Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kendim yapmak istiyorum..

.~seyma~.

Bronz 3 Üye
kapluşlarım ölüm fanusunda yaşıyorlar..
uzun zamandır ne yapsam diye düşünüyodum..
akvaryum alamadığım için kendim camdan derin bir kap yapmayı düşünüyorum.
camları kestirtip silikonla yapıştırıcam..
yardımcı olabilir misiniz ?
boyutlar nasıl olmalı.. mesela
silikonu nasıl ve nerden temin edebilirim..? bunun gibi fikirleriniz önemli !

Kendinin yapıştırması çok çok zor eğer ilk defa yapıyorsa.Ben silikonla kuru alanımı yapıştırana kadar bile her tarafı batırmıştım.Bence bir camcı da ebatları belirleyip akvaryum silikonuyla yaptırabilirsin.Yaşadığın yerde ki akvaryum imalatçılarını araştırıp orada istediğin ebatlarda ve uygun fiyata yaptırabilirsin.
Tavsiyem yaptırmışken büyük ölçülerde birşey yaptırman.Çünkü kaplumbağalar fazla hızlı büyüyorlar.

camcıyla konuştum yapıştırma yapmıyoruz dedi.başka camcıda bulamadık hatta 2 arkadaş aradık..bu yüzden kendim yapıştırıcam öğretmenim yaparken görmüştüm nasıl yapıştırıldığını
sorun olucağını sanmıyorum :)
akvaryum silikonunu nerden alabilrim cam silikonu olmaz mı ?

Cam silikonu değil sista nın akvaryum silikonunu kullan.Yapı marketlerde bulabilirsin.Dediğim gibi akvaryum imalatçılarını araştırmanda fayda var.

araştırdım ümraniyede yok ne yazıkki..olanlarda biraz uzak açıkcası..
teşekkür ederim sistanınkini bulurum umarım :)

Yapım aşamalarında ki fotoğrafları koyarsın umarım.Merakla bekliyorum :)

Bir camcıda uygun bir bir fiyata yaptırabilirsiniz.(25-50)arası.

Uv lamba kullanacağını (şimdi ya da ilerde) varsayarak, uv ışığa dayanıklı akvaryum silikonu alman en iyisi. Ayrıca nasıl yapacağın konusunda bir fikrin yoksa yardımcı olmaya çalışayım. Biliyorsan çokbilmişlik yapmak istemem :)

fikirlerini paylaşırsan sevinirim terlikk :) ilk defa böle bişey yapıcam çünkü. :)

Akvaryumun uzun kenarlarını alt camın yanından, diğer kısa kenarlarını alt camın üzerinden silikonlamanı tavsiye ederim. Tabi bunun için de kısa kenarları alt camın kalınlığına göre kısa kestirmen gerekir aksi taktirde diğer iki cama göre kısa kenardakiler havada kalır. Bu konuyu camcıya söylersen o zaten anlar.

Daha sonra her silikonladığın iki camı daha sonra birbirine "kağıt bant" ile 3 4 yerden yapıştır. O da camların oynamadan sabit kalmasını ve kurumasını sağlar. Bantta cimri davranma her silikonlaığın yere yapıştır bantları.

En alttaki camı nereye koyup yapıştıracaksın bilmiyorum ama kesinlikle gazetenin üzerinde yapıştır, taşan silikonlar yapışacaksa gazeteye yapışsın masaya felan yapışırsa akvaryumu masadan sökemezsin :)

En az 24 saatlik kuruma süresini ihmal etme, kuruduktan sonra kuruyan silikonlar çirkin görünüyorsa maket bıçağı ile fazlalıkları biraz kırpabilirsin. Silikon tabancan yoksa 3 5 liraya bir tane de ondan al. Bu arada silikonun açarken ucunu dümdüz değil 45 derecelik açıyla kes, ergonomi açısından bu önemli.

ben camcıyla konuştum terlikk bana sen yapamazsın o işi dedi :) bende yaparım dedim tabi.. yok yok olmaz dedi..sana bi istisna yapim ben yapıştırıp sana hazırlarım dedi :) bende çok sevindim tabi..
boyutlarını 30 cm uzunluk 10-15 cm derinlik olarak söyledim tamam ayarlarım ben dedi :) yarın bakıcam yapmışmı diye resmini buraya koyucam zaten :) teşekkür ederim :)

Kaplumbağaları paludaryuma koymadan önce gerekli araç-gereçleriniz varmı?Isıtıcı ve kuru alan koymalısınız en başta.

camcı da yaptırırken hazır güzel bir kuru alanda yaptırın bence.Nasıl bir şey ortaya çıkacak merakla bekliyorum :)

kuru alanı yapıcam ama camdan yapsam bi sorun olur mu zarar verirmi acaba ?

camdan yap belirli bir yükselikte hafif bi rampa ile kapluşlar daha kolay çıkar.Üstünede halı kaydırmaz yapıştırırsan gayet güzel olur.

halıkaydırmazı nerden bulabilirim ? bide tam akvaryum gibi olmicak yazın alıcam akvaryumu şimdi idareten bişey yapıcam :) ısıtıcı plastiği eriticeğini söyledi adam o yüzden yeni alıcam ısıtıcıyı cama bişey olmaz heralde :) zemine renkli taşlar almıştım onları koyucam :) yapar yapmaz paylaşıcam :)

çok teşekkür ederim :)
camları aldım bugün adam yapıştırmamıştı bende baktım uzatıcak işi aldım geldim ..
tahminimden büyük olucak :)

33-33 taban yaptırdım ..
15 derinlik. yapıştırmayı becerebilirsem çok güzel olucak sanırım :)

Derinliği biraz daha fazla olsaydı kapluşların kaçma şansı olmazdı.Derinlik biraz az geldi bana.

Geri