Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kısmen yanmış kara kaplumbağası

halime

Yeni Üye
yakılan bir tarladan çocuklar bir kara kaplumbağası buldular evime aldım. ayakları yanmıştı kabuğu biraz erimişti. evde soğuksuya koydum ilaçladım pek sıkıntı yoktu sadece yemek yemiyordu. birkaç gün sonra bahçeye bıraktım orda beslenebilir düşüncesiyle. bir iki gün sonra kayboldu kaplumbağa yaklaşık bir hafta sonra bulduk fakat sinekler ön ayağına kurt atmıştı. sirke ile kısmen temizleyip veterinere götürdüm. ordada sirke ile temizlediler bu arada kabuğunun da aralarında ve altında kurtçuklar olduğunu farkettik. 3 kabuğu düştü altta kemiksi bir yapı ortaya çıktı. şu an gözle görülür bir kurt yok. vücüdunun bazı yerlerinde ödem var. aralanmış 4 yada 5 tane kabuğu var sürekli kontrol ediyorum kurt olmasın diye fakat biraz kokuyor normal mi bilmiyorum. tek sorunumuz yemek yememesiydi. ama şu an bir sorunumuz daha var bu gece biraz önce ilaç sürmek için elime aldığımda yerde kan vardı arka sırt kabuğunun altı kanıyor ( aralıktı bu kabuk). yarın öğlen veterinere gideceğim ama sizin bildiğiniz yada önereceğiniz birşeyler var mı?

Ay yazik yaa cok uzuldum insallah iyilesir zavalli...:(
Bu ne vicdansizlik ya hep kizmisimdir bu tarla yakma olayina!
Cahillik resmen!!

İc kanama mi gecirdi ki acaba garibim
Cani yaniyodur kesin :(

Kanayan bölgeye batikon ve sonrasında merhem sürünki mikrop kapmasın.
Geçmiş olsun. Elinizden geleni yapmışsınız ve yapıyorsunuz. Ancak durum iç açıcı değil.

Cvp: kısmen yanmış kara kaplumbağası

Kıyamam :'( :59: :hih: :breh: :ff:

halime hanım emrenin dediği gibi bol miktar baticon dökün. o bölgede kurt gözükmüyor değil mi ? kabuk aşırı ısıya bağlı olarak patlamış. bu durumda iç organlarda hasar olabilir. ikincisi koku konusu kokan yerlerde çürüme var sonuç o bölgelerdeki çürükler temizlenmezse kangrene doğru gider ki durum öyle gözüküyor. hayvanın kurtulması zor. en iyisi uyutmak en azından acı çekmez.

konuyu neden okudum sanki kör olaydımda nu yazıları okuyamasaydım uyutmasaydınız belki yaşardı bizimde köyde tarlalarımız var ve asla yakmıyoruz ben babama izin vermiyorum kaplumbağalar böcekler ve diğerleri ... ya siz tarla yakanlar yanmanın nasıl bir şey olduğunu düşündünüz mü :59::59::59::':)'(

Geri