Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaya Tuzu

lebisusnac

Gümüş 1 Üye
Arkadaşlar abim petshoptan bi paket kaya tuzu almış . Kullanmalımıyım eğer kullanmalıysam kullanım öneriniz nedir ?[/font][/b]

Cvp: Kaya Tuzu

Kaya tuzu genelde akvaryum ve malzemelerinde hijyen amaçlı kullanılır. Tuz zaten iyi bir antibakteriyeldir. Örneğin akvaryumda bir hastalık olduğunda yada uzun süre dıarıda beklemiş bir şeyi akvaryuma koymak istediğinizde tuzla ovup, iyi bir durulama sonrası kullanabilirsiniz.

Bunun dışında kaya tuzunu başka amaçla kullanımı var mı en azından kaplumbağa akvaryumu için bilemiyorum.

Balık akvaryumunda su değiştirildikten sonra kullanıldığını duydum ama kaplumbağada bende duymadım onun için soruyorum :)

Genelde büyük su değişimlerinde 1 kaşık kadar tuz koyarlar; mavi damla yerine de kullananlar var. Ancak filtreniz var ise, ve düzenli su değişimi yapıyorsanız(%10-20) bunlara gerek yok. Dediğim gibi balıklarda çok kolay mantar ve diğer hastalıklar oluşabildiği için hijyen amaçlı kullanıldığını duydum.

Anladım . Normalde bende her değişimden sonra 1 kaşık tuz atıyordum ama doğru yannlış bilemiyorum . ve iç filtrem var haftada bir su değiştiriyorum şimdi kullanmayayımmı bunları ?

İsterseniz kullanın zararı olmaz. Dediğim gibi düzenli filtre temizliği, haftalık su değişimleri zaten hijyeni koruyan bir şey. Az miktarda kullanmanın bir zararı olmaz. Ben şahsen mavi damlayı dahi sadece akvaryumun ilk kurulumunda kullanıyorum. Çünkü yararlı bakterileri de öldürüyor.

Bunu bilmiyordum ben her defasında mavi damlayı kullanıyordum ama 50 litreye 1 damlacık

Dediğim gibi koruma amaçlı kullanılabilir. Ancak sudaki atıkları parçalamaya yarayan yararlı bakterileri de öldürdüğü için kullanmıyorum. Ben filtremin içini sünger, elyaf ve seramiklerle modifiye ettim kurulmuş düzeni bozmak istemiyorum. Çünkü su değerleri çok uzun sürede oturuyor. İçme suyu da kullandığım için mavi damla yada tuz kullanmaya 6 aydır gerek duymadım.

Ama az miktarda su değişimlerinde kullanabilirsiniz yine de içiniz rahat etsin diye.

Eğer dışarıda falan dolaştırıyorsanız akvaryuma koymadan önce yıkarken şampuan niyetine kullanabilirsiniz. Ama gözlere temas etmemesine dikkat.

Teşekkür ederm yardımınız için :)

Kaplumbağalarımda kaya tuzunu kullanmayacağım ama balıklarıma kullanyımmı bilindiği üzre lepistes balıklarının kaçınılmaz hastalığı kuyruk erimesi mutlaka benim balıklarımdada olacaktır bunu kullanılmasının yararlı olduğunu okudum bir sayfada kullanmalımıyım ?

emronyus' Alıntı:
Eğer dışarıda falan dolaştırıyorsanız akvaryuma koymadan önce yıkarken şampuan niyetine kullanabilirsiniz. Ama gözlere temas etmemesine dikkat.
Dışarda dolaştırmayı tercih etmiyorum bana gerksiz geliyor :)

Kaplumbağaları aldığım ilk zamanlarda bende hep kaya tuzu kullanmıştım.Sonra veterinerlikte okuyan bir arkadaşım kaplumbağaların suyuna soda ekleyebileceğimi ve onlar için daha sağlık bir su olacağını söylemişti.
Bu tip şeylerin kullanmanın bir zararı yok.Belki mineral açısından daha zengin olduğundan faydası bile vardır.

Arzu Hanım,

Ben de hep içindeki mineraller yüzünden soda, maden suyu eklemeyi düşünmüştüm. Ancak içindeki yüksek sodyum oranı beni şüphelendirmişti.

Peki litre başına ne kadarlık bir kullanımdan söz edebiliriz?

Akvaryumda 100 litre su var.her 2 hafta da bir 20 litre su değiştiriyorum.
20 litre suya 2 cam şişe soda kullanıyorum.
Mineral birikmesi de olmuyor su değişimi düzenli yapıldığı için.

Ben de 50 litre akvaryum bir cam şişe diye hesaplamıştım. En azından kafama takılmadan kullanabilirim. Bizim ev soda tüketimi konusunda zaten başarılı 6lı paketlerden 8-10 tane kilerde oluyor :)

Ben bir zararını görmedim yıllardır :)
Sizde deneyin belki olumlu anlamda gelişme olabilir :)

Filtrem iyi ve her pazar dip çekimi yapıyorum. Suyun yarısı gidiyor dip çekimi yapınca, yeni su ekledikten sonra 1 damla mavi damladan damlatıyorum. 6-7 damla vitamin damlatıyorum ve yarım kaşıkta kaya tuzu koyuyorum akvaryuma. Şuana kadar bir sorunları olmadı.

benimkiler top top bi ayarını yapamıyoum kıramıyorumda ama geçen gün bi tane denedim hiç bi zararını görmedim .

Geri