Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı Yanaklı Kaplumbağa Akvaryum

Sincesoz

Yeni Üye
Merhabalar,

Araştırma yaparken forum ile karşılaştım. Yaklaşık 10 yıldır bizde olan bir kırmızı yanaklı kaplumbağamız var. 50*60*60 boyutlarında bir akvaryum yaptırdık .Biraz daha büyük yaptırmayı istiyordum fakat bu şekilde yaptırmış bulundum. Bu akvaryuma uygun dış filtre ve ısıtıcı seçimi aynı zamanda ısıtıcı yerleşimi nasıl olmalı ? Alt tabana silis kum koymam uygun olur diye düşünüyorum.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu akvaryuma alınacak dış filtre 800 ila 1000 lt/h debide olmalı. Tetra ex 800 plus modeli hayvan tek olma kaydıyla 100*50*50h ve 100*50*60h akvaryumda kullanabilirsiniz. Çöp olmaz. 4 sepetli olduğu için filtre malzemesi için yeterli alan sağlar.

Isıtıcıyı da ömürlüğe göre alırsanız jbl protemp 200 W uygun. Yada çelik ısıtıcı olarak roxin ve ribao 300 W ömürlüktede kullanılır. Hepsi tam batan model olduğu için tabanda yatay olarak kullanabilirsiniz.

Takviye olarak iç filtre yoksa ve su sınırı 30 cm üstü ise sobo 808c köşe filtre alın. Tüm bunlar ömürlükte kullanılacağından ek masraf yapmanıza gerek olmaz.

Dış filtreyi alacağınız zaman filtre malzemelerini belirleriz.

Silis kum 15-16 kg kadar yeterli.

Üstüne koyacağınız mobilya sağlam olmalı. Her ihtimale karşı 200 kg ağırlık kaldırabilmeli.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dış filtre konusunda dah uygun fiyatta bir seçim yapmamız mümkün mü ? Akvaryumu yaptırdığım yer Sun-sun marka bir dış filtre önerdi. Henüz satın almadım. Yarın akvaryumu alacağım. Bir an önce diğer ürünleri de alıp kaplumbağamızı rahat ettirmek istiyoruz.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sunsun alt seviye bir marka. Bu alt seviye filtrelerde kalite biraz daha düşük ve motorları eski nesil yüksek wattlıdır. Gürültüsü de nispeten vardır. Bunlarda lifetech ve soboya bakın. 800 lt/h civarı debili olsun. 4 sepetli olması filtre malzemesi çeşitliliği açısından avantajlı olur. İkinci el temiz birşey bulabilirseniz iyi olur. Sonuç itibariyle filtre malzemesini yeni de olsa alacaksınız. Dolu diye satılanlarda sadece seramik ve carbon elyaf var. Bazıları bioball koyuyor ama o işe yaramaz.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İkinci el alırken dikkat etmem gereken bir konu var mı ? Neye nasıl bakabilirim ki bir sorun çıkartmasın ? Akvaryumumu aldım. Yaklaşık 15 kg kumda aldım. Yarın su doldurma işlemini gerçekleştireceğiz.

Ekli dosyalar

• BAB16206-B431-4030-A375-864E8E0329E4.jpeg
    BAB16206-B431-4030-A375-864E8E0329E4.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 8

cem

Süper Moderatör
Yönetici
İkinci elde, kovada ve sepetlerde kırık çatlak olmamalı. Klips kilit tırnakları, hortum giriş aparatlarındaki tırnaklar.

Kapak contası (O ring) sertleşmemiş, elastik olmalı.

Sepet süngerleri zamanla yıpranır bunlar sorun değil sadece su giriş tarafı ilk sepette sünger kullanıyoruz diğerlerinde elyaf.

Motoru 7-8 saniyeden fazla çalıştırmadan kontrol edin. Fazlası motoru yakar. Ters çevirip pervanenin dönüp dönmediğine bakın. Yalpalama olmamalı. O halde ya ortasındaki mili kırılmıştır. Yada silindir demir aşınmıştır.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey tetra ex 800 plus modelini bütçeme uyacak şekilde ikinci el buldum. Söylediğiniz gibi kontrol edip alacağım. Kurulum videosu izleyerek evde yapabilirim. Fakat akvaryuma su koyup kaplumbağayı bırakırken dikkat etmem gereken bir konu var mı ? Aynı zamanda filtre akvaryumdan altta mı olmalı ? Aynı seviyede olabilir mi ?

Ekli dosyalar

• 0C61343C-39F8-4772-B1AF-3B354C161778.png
    0C61343C-39F8-4772-B1AF-3B354C161778.png
    2.2 MB · Görüntüleme: 6
  • F913DFAD-EE2F-48C8-9305-6F3084DFE721.png
    F913DFAD-EE2F-48C8-9305-6F3084DFE721.png
    2.2 MB · Görüntüleme: 6

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanı direk suya da bırakabilirsiniz kuru alan üzerine de koyabilirsiniz. Yalnız rampa eğimi nasıl hayvan çıkabilecek eğimde olmalı. Düz cama çıkamaz.

Aynı hizada kullanan var ama dış filtre akvaryumdan aşağıda olursa daha iyi olur.

Su çıkış borusunun ön parça borusunu çıkarın su önden aksın. Biraz su üstünden konumlandırırsanız suya çarparken hava kabarcığı da verir. Bu boruyu en az iki vantuzla tutturacaksınız. Eğer yerinden kurtulursa bütün su odaya akar.

O çıkardığınız boruyu da su yüzeyi hizasında paralel olarak ön cama vantuzla tuturun hayvana tünek olsun. Tutunup dinlenir ve uyur. Kuru alandan uzak köşede olsun.

Filtre malzemesi de verecek mi yoksa sizin almanız lazım.

Sincesoz

Yeni Üye
Kurulumu yaparken verdiğiniz bilgileri dikkate alacağım. Bu süreçte çok yardımcı oldunuz. Filtre malzemesi olarak kendisi var. En alt katmanda siyah plastik gibi bir şey var. Onun üstündeki katmanda beyaz delikli kesilmiş boru gibi bir şey. Üçüncü katmanda kalın siyah sünger ve dördüncü katmanda da bunun incesi bulunuyor. Bunlar yeterli mi yoksa daha kaliteli bir şey ile değiştirmeli miyiz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Siz filtreyi aldığınızda malzemelerin resmini çekin eksikleri ve sıralamasını anlatayım.

Siyah plastik bioball, delikli olan seramiktir.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey malzemeler fotoğraflardaki gibidir. Bunların sıralaması nasıl olmalı ? Aynı zamanda değiştirmem gereken bir şey var mı ?

Ekli dosyalar

• 942EDADD-DFEB-4C86-8D04-68ED6077BA84.jpeg
    942EDADD-DFEB-4C86-8D04-68ED6077BA84.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 2
  • DCDFE6F9-1CCB-42E4-BE91-F782E74DECED.jpeg
    DCDFE6F9-1CCB-42E4-BE91-F782E74DECED.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 2
  • CEF5FE2F-D8DC-44BD-A2CB-9293E6A79F67.jpeg
    CEF5FE2F-D8DC-44BD-A2CB-9293E6A79F67.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 2
  • 67825C8A-5E7D-4D0A-BCD8-CA207F5973FA.jpeg
    67825C8A-5E7D-4D0A-BCD8-CA207F5973FA.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 2

cem

Süper Moderatör
Yönetici
1. Alt sepete seramik konacak üstüne sünger. Sepette boşluk varsa o bioballardan bir miktar ekleyip boşluğu alın. Yalnız şişlik olmasın diğer sepet üstüne tam oturacak gibi koyup deneyin.

2. Sepete elyaf>zeolite>elyaf
3. Sepete elyaf>lavtaşı, substrat yada substrat pro>elyaf bu nitrifikasyon bakterisi üretimi için bu bakteriler amonyağı nitrit, nitriti nitrata dönüştüren döngü bakterisine alan sağlar.

Ömürde lavtaşı 3 ay kadar, substrat 6 ay-1 sene, subtrat pro yıkanarak senelerce kullanılıyor. Yalnız bunlar pahalı yerine eurostar aquaclay alın.
mailto:/eurostar-aquaclay-akvaryum-filtre-malzemesi-500-ml-u-27322

4.sepette elyaf> carbon >elyaf kullanacaksınız. Carbon biolojik atıkları, sudan gelecek ağır metalleri tutar. Sudaki carbondioksitin carbonunu tutarak oksijeni açığa çıkarır.

Bunu torbaya yeterince koyduktan sonra yarım kiloyu aşmasın. Suya tutup tozunu alın. Yoğun siyahlık gidene yıkayın yoksa siyahlık gitmiyor.

Bir de prodac no phosphate diye bir ürün var. Bu yosun ve kahverengi alg oluşumunu önler. Bunu şimdi kullanmayın akvaryumda yosun ve alg oluşumları gördüğünüzde kullanırsınız. Fiyatı uygun gördüm. Yedekte tutun derim.
mailto:/prodac-fosfat-ve-silikat-giderici-akvaryum-filtre-malzemesi-200-gr-u-6533

Elyafta en iyisi jbl symec ama herhangi bir markada olur. Carbon ve zeolitede de ucuza bakın. Yapısı gereği hepsi birbirine benzer. Yalnız carbonda coconattan yapılma olanlar suya biraz daha tat verir. Bir de çok tozlu olmaması açısından stick yem şeklinde olanlar var. Bu sadece ilk yıkama açısından yoksa bir farkı yok.

Bazı ürünler torbasız gelebilir onun için birkaç tane filtre torbası alın. Ti-sert marka uygun.

Tüm malzemeleri torbaya koyduktan sonra yıkayın böyle daha kolay olur. İki elinizin arasına alıp ovalayın. Hani elimizi ısıtmak için birbirine sürteriz ya o vaziyet.

Sepetlere yerleştirdikten sonra elyaf kenarlarında boşluk olur, buralara elyaftan parça koparıp sıkılayın. Aksi halde alttan gelen su bu kısımlardan çıkmaya çalışarak malzemenin randımanlı kullanımını önler. Buna kaçak yapma diyoruz.

Sepetleri kovaya koymadan evvel üstüste koyun ve aralık olmadığını görün. Tam oturmazsa kapak tam oturmaz kilit mandalını aşındırırsınız.

Dış filtreyi kurduktan sonra akvaryuma su emiş kısmını yerleştirin. Filtrenin akvaryumun aşağısında olmasının artısı burada çıkıyor. Su çıkış kısmından havayı emiyoruz. Su filtreye doğru akmaya başlayınca bırakıyoruz kendi dolmaya başlıyor. Su çıkış borusunda görünce, bu ucu kovaya tutuyoruz. Akvaryuma ait temiz bir kova almanız iyi olur. Fişi takıp çalıştırıyoruz. İlk carbon yüzünden bir miktar siyah su akar su berraklaşınca fişi çıkarıp su çıkış aparatlarını hortuma bağlayıp, akvaryuma yerleştirip çalıştırıyoruz.

Su filtreye yeterince dolmazsa su çıkış hortumundan içine su doldurun. Pervane su ile temas etmezse su atmaz. Bir de hafif bir ses gelirse içinde hava kalmış demektir. Filtreyi sağa sola 10-15 derece sallarsınız hava çıkar sesi kesilir.

Kurarken sıkıntı yaşarsanız yazın. Yardımcı olayım.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey bugün karbon, lav taşı aldım. Bir tanıdığım da ekstradan seramik ve ısıtıcı verdi. Isıtıcının modeli Smart 100w. Bu ısıtıcı şuanlık işimi görür mü ? Şuan sadece zeolit ve prodac no phosphate alacağım. Bunun haricinde sormak istediğim sünger dediğiniz daha önceki görsellerde koyduğum siyah olan değil mi ? Birde ışık olarak nasıl bir şey almalıyım ?
18B6AF19-2E0A-4C1F-AC3D-A4DAA94D6302.jpeg

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Smart kalitesi düşük bir ısıtıcı. Aynı şekilde camı da öyle hayvan kabuğunu vurursa kırabilir. Onun için ribao yada roxin çelik ısıtıcılar daha sağlıklı olur.

Kabuk boyu kaç cm idi?

Sünger o sünger. Başka sünger varsa onu yedekte tutun. Lav taşı ve seramik torbaya konmayacak. Diğerleri torbaya konacak.

Prodac no phosphate bu tur dursun ileri zamanda duruma bakarız. Yosun alg oluşursa o vakit koyarsınız.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Sincesoz

Yeni Üye
O zaman riske atmamak için söylediğiniz markalardan bir ısıtıcı da alayım.

Kabuk boyu 17 cm . Yaklaşık olarak 10 yıldır bizde. Diğer filtre malzemelerinin hepsini kasetlere torba ile koyacağım.(Elyaf ve süngler hariç). Sadece lav taşı ve seramik iki elyaf arasında kalacak değil mi ?

Prodac no phosphate de elimde bulunsun diye aldım. Söylemiş olduğunuz gibi ihtiyaç halinde kullanırız.

Bir adet te cam derece alayım ki o zaman ısı tespitini düzgün yapabileyim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
17 cm kabuk boyunda ise smart olmaz. Hayvan kırarsa suya akım verir.

Seramik en alt sepette torbasız olarak yayılacak üstüne sadece sünger konacak bu yoğun kiri tutacak yani dışkıyı. Bunda elyaf kullanmıyoruz. Diğer 3 sepet altlı üstlü elyaf olacak.

Lavtaşı genelde iri tanelidir öyle ise bunu da seramik gibi torbasız yayın.

Cam derecede sera yada jbl marka içi sarı çubuk cam derece alacaksınız. İkisi de birbirine benzer. 0-50 derece göstergeli. Bir tek bunu kıramıyorlar. Alkol bazlı derecedir ikisi de. Hangisi ucuzsa onu alın.

Screenshot_20210319_141131.jpg

162587.jpg

Sincesoz

Yeni Üye
Ribao Çelik Gövdeli Isıtıcı 200 W olandan sipariş verdim. Lav taşınıda iri taneli olduğu için yayıp üstüne sünger koyacağım. Dereceyi de söylemiş olduklarınızdan birisini alacağım. Sünger konusu ile ilgili PPI önemli mi ?

Birkaç güne eksiklerim tamamlanır diye düşünüyorum. Hepsi geldikten sonra akvaryumu su dolduracağım. Dış filtre kurulumunu da o aşamadan sonra yaparım. Sonrasında direkt kaplumbağamı bırakabilir miyim ? Yoksa suyu bekletmem ya da içine başka bir şey atmam gerekir mi ?

Sincesoz

Yeni Üye
Ampul olarak da görsellerden hangisi uygundur ? Yanlış bir şey almak istemiyorum.

General Electric mi ? Ecolite mi ?
1659648707426.png

1659648788830.png

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her ikisi de pahalı, o kadar para verilmez. Alttakilere bakın. Eğer stoklarında yoksa başka bir yerden bu markalara bakın. Zaten ikincisi resimle yazan farklı uygun değil. Ledler ısı vermez.

Sincesoz

Yeni Üye
Cem bey ampul de söylemiş olduklarınızdan aldım. Şimdi lav taşını koyarken alt kısıma elyaf sonrasında lav taşı ve tekrardan elyaf koyuyorum değil mi ? Birde dış filtrenin akvaryuma koyulacak kısımlarında su çıkışı olan kısmı suya paralel olacak şekilde suyun içine mi koymam gerekiyor yoksa biraz dışında mı olmalı ?