Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kış Uykusu Mu ?

furkansankapan

Bronz 1 Üye
arkadaşlar kaplumbağam attığım yemleri yemiyor yemlerin bozulduğundan şüphelendim ama 1 hafta önce yiyordu artık hiç birşey yemiyor sonra evin soğuk olduğunu farkettim ve ısıtıcım yok ısıtıcıyı kısa zamanda temin edeceğim acaba soğuk olduğu için kış uykusuna mı girecek girerse nolur bana anlatır mısınız yeminide değiştireceğim ayrıca

[attachment=592]

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Ekli dosyalar

• IMG0857A.jpg
    IMG0857A.jpg
    69.2 KB · Görüntüleme: 133
Öncelikle hemen akvaryum ve ekipmanlarını temin etmelisiniz.
Soğukta akciğer enfeksiyonu olmus olabilir linki bir inceleyin ;
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-fdnfection-t-148.html

hayır belirtilerin hiçbiri yok
birde birşey soracaım akvaryum yerine derin pürüzsüz yüzeyi olan cam bir kap olabilir değil mi ?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim, kısaltma yapmayalım.

Olabilir Fakat Isıtıcıyı Rahatça İçine Koyabileceğiniz Genişlikte Olursa Güzel Olur :)

furkansankapan' Alıntı:
arkadaşlar kaplumbağam atığım yemleri yemiyor yemlerin bozulduğundan şüphelendim ama 1 hafta önce yiyordu artık hiç bişi yemio sonra evin soğuk olduğunu farkettim ve ısıtıcım yok ısıtıcıyı kısa zamanda temin etcem acaba soğuk olduğu için kış uykusuna mı girecek girerse nolur bana anlatır msınız yeminide değiştiricem ayrıca
Öncelikle kaplumbagalarınızla sağlıklı güzel günler dilerim.İştahsızlığa fazla beslenme neden olmamışsa (bu durumda kaplumbanız bir kaç gün diyet yapmalıdır) bu sorunun birkaç nedeni olabilir.Nedenler şunlar olabilir hayvanların yeni bir ortama taşınması şok veya bilinmeyen yemlerin verilmesi Kış uykusunun (KIS UYKUSUNA AKVARYUM ISISI 25 DERECE ALTINA DÜŞMEDİĞİ SÜRECE YATMAZLAR) veya hastalığının tedavisinin hemen arkasından odanın ve suyun soğuk olmasına.Düşük sıcaklıklar ani sıcaklık değişimleri ve cereyanda kalmaları ağır soğuk algınlıklarına neden olabilir.SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ Genelde nefes daralması,hapşırmak ve burun gözler,ağız çevresinde sümüksü salgılar olması,burundan baluncuklar çıkarması. Hemen tedavi edilmeli tedavi edilmeyen hastalıklar hemen kronikleşebilir ve zatürreye dönüşebilir (kaplumbağa için çok riskli bir durumdur).Mümkünse böyle rahatsızlık durumlarında VETERİNERE götürmenizi tavsiye ederim.

şimdi kocaman bir kaba oda sıcaklığındaki suyu koydum,kaplumbağamı içine koydum ve birşey farkettim şeffaf deriler kaplumbağamdan soyuluyor :) deri değişiminde yem yemez mi kaplumbağalar ?

furkansankapan' Alıntı:
şimdi kocaman bir kaba oda sıcaklığındaki suyu koydum,kaplumbağamı içine koydum ve birşey farkettim şeffaf deriler kaplumbağamdan soyuluyor :) deri değişiminde yem yemez mi kaplumbağalar ?

Oda sıcaklığındaki su bir süre sonra soğuyacaktır (eğer akvaryumunuzda ısıtıcı yok ise en kısa zamanda bir ısıtıcı almalısınız aksi halde her kaplumbağalarınızla ilgili sağlık sorunu yaşayabilirsiniz) deri atımları genelde olur bu durum yem yemelerine engel değildir!Kaplumbağa besliyorsanız biraz olanaklarımız zorlayarak hiç olmazsa temel teşkilatı almak gereklidir ufak da olsa 40 litre gibi akvaryum ufak bir iç filtre ve ısıtıcı ve EN ÖNEMLİSİ AKVARYUMUNUZUN GÜNLÜK,HAFTALIK VE AYLIK DÜZENLİ BAKIMLARINI DÜZENLİ OLARAK TAKİP EDİP YAPMALISINIZ.).Kaplumbağanızla sağlıklı günler dilerim.

Arkadaşım kaplumbaganın yem yememesi tamamen hastalığının işaretidir. Hayvanın neden hasta olduguda gayet açık o plastik kapta bi gıdım suda ya-şa-ya-maz-lar....Hasta olduklarında yem yemezler normal olrak. Seninkinin hastalığıda muhtemelen üşütmekten kaynaklanıyo akciger enfeksiyonu geçiriyor büyük olasılıkla. Çünkü o kapta sağlıklı yaşaması üşümemesi hasta olmaması imkansız. Ve sen hala oda sıcaklıgındaki suyla bi kaba koydum diyosun. Bu kadar bilinçsiz olmayın artık lütfen. Burda 50 bin sefer söylüyoruz ihtiyaç duydukları gereksinimleri karşılayamayacaksanız bu hayvanlara işkence etmeyin artık.

Geri