Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı yanak kısımlarında ufak siyah iz ve benekler çıkmaya başladı

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba arkadaşlar konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum deri olarak düşündüm belki hastalık da değildir ama emin olmak için sormak istiyorum. Kırmızı yanak kısımlarında ufak siyah iz ve benekler çıkmaya başladı hayvanın yem yemesinde yüzmesinde yada herhangi bir şeyin de farklılık yok açıkcası. Hatta uzun süre önce tırnağının kırıldığını da belirttim Cem bey baya ilgilenmişti 4-5 ayda eskisi gibi oldu tırnağı Cem bey konuyla alakasız ama gözlemleyip yazmamı istemiştiniz :)  Bu aşamada bir şey yapmama gerek var mı benek için tek orada var gözlemlediğim kadarıyla

Hayvan büyüdükçe kabuk rengi gibi deride de renk değişimleri görülür. Bunlar olağandır. Bunu bir nevi bizim güneşte bronzlaşmamız gibi düşün, yalnız onlarda bu kalıcı oluyor. Yalnız deride kahverengi oluşumlar noktalar ya darbe, ısırılma kaynaklı olur yada mantar gibi deri hastalığı kaynaklıdır. Bu deri hastalığı ise vücut geneline yayılır. Siyah sorun değildir fakat kahverengi oluşumlara dikkat etmek gerekiyor.

Tırnak içindeki ilik açılacak kadar mı kırılmıştı yoksa sadece ön ucu mu? Şu an eski haline tam anlamı ile döndü mü? Ucu sivrileşti mi?

Benim kaplumbağamın yanaklarıda siyahlaştı.

Böyleydi

https://imgyukle.com/i/5s3rF8

Böyle oldu

https://imgyukle.com/i/5s3Cnj

Cvp: Kırmızı yanak kısımlarında ufak siyah iz ve benekler çıkmaya başladı

Cem bey öncelikle cevabınız için teşekkürler yok sadece o siyahlık dediğim kısımda başka bir yerde yok. Tırnak ortalama %70 kırılmıştı nasıl becermişti bilmiyorum ama iliğe çok yakındı diye düşünüyorum. Şuan tam boyutuna geldi ama bu süreçte kurutulmuş balığı ve 3 ayrı yem daha kullandım dediğiniz gibi

Normalde derin kırıklarda tırnak tekrar büyümez ama bu hayvanda büyümüş. Bu bilgi için teşekkürler. Köke yakın hasar olmadığı sürece iyileşme olasılığı varmış. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

Geri