Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaybetmeyi Beklemek ..

TurtleLove

Gümüş 3 Üye
Bende "Günde 1 yem ver başka birşey istemez." kafasıyla çalışan Pet Shop'tan aldım. Kandım, 1 yem 1 yem gitti. Plastik kapta tam 2 yıl 4 ay kaldı. Büyüklüğü ise, '2 CM'. Kıpır kıpır, candan bu hayvana kapılmak hem güzel hem kötüydü. Öleceği gün napardım ki ?
İlki öldü, tek kaldı. Ona tüm sevgimi verdim. Onla yaşattım. Geçen yazdan beridir yem yemedi. (Yemiyor.) Şimdi kabuğunun sertleşmesini umarken yumuşuyor gittikçe. Gözünü açmıyor sadece kıpır kıpır yüzüyor. Kabuğu da değişiyor ama kabuğu bunun yanında yumuşuyor. Kıpır kıpır .. Kurtarılmayı bekliyor, benden nefret ediyormuş gibi bir his var içimde. Üzülüyorum. Tüm sevgimi ona aşılamak istiyorum.
Öyle ki küçük bir akvaryum, kuru alan ve filtre alabilecek durumum vardı. Onu da hayvanın kabuğu yumuşamaya başlarken aldım. Büyük cahillik, saflık. Site sayesinde kurtulacak dedim. Çok sevindim. Uvb lamba ve ısıtıcı bile alamadım. Yeni bir yem bile alamadım.
Filtre bozuldu suyunu doğru düzgün değiştiremedim. Yem verdikçe suya karıştı. Bir kez olsun yemesini istedim. Bir kez. Olmadı işte.
Havalar bozulup düzeliyor. Eve geldiğimdeyse bozuk. Ne güneşe çıkarabiliyorum ne çıkarsam güneş ışını alabiliyor. Çaresizce güneşi bekliyorum.
O kadar duamın boşa gittiğini, boş şeyler yapmayıp hayvanımla ilgilenseydim işe yarabileceğini işte şimdi farkediyorum. Sinirim bozuluyor, can aldım diyorum; ağlamaya başlıyorum. Kendime kızıyorum, dövünüyorum. O hareketli afacanı hayatından ettim, keşke almasaydım; gerçekten bakabilecek biri alsaydı diyorum. Çok geç kaldım onu iyileştirmek için diyorum.
Şimdiyse elim kolum bağlı, ölümünü bekliyorum. Kıpır kıpırlığının geçmesini bekliyorum. Olmuyor. İyice üzülüyorum. Napacağımı gerçekten bilemiyorum.
Sanırım bi elveda demenin zamanı geldi. Ömrünü kısalttığım canımın içi kaplumbağama. Hala uğraşıyorum ama, işe yaramıyor gibi. Sanırım ölürse; .. düşünmek istemiyorum.

Arkadaşım sen şair ol ya :( gözüm yaşardı resmen bence kaplumbağanı hemen bir veterinere götür ölümünü bekleme uvb olmasa bile tepesine masa lambası koy iyi.

Pes etmeyin.Bu sevginizi kaplumbağanıza verin.Isıtıcı alın suyu ısınsın.En temel ihtiyaç bu.10 Tl ye bulabilirsiniz bunu.
Siz kaplumbağanızı bu kadar severken kurtulma şansı çok yüksek.Yeter ki vazgeçmeden onun için çabalayın.

Zararın neresinden dönersen kardır bence kaplumbağanı hemen bir veterinere götür ölümünü bekleme bakamayacaksan verseydin bir yere yazsaydın bu forumda elbette kaplumbağanı almak isteyecek biri bulunurdu sen iisi kaplumbağana bakabilecek ve iyileştirecek birini bul bi daha da hayvan alma sorumsuzluk da bu kadar olmaz

batsguer' Alıntı:
Zararın neresinden dönersen kardır bence kaplumbağanı hemen bir veterinere götür ölümünü bekleme bakamayacaksan verseydin bir yere yazsaydın bu forumda elbette kaplumbağanı almak isteyecek biri bulunurdu sen iisi kaplumbağana bakabilecek ve iyileştirecek birini bul bi daha da hayvan alma sorumsuzluk da bu kadar olmaz
Sorumsuz bir insan yukarıda yazanları yazamazdı.Bu kadar acımasız olmaya hiç gerek yok.

zencefil ve yiğit, teşekkürler.
batsguer ben burda acımı paylaşırken iyice içimi parçaladığın için özel bir teşekkürü hakediyorsun. gerçekten çok sağol.

Sizi çok iyi anlıyorum.Bende aynılarını yaşadım.Ancak siz kendınıze "ben elımden geleni yaptım" diyerek birazda olsun kendınızı motive edebilirsiniz.Dediğim gibi siz elinizden geleni yapmışsınız.Şimdi sadece bekleyip dua edebilirsiniz...
Ben hayvanları çok severim.Hayvan sevgim müthiştir.Her koşulda bizi seven canlılar sadece hayvanlardır çünkü :)Ailemde ve arkadaş çevremde sorunlar çıkmıştı kaplumbagamı aldıgım zaman.Gidip kaplumbagamla dertleştiğimi,neden yem yemiyorsun diye sordugumu hatırlıyorum ben :) İlk yem yediğinde nasıl mutlu oluruz,havalara uçarız...Bende sizin gibi tek dostum olarak kaplumbagamı görüp aşırı bağlanmıştım.Müthiş bir bağ vardı aramızda.Ancak birgün öldü...Benide manevi olarak öldürdü :)
Fazla uzatmayayım...Siz dua etmeye devam edin ölmediği sürece umut var demektir.

Diyeceklerim aynı zararın neresinden dönersen kardır ü,zülmek yerine veterinere götürmen en azından içindeki acı duygusunu hafifletir ve de bu sene sorumluluk açısından ders olur
Not: Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Elimden geleni yaptım evet. Ama yapabileceğim en iyisini yapmadım. Kendimden neredeyse nefret ediyorum.
Batsguer istersen susabilirsin artık.

Merhaba Gökhan;

Öncelikle acınızı paylaşıyorum. Bende bakmayı öğrenene kadar 2 kaplumbağamı kaybettim. Ancak siz kaplumbağanızı henüz kaybetmemiş olmanıza rağmen çok karamsar konuşuyorsunuz. Evde yapılabilecek tedaviler mevcut..
(Birazdan buradan Size kendi hazırladığım Tedavi konularının linklerini atıyorum. Umarım Kurtaracağız.)

Benim Şuan 3 kaplumbağam var. Birine 8 yıldır bakıyorum. Hastalandığında hiçbir zaman ben elimden geleni yaptım gerisi Allah'ın işi demedim. Veterinere götürdüm ve kurtardım. Ardından ''oğlum niye veterinere 50TL verdin len yenisi 5TL zaten'' diyen bir arkadaşla tanıştığımda hayatın ne kadar ucuz olduğunu anladım. Şimdi hem önceden ölümüne sebebiyet verdiğim 2 can için hemde duyduğum vijdan azabı yüzünden bu zavallı hayvanların yaşatılması için elimden geleni yapıyorum. Sizlere yardımcı olacak makaleler yazıyorum. Facebookta kaplumbağa ticaretine karşı grup kurdum. 200 üyemiz var. Sukaplumbağası 7/24 Acil destek hattımız var. onun dışında Bakamayan arkadaşlarımdan kaplumbağalarını sahiplendim. İcraatlarım saymakla bitmez. Ama halen yaptıklarım yeterli mi? Eğer hergün 100lerce kaplumbağa ölüyorsa hayır. Hala çabalıyorum... İnsanlara kaplumbağa bakmayı öğretebilmek için... Sizide yılmamaya mücadele etmeye davet ediyorum. Lütfen karamsar olmayın. Kaplumbağanızı kaybetseniz bile diğer insanların sizle aynı hatayı yapıp sizin düştğünüz duruma düşmemeleri, üzülmemeleri için mücadele edin!

mailto:/forum/konu-yem-yemeyen-kaplumbagalara-yem-yedirme-yontemi-mutlaka-okuyun.html
mailto:/forum/konu-verebileceginiz-alternatif-vitaminler-mutlaka-okuyun.html
mailto:/forum/konu-veteriner-onerisi.html

Unutmayın Hiçbirşey İçin Geç değil. Konulara göz atın.. Vitamin Takviyesine başlayın. akvaryumunuzu evdeki kalorifer, sobanın yanına koyun (şimdilik) Ayrıca 10TL ye bir ısıtıcı almanız canlanmasını sağlayacaktır.

Onu bu kadar çok severken onu kaybetmeyi beklemek zor olmalı, o yüzden biraz daha çok çabalayıp, bir şeyler yapmalısın. Kaplumbağan için yapabileceğin ve pahalı olan şeylerin derme çatma da olsa bir alternatifi mutlaka vardır. Şöyle düşün, ısıtıcı, suyun sıcaklığını 28derece'de tutmak için var, o halde ufacık bir termometre ile, kendi suyunu kendin ısıtarak 28 dereceye (hasta ise 30-32 derece arasına) getir. Filtre suyu temizlemek için, çok iyi temizlediğin bir süzgeci sudan geçir, elinden geldiğince suyu temizlemiş olursun. İlaçlar konusunda çok bilgim yok ama kullanabileceğin vitaminlerin içeriklerini karşılayan başka herhangi bir ilaç evinde şu an bulunuyor olabilir ama sen habersiz olabilirsin, aynı şekilde gözler için uygulayabileceğin damla ve kremler.

Bunları yaparken burada paylaş, mutlaka birisi sitede olur ve yardımcı olmaya çalışır. Hadi gayret, minik ve bakıma muhtaçlar ama çok da dayanıksız değiller, sen 1 adım atarsan o 2 adım atabilir ve sonunda çok daha sağlıklı bir şekilde sana dönebilir.

Not: Şimdilik güneşi boş ver, üşüyebilir, olabildiğince vitamin ver. Haberini bekliyoruz

Kaybetmeyi bekledim, ama o inadına direnince dayanamadım.
Isıtıcı, filtre vs. ne gerekliyse aldım. Uvb lamba şimdilik alamadım güneşe çıkarmakla yetiniyorum. Kışın mecburen alacağım.
Tek gereken vitaminler :) Karides ve yemini de aldım. Yem Tetra :)

Filtreyi şelale aparatlı aldım ancak bi endişem var hayvan sürükler rahat etmesini engeller mi ?
Yerlere beyaz taşlar dizdim.
Resmi koymak isterdim ancak suyu iyi çekmiyor telefonum. Kameram tamir edilince eklerim. :)
Gözleri açıldı kabuğu sertleşmeye başladı, her zamanki kıpır kıpırlılığına gözleri açık devam ediyor. :) Şu an mutluluktan ölebilirim. :D

TurtleLove' Alıntı:
Kaybetmeyi bekledim, ama o inadına direnince dayanamadım.
Isıtıcı, filtre vs. ne gerekliyse aldım. Uvb lamba şimdilik alamadım güneşe çıkarmakla yetiniyorum. Kışın mecburen alacağım.
Tek gereken vitaminler :) Karides ve yemini de aldım. Yem Tetra :)

Filtreyi şelale aparatlı aldım ancak bi endişem var hayvan sürükler rahat etmesini engeller mi ?
Yerlere beyaz taşlar dizdim.
Resmi koymak isterdim ancak suyu iyi çekmiyor telefonum. Kameram tamir edilince eklerim. :)
Gözleri açıldı kabuğu sertleşmeye başladı, her zamanki kıpır kıpırlılığına gözleri açık devam ediyor. :) Şu an mutluluktan ölebilirim. :D
Dostunuzu kurtarmanıza sevindim, umarım bundan böyle hep sağlıklı günler geçirirsiniz. Filtrenin şelale aparatı ilk günlerde biraz onu zorlayabiliyor ama kapluşlar zoru seviyor sanırım, çünkü o akıntıda sürüklenmesine rağmen gidip gidip şelalenin önüne geçiyordu, 2 ya da 3 gün içinde direnç göstermeyi öğrendi, sadece yemlerken filtre yemleri hareket ettiriyor diye yemlerken kapatıyorum o kadar, diğer türlü çok seviyor o şelaleyi benim Boncuk :) zaten birkaç gün içerisinde göreceksin ki o filtrenin üstünü kendine mesken tutacak, kuru alan yerine orayı kuallanmaya başlayacak. tereddüt edecek bir şey göremiyorum ben, tabi diğer arkadaşların yorumları ne doğrultuda olur bilemiyorum ama kendi adıma kapluşunuza uzuuunn ve sağlıklı bir ömür, size de kıymetli bir dostluk diliyorumm :)

inanın bana çok sevindim yavrunuzun iyileşmesine :D o şelale aparatıyla bir süre sürüklenecektir .. benimkiler bir gün sürüklendi şimdi onun dibinden ayrılmıyorlar tiryakisi oldular.. çok çok geçmiş olsun..
inşallah bir kez daha yaşamazsınız..

İnşallah yaşamam gerçekten o hataya düşmeyeceğime inanıyorum.
Kaplumbağalarınıza huzurlu ömürler dilerim. :)

Sevindirici bir haber.İşte bu yüzden umudu kesmemek çok önemli.Ne pahasına olursa olsun mücadele etmeliyiz :) Adınıza çok sevindim :)

Teşekkür ederim sizin umut verici konuşmalarınız olmasa ümidimi kesmiştim. :)

maşallah artık sevginle büyüyecek yavrucak :) diğer canının içi kaplumbağan için de başın sağolsun :(

Geri