Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kavga etme sorunları

ninjakaplumbağa19

Gümüş 2 Üye
Arkadaşlar ben çiftleştircem malesef her kafadan bir ses çıkıyor diyorlarki bazıları ölümcül kavga yapar,bazıları ise ölümcül deyil yaralanmalar oluyor diyorlar öte yandan bende şaşırdım hangisi doğru lütfen bilenler konuşsun.

Cvp: Kavga etme sorunları

Erkekler dişi için kavga ederse ölümcül kavgalar edebilir. Dişi erkeğe olumlu yanıt vermezse gene ciddi yaralanmalar meydana gelir. Sonuçta kaplumbağa ölümü olabilir. Bu ihtimal var.

Erkekler dişi için kavga ederse yani dişiyle kavga eder ben yanlış anladım herhalde.

Hayır ben genel ihtimalleri yazdım.
Birden fazla sayıda erkek varsa dişi için kendi aralarında kavga edebilir.
Ayrıca bir dişi bir erkekte dişi isteksizse erkek saldırabilir.
Birde cinsiyet ayırt etmeksizin alan kavgası yapabilirler.
Bunlar kesin olur yada olmaz diye kimse idda edemez. Ancak kavga ihtimalini azaltacak faktörler şöyle sıralanır.
Yavru iken birden fazla sayıda olup alan paylaşımına yatkın olmak.
Yeterli akvaryum ve kuru alan hacmi olup ortam yetersizliği olmaması.
Bir erkek, iki dişi gibi daha uygun grup cinsiyeti varlığı.
Dediğim gibi bunlar yok etmesede kavga ihtimalini azaltır.

Buna kimse kesin yasar filan diyemez. Ama ben denemezdim. Benim 5 cmlik bile 3 cmligi iisirdi.

hayvanlar belli bir süre tek yaşamışsa suya giren bir başkasını tehdit olarak algılıyor.

Sağolun o zaman yeni akvaryum almam lazım kaç tl fiyat civarında camcıdadır?

Besleme sırasında bir iki defa birbirlerinin ayaklarını ısırdılar. Herhalde yem zannettiler. Birinin elini diğerinin ağzından zor kurtardım. Bunların aklı fikri yemde.

yem zannetiğinden değil yemi kapmak için birbirlerine saldırıyorlar. eğer ciddi bir durum varsa ayrı köşelerde yemlemek daha iyi olur.

mert akvaryumu camcıda değil akvaryum imalatçısında yaptırman iyi olur. onlar uygun kalınlıkta ve kaliteli siliconla yapıştırırlar.

Kaplumbağa boy farkının saldırı haricinde bir dezavantajı daha var. Çelimsiz yavrular yem yemede olsun, bir arada dururken biri gelince olan çırpınma hallerinde olsun çok darbe alırlar. Anlık olmasada bir süre sonra o kadar darbe sonucu bocalarlar. Benim bir yavrum 4 cm iken 8 cm olanların bilerek olmadan yaptığı bu müdehalelerle yan yüzdü. Diğerleri 10 bu 7 cm olunca yanlarına koydum. Artık onlarda sorun yok. Şimdi yavru olanları kuvvetlene kadar ve fark oranı daha az olana kadar ayrı tutuyorum.

Benim yavruda az değil. Sessiz sakin iken kendinden biraz büyüğünü örnek aldı o da ona saldırıyor. Korktuğu yok. Yemlerken birbirlerinden ayrı tutuyorum. Onun dışında problem yok.

Fiyat önemli deil Ama camcıda daha büyük yapıor bütce 250-300tllik olacak şekilde.

yemleme sırasında boyları ne olursa olsun gözleri döner. ama bu kavgada küçük olan galip çıkamaz.

ne yapabiliriz peki tehtid olarak görmemesi için

Yapılabilecek birşey yok malesef. Hep sorun olacak diye bir durumda yok. Bazen yanlışlıkla diğerini ısırır sonra yemler kapılmasın diye hemen bırakırlar.

evet bu her zaman olan bir şey zamanla boyları birbirine yakın hale gelince fazla sürtüşme olmuyor. mesela benim ölen üç numara hepsini aynı yaşta aldığım halde hastalıktan dolayı ufak kalmıştı. bir gün ağzına yem almış yemeye çalışırken diğeri gelip yemle birlikte bunun kafasını da ağzına soktu. tutup su içinde çıkardım. ufaklık ağzında yemle geri çıkmıştı. kafa girmiş ama yemi genede bırakmamıştı. yani böyle anlık saldırılar kaçınılmaz.

benimkilerde küçük kaplumbağamın ağzından alıyorlar yemi zor kaçıyor ellerinden garibim..

o hayvanı ayrı köşede yemle gerekirse rahat yemesi için elinle set kur yaklaşamasınlar. çünkü en ciddi hasar yemleme sırasında olur.

Geri