve temiz toprak üstü yaprak yığını yapabilirsin. Hayvan içine girip dizaynını kendi yapar. Girişi hayvanın girip çıkacağı ebatta olsun. Genişliği bir tarafta uyuyabileceği bir tarafında tuvalet olarak kullanabileceği büyüklükte olsun.

Hayvanın ağzındaki kıl tüy yerdeki halı veya üzerine düşen toz kirdendir.

Yapraklardan bir yıgin yaptim ancak girmiyor sebebini anlayamadim acikcasi.Marul da yemiyor artik illa bem elimle kopartıp yedirecegim bu sekilde davranmasi nedendir acaba ?

mailto:/3PlnQ4.jpg

mailto:/48VvB4.jpg

Kutu kapalı karanlık olacak yapraklarda kuru ve çok olacak. O kadar ki yığın içine girsin. Dallı olmasın. Yaş yaprak olmaz.

Marulları bir kenara koy. Hayvanı da delikten içeri sok keşfetsin kuru yaprakların kokusunu alsın. sonra kendi haline bırak. İstediği zaman yesin istediği zaman girsin.

Geri