Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Keratamın kabuğundaki deri parçaları?

bukiuA87

Yeni Üye
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.Sizlere son günlerde yaşadığım bir sorunumu anlatmak istedim.Keratamın kabuğunun üzerinde tül gibi kaplı deri parçaları belirdi.Aynı pelerine benziyor.Temizlemem gerekir mi?

(Bilgilendirme amaçlı) : Günde 2 kez yem veriyorum.Suyunu sıklıkla değiştiriyorum.Son 1 haftadır ısı filtresi kırıldığı için ısıtamıyorum.Akvaryumda değil.Geniş büyük bir plastik saklama kabında...

Cvp: Keratamın kabuğundaki deri parçaları?

Kol bacak ve kafasından sarkan deri parçaları değil mi söyledikleriniz, öyle ise siz müdahale etmeyin zamanla dökülür. Kabuğundan kalkan parçalar daha sert olur, onlar da kendi kendine dökülür. Haftada 1 defa yumuşak bir diş fırçasıyla bastırmadan kauğunu fırçalayabilirsiniz.
Isıtıcıyı mutlaka en kısa sürede almaya çalışın.

Bahsettiğim kabuğunun üstünü kaplayan pelerine benzeyen,hafif kahverengi derimsi bir tabaka.Uç kısımları pelerin gibi.

Kafa ve boyun kısmıdan kabuğa takılan deri parçaları olsa gerek.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi kafa ve boyundan çıkan derilerse,kapluşum baya bi büyüyor demektir :D Resmini yarın buraya ekleyeceğim.Daha iyi anlaşılır...

Yumuşak bir diş fırçası ile kabuğu fırçalayın, diğer yerlerinden dökülen deriler olabilir Emre beyin dediği gibi. Fotoğraf görebilirsek daha iyi anlaşılır tabii.

Fatma Hanım,dediğiniz gibi fotoğrafı yarın kesinlikle atacağım.İnanın baktığımda içim acıyor.Belki önemli bir şey olmayabilir ama endişelenmeden yapamadım..

Tabi endişelenmeniz normal önemli bir şey değil Tuba hanımın dediği gibi yaparsanız kaplumbağa için iyi olur. :D

Geri