Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı yanak kaplumbağamda iştahsızlık

eliffb

Yeni Üye
Merhaba benim kirmizi yanakli su kaplumbağam var. Gecen ptesi normal yemesi gereken mamadan biraz fazla yemis stick yemini. Salı ve çars yemegini hic yemedi yemek istemedi. Çars gunu vet klinigine goturduk. Her seyi normal istahsizlik dısında baska hicbir kotu belirti yok doktor da kontrol etti. Agri kesici ve antibiyotik igne vurdu. Fakat suan karides ve stick yemini hic yemek istemiyor. Yumurta muz vs yiyor ama isteksiz gibi az yiyor. bir gun yedigini ikinci gun yemek istemiyor. Koklayip geri cekiliyor. Bu hafta 3 gün yemek yedi sadece. Kendisi 10 yasinda. Ilk defa bu sekilde istahsiz oldugunu goruyorum. Yüzmesi bakışları normal. Akvaryumu 300 litre isiticisi kuru alani filtresi vs var. Acaba istahini acmak icin neler yapabilirim bu konuda yardimci olabilecek olan var mi? Tesekkur ederim

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kabuk boyu ne kadar?

Cinsiyeti nedir?

Yemlerin markası nedir?

Hayvan cereyanda kaldı mı? Pencere açılması, klima, dışarı çıkarma gibi.

Hayvan bu süreçte dışkıladı mı?

eliffb

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Kabuk boyu ne kadar?

Cinsiyeti nedir?

Yemlerin markası nedir?

Hosbuldum tesekkur ederim. Kabuk boyu 20 cm. Cinsiyetini dişi sanıyorduk ama hiç yumurtlamıyor geçen gün doktor baktiginda tam anlayamadi ama erkeğe daha yakın dedi. Yumurtlamamasindan sebep. Fakat kabuğu tam erkek kaplumbağa gibi hafif içe göçük de değilmiş. Erkeğe daha yakın fakat tam emin degılim dedi. Sera gammarus ve tetra reptomin kullanıyoruz. Kardeşim bakıyor kaplumbağaya ben evlendim evimede akvaryum koyacak yer yok alamadim. Akvaryumunda uvb ışık yok o yüzden kabugu icin verdigi mineral yem disinda ara ara disari cikartp odada gezdiriyor kabuguna d vit sürüyor. Evet dışkıladı. Dışkısına baktığımda çok normal duruyordu, cırcır tarzi vs degildi.

eliffb

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Kabuk boyu ne kadar?

Cinsiyeti nedir?

Yemlerin markası nedir?

Ekli dosyalar

• inbound6211169344382519680.jpg
    inbound6211169344382519680.jpg
    69.1 KB · Görüntüleme: 10

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan dişi gibi duruyor. Su içinde net göremiyorum. Ön ayak tırnakları eşit boyda ise dişidir. Anüs (kloak) kabuğa yakınsa dişi kuyruk ucuna yakınsa erkektir en belirleyici olan budur.

Hayvan sudan çıkarıp başı dışarıda iken önden, üstten ve alt taraftan komple biçimde birer resmini çeksin kardeşiniz.

Deviti kardeşiniz ne zamandan beri ve haftada kaç gün uyguluyor?

Akvaryumun tam ölçüsü nedir? Tabana vitasand pro-78 marka sarı silis kum alacaksınız kilosunu yazayım. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Sürtünerek altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derilerini atarlar. Hayvan sırtını bir yerlere sürtüyorsa mango yada mopani kökü de gerekecek. 10-15*35 cm ölçülerinde düz yere koyunca altında hafif boşluk kalacak gibi bir kök olsun. Ne ağır olup altında kalsın ne hafif olup üstünden düşürsün. Kum ve kökü alınca sterilizasyonunu anlatırım.

Yemler az. Gammarusu 10 cm kabuk boyu sonrası bırakıyoruz hayvan için küçük geliyor ve yemede zorlanıyor. Bunun yerine jbl, energil, sera raffy royal, tropical reptiles carnivore ve tropical dried fish yemlerinden birini alıp kullanacaksınız. Bazıları 500'lük dediğimiz kutuda satılıyor. Bu boy yeterli 1000'lik almayın.

Stick yemde reptomine ek olarak, omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks, tropical biorept W yemleri alın.

Günde bir öğün veriyoruz. Bu yemleri alın program yaparız.

Hayvan bu yemlerde de iştahsızlık gösterirse vitamin damla kullanırız.

Hekim belli ki kaplumbağadan anlamıyor. Gereksiz iğne yapmış. Bir daha ona gitmeyin.

Hayvana ısıtma lambası alın. Uv ampule gerek yok. Hayvanın metabolizmasının canlanması için bu gerekli. Su 28 kuru alan 32 derece olacak. Hayvanı dışarı çıkarmayın. Bu göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.