Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Sam

Yeni Üye
Hocam benim kaplumbağam suyun içinde boğuyor gibi oluyor sonra ellerini ısırıyor. Ve yükseklikten birkaç kere düştü ön dişlerini kırdı bazen ise alttaki diş üstteki dişe yan geliyor. Ağzı yamuk oluyor ama elleriyle düzeltiyor ama suda bazen yine ağzı yamuk oluyor. Yine düzeltiyor. Öndeki sert diş alttaki dişin içine giriyor. Ağzını açıp yeniden düzeltiyor. Bunun çözümü var mı. Ön dişlerine bir şey yapılabilir mi? Bide arka ve ön bacaklarının kabuk tarafından ki eti şişti bı sayfada okudum kilodanmiş. Bide benim kaplumbağam 2 üçgen peynir yer balık yer köfte varsa köfte yer ama hiçbir zaman ot yemedi. Beslenme şekli nasıl olmalı diyet yazarsanız. Hocam geri dönüş yaparsanız sevinirim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Yarın hayvanın resimlerini atın bakalım. Ağzı açık ve kapalı iken, üst ve altbağadan ve ayak bölgesinden dediğiniz yerlerden.

Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Hayvana verilmeyecek ürünleri vermişsiniz. Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz. Hayvana yem vereceksiniz. Gerekli ihtiyaçları buradan karşılayacak.

Hayvanın yüzmesinde ve yürümesinde bir sıkıntı var mı? Başını ve boynunu rahatça oynatabiliyor mu? Düşen hayvanların bacak ve boyunları dışarıda iken yere vurursa kabuk ezer. Kan oturması deride lezyon var mı? Kırmızı, kahverengi vs.

Kaçtığı bölgeyi tesbit edip önlem alın. Kaçtıkları yeri unutmazlar.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Ona göre alınacak yemleri yazayım.

Bacaklarını dişlemesi eski deri atımına bağlı ve/veya yara varsa onun kaşıntısından kaynaklı olur. Deri değişimi var mı?

Birde akvaryumun genel bir resmini atabilir misiniz? Eksik yada gereksiz birşey var mı bakalım.

Sam

Yeni Üye
Hoşbulduk teşekkürler.
Normal ağzını çekip atıcam sonra suda yamuk olan ağzını çekip atıcam fotolarını. Bazen alt dişi üst dişin içine giriyor. Yamuk kalıyordu ağzı şimdi sudayken yapmıyor. Dün yapıyordu. Yine yaparsa fotosunu atarım.

Kafayı yukarı aşağı yapmıyor sorun yok ama bazen boğuyor gibi olup ellerini ısırıyor.
IMG_20220505_160953.jpg
IMG_20220505_160814.jpg
IMG_20220505_160923_1.jpg
IMG_20220505_162049_1.jpg

Eskiden yeşil yemlerden verirdik yerdi sonra yeşil yemler kaldırıldı hayvan satan dükkanlar da. Hiçbir yerlerde satılmadığından alamadım. Sonra peynir ve balığa geçti.

Hayvanın yürümesinde sorun yok. Kaplumbağam çok büyük üst kabuk 17 cm yan kabuk 12 cm tamamını ölçmek lazım mı kuyrukla kafaya kadar cm'ni.

Akvaryum yok alınacak cam tepsisinde yemek yiyor yardımcı olursanız kaç cm akvaryum almam lazım. Yardımcı olursanız hangi gereksinimleri almam lazım. Isıtıcı temizleyici başka gereksinimleri varsa söyler misiniz.

UV ışınlarını güneşten alıyor.

Arka bacakları ve ön bacaklarının arka kısmında kabuğun olduğu yerde şişlik var yumuşak balon gibi.

Yardımcı olursanız sevinirim İstanbul Avrupa'da oturuyorum Gaziosmanpaşa da kaplumbağa veterinerleri var mı. Varsa neredeler.

Düştüğü için ağzındaki dişler rahatsız ediyor yemek yiyemiyor arada sırada yemek yiyebiliyor. Dün yan ağzındaki dişlerini yana kaydirdim dün, yarın ise suda ağzıyla oynamıyor düzeltmek için ağzını.

Yardımcı olurduğunuz için çok teşekkürler.

IMG_20220505_162922.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20220505_160953.jpg
    IMG_20220505_160953.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20220505_162922.jpg
    IMG_20220505_162922.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20220505_160927.jpg
    IMG_20220505_160927.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20220505_160814.jpg
    IMG_20220505_160814.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu gaga parçası üst kısma mı ait, alt gaga mı kırılmış. Bir de ağzı açık vaziyette resmini çekip atabilir misiniz?

Hayvana aşırı kalsiyum yüklemesi yapmışsınız bu da peynir kaynaklı muhtemelen. Arka ayak tırnakları bile olmayacak şekilde uzamış. Hiç böyle bir hayvan görmemiştim. Gaganın o biçime gelmesi de bundan kaynaklı. Eğer üst gagaya bağlı uzama ise bunun kesilmesi lazım. Arka tırnaklarında aynı şekilde.

Akvaryumu bir an önce alın. Mali sıkıntı yok ise direk 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum almanız lazım yada geçici olarak 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum alıp bir süre ömürlüğü öteleyebilirsiniz.

Ekipmanda su ısıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan ve filtre olacak. Ömürlükte dış filtre alacaksınız. Hayvanı akvaryumdan genel temizlik ve sağlık kontrolü harici çıkarmıyoruz.

Hayvanda obezlik var. Buna verdiğiniz gıdalardaki tuzun da etkisi var. Hayvanın bolca yüzerek bunu eritmesi lazım. Bunlar sucul ortam canlıları enerjilerini bu şekilde atarlar. Su içerekte içindeki tuz oranını atar.

Hayvana omega one adult turtle sticks yemi ile dajana gammarus sticks yemlerini alın bunlarla başlayalım. Bunları yutarak yiyebilir. Kurutulmuş yem yiyemez. Günde tek öğün kafa hacmi kadar vereceksiniz. Yiyebilirse haftada bir iki kez marul yada kıvırcığın körpe yapraklarından verin.

Hayvan sucul ortamda yaşamıyor mu?

Hekime gitmesi lazım. Gaga ve tırnakların kısaltılması lazım. Bu yerlere gidebilirsiniz. Üniversite öncelikli olsun.

İSTANBUL Avrupa Yakası:

Avcılar:

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi
Veteriner Fakültesi Avcılar Yerleşkesi

Tel: 0212- 473 70 70

Bakırköy:
Veterinerin Pet Dünyası
İstanbul Cad. Hamam Sk. 24/1
Bakırköy

Tel: 0212- 660 71 30

Florya:
İstanbul Veteriner Polikliniği

Eceler Sok. 16, Florya / İSTANBUL
Tel: 0212 663 91 42 - 663 91 43

Zeytinburnu:
Zeytinburnu Veteriner Kliniği
58 Bulvar Caddesi 50/2 Sokak 3/1
Zeytinburnu / İstanbul

Tel: 0212-546 81 51

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu konuyu da inceleyin bakımı ile ilgili herşey mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Sam

Sam

Yeni Üye
Yan taraflarının üst gaga kısmı kırık sudayken ara sıra alt gaga üst gagasında takılıyor ağzı yamuk oluyordu. Bugün olmadı gagasını yan taraflara çektim sola doğru az bir şey o yamuk ağzı olmadı bugün yanlışlık yapmış miyimdir?

Sucul ortamda sabahları güneşlenmek için çıkarıyorum 8 veya 9 saat güneşte su vermiyorum akşam 18.30 da şu koyuyorum suyu, 2 ya da 4 saat kalıyor suda. Öğle 18.30'dan 22.00 saat kalıyor suda bugün 18.30'dan 20.00'a kadar suda kaldı. 2 saat kaldı suda.

Hocam gagası normaldi bı kaç kere yataktan düştü gagalarının üst yanlarını kırdı düşerek. Hocam gagada sorun yok illah kısaltılması gerekiyor mu? Ağzı açık çekemedim hocam yanlamasına çektim. Üst gagasinin yanları kırık. Hocam dikkatlice bakınca üst gagasinin yanları kırık
IMG_20220505_203839_1.jpg
IMG_20220505_205127.jpg
IMG_20220505_205125.jpg
IMG_20220505_205122.jpg

Sam

Yeni Üye
Hocam 100*50*60 akvaryuma 10 mm camlık kaç w isitici almamı önerirsiniz. 100 w 200 w yeterli mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yanlış yapıyorsunuz hayvan 24 saat akvaryumda olacak. İstediğinde kuru alana çıkıp lamba altında ısınacak istediğinde suya inip yüzecek. Yetişkinler su içinde tabanda uyur. Yetişkinlerin akciğerleri geliştiği ve vücutlarını kullanma yetisi geliştiği için sabaha kadar ara nefes almadan su içinde uyuyabilir. Siz hayvanı az süre tuttuğunuz için akciğerleri yani nefes tutma kapasitesi tam gelişmemiş olabilir ama zamanla bu kabiliyeti kazanır.

Cam arkasından güneşin bir artısı olmaz. Dışarı çıkarmıyoruz. En ufak esinti ise üşütüp akciğer enfeksiyonu olmasına neden olur. Hayvanı çok uzun süre susuz bırakıyorsunuz. Bir de güneşin yoğun ısı verdiği saatlerde hayvan güneş çarpmasına bağlı beyin kanaması geçirip ölebilir. Birkaç arkadaş bu şekilde hayvanını kaybetti.

Bu üst kısma ait ise gaga uzamış. Hayvanı götürün orayı kesip çıkarsınlar. Bu yapı yüzünden hayvanın alt çenesi arkasına kaçıyor. Bu hem düzgün yiyememesine hemde çene yapısının bozulmasına neden olur. Çenenin çıkma ihtimali bile olabilir. Belki çene çıkmışta olabilir. Yakından görülüp bakılması lazım. Hekimler daha iyi inceler olayı. Dediğim gibi böyle bir durumu yurtdışı sitelerde bile görmedim. Yalnız gagasını bileylemeyen bir muhabbet kuşunda görmüştüm. Belki aldığı darbede bu kadar büyümesini tetiklemiş olabilir. Kırık olan yerler fazlalık kısmın kırığı normalde o kıkırdak yapı 1 mm kadar birşey olmalıydı. Yarın açıktır muhtemelen bir an önce götürüp halledin. Parçayı çıkardıktan sonra eğelenip şekil verilmeli.

Tan yeri ağarmasıyla kalktıkları için en geç 21:00'de yatırırız.

Dışarıda gezdirmeniz mikrop kapıp göz kulak enfeksiyonuna neden olmakla birlikte hayvan salmonella taşıdığı için size de bulaştırabilir.

Akvaryum üstü kuru alan olacak bu durumda takriben 250 litre su olacak, akvaryuma eheim thermocontrol yada jbl protemp alırsanız bunlar olduğundan fazla suyu ısıttığı için 200 watt yeterli olur ama diğer markalarda tam batabilen model olması şartıyla 300 watt alın.

Eheim thermocontrol ve jbl protemp 1 W=1,5 litre iken diğerleri 1 W= 1 litre gücündedir.

Eheim ve jbl emniyet korumalıdır, kalın quartz cam kullanır. Jbl artı olarak plastik korumalı olduğu için kaplumbağalara daha uygundur. Diğer ısıtıcıların camı ince olduğu için kabuğunu vurduğunda kırılabilir.

Diğerlerinde sadece çelik ısıtıcı uygun olur. Bunda da roxin ve ribao markaların çelik ısıtıcısı var.

Kısaca ya 200 W jbl veya eheim yada roxin veya ribao'nun 300 W çelik ısıtıcısını alın.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu benim akvaryumum buna bakın fikir verir.

Sam

Yeni Üye
Hocam kaplumbağam boğuluyor gibi olup ellerini ısırıyor hasta mıdır yoksa deri mi döküyor sudayken oluyor bide hocam gagası ters gidiyor bazen yemek yiyemiyor fotoğraf atıyorum. Hocam çenesinde problem var mıdır. Gagasinin ters oluş fotosunu atıyorum. Bı gagası ters oluyor sonra düzeliyor. Alt gaga üst gagaya gelmiş sonra düzeltiyor.
IMG_20220506_171121_1.jpg
IMG_20220506_171120_1.jpg
IMG_20220506_170722_1.jpg
IMG_20220506_170721_1.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Üst gagadaki fazlalık alınacak altgaga aradan gözüküyor onda sorun gözükmüyor gibi. Bu düzelince tüm sorun çözülür.

Hatta üstgaganın yan bölümleri çenenin içine girmiş bu ağız içinde yara açar zaten yapı yiyecek yemesine imkan vermiyor alt gaganın içinde yara da oluşursa hiç yiyemez.

Hayvanın ağzı bu halde iken açık kalıyor, tam kapanamadığından su ağızdan giriyor bu da boğulma hissi yaratıyor.

Sam

Yeni Üye
Hocam rahatsız ediyorum. Sorum olacaktı. Kaplumbağa yemleri dijana ve OMEGA kafa hacmine göre verin dediniz. Bu iki yemi karıştırarak mı yoksa birlikte mi verilecek yemler.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her yem ayrı olarak verilecek. Karışık verince yem seçer beğendiğini yer diğerini bırakır.

Sam

Yeni Üye
S.a hocam Dajana ve OMEGA yemleri bitti. Devamı mı edeyim yoksa başka yemlere mi başlayalım?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu yemlere devam edelim. Ek olarak dajana repti sticks ve tropical biorept W yemleri alın.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Siz yemleri alın program yapalım. Hayvan 8 cm'den büyük günde bir öğün toplam kafa hacmi kadar vereceksiniz. Hergün bir yem olacak.