Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kireç taşı

vicdan

Bronz 2 Üye
Katılım
16 May 2009
Mesajlar
92
kaplumbağa suyu kireçli olursa(filtre görevi görmesi için, filtrem yok:D)kireçli su zarar verir mi??
 
Sudaki kirecin kaplumbağalara etkisi hakkında genelde 2 görüş mevcut ikisini de paylaşayım.

Kireci oluşturan sudaki minerallerdir magnezyum, kalsiyum vb. Bu yüzden suda bu minerallerin varlığı kaplumbağaya olumulu açıdan etki eder mineral ihtiyacını karşılar.

Diğer taraftansa bu mineraller kabukta birikmeye neden olup bakterilerin tutunabileceği yüzeyler oluşturabilir. Bu da kabuk sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca akvaryumda da camda izler falan kalabilir sudaki kireç arttıkça bu durum daha da rahatsız edici düzeylere gelir. Mineral miktarı artıkça suyun ph ı da düşer ve su sertleşir kaplumbağalar bu durumu pek sevmez doğalarındaki su da genelde yumuşak karakterli olduğu için.

Bana sorarsanız sudan alabildikleri mineral, yemlerden ve vitaminerden alabildiklerine göre çok düşük bir miktar olduğundan suyun kireçli olmasının pek bir yararı yoktur. Bu yüzden dinlenmiş ya da hazır su kullanımını tavsiye ediyoruz zaten. Bariz bir şekilde kesin zarar verir demek doğru olmaz tabi ama yukarda bahsettiğim sorunları yaşayabilirsiniz.

Filtre olmadan su temizliğini sağlayıp koruyabilmenizin başka bir alternatif yolu maalesef yok. Bu yüzden kısa zamanda bir filtre edinmeye çalışın bence.
 
Geri
Üst