Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kıtırım öldüü

kartal

Bronz 3 Üye
selam ben kaplumbağa alalı daha 1 ay olmuştu bir erkek bir dişi iksiylede çok mutluydum fakat ölüm fanusunda besliyordum ama onların ısıtıcıya yada akvaryuma gerek duyduklarını bilmiyordum bu forumda herşeyi öğrendim annemden almak için borç para istedim ama vermedi fakat ablam yurtdışından dönünce bana alacaktı ve çook sevindim birinin adı zıpır dı heryerde dolaşırdı(erkek) diğeri ise kıtır idi (dişi) yemini kıtır kıtır yerdi ölüm fanusunda olmasına reğmen hareketlilerdi ablamlar pazar günü geleceti ama cuma sabahı kıtır a birşeyler oldu halsizleşdi eve gelmeeden yiğenime gittik kaplumbağasının öldüğünü söledi eve gittiğimde ise şok kıtır olduğu yerde hareketsizdi elime aldım ilk önce kolunu oynattı sora hafif gözünü açtı ve bacakları sarkıyodu heme sıcak suya koydum belki yaşar umuduyla ama olmadı rüyama bile girmişti öfff onu çoook özlücem

ve üç soru sorcam

1-zıpır kıtırın burnunu ısırıyordu acaba ondanmı oldu?
2-kıtır öldüğünde zıpır ona doğru koşup onun burnunu tekrar ısırdı bunun nedeni ne?
3-kıtır hala elimde ve kokmadı yaşama umudu yok sanırım değilmi?

Cvp: offffff :(

Bence birbirlerini ısırmalarıyla alakası yok.Tamamen ölüm fanusundan hastalanmış gibi duruyor.Eğer ısırmadan bir şey olsaydı en fazla bir yeri kanardı.Onu tekrar uyandırmaya çalışmış.Eğer tek bir hareket görmediyseniz ve bacakları falan sarkıyorsa ne yazık ki kaybetmişsiniz demektir.Ayrıca kaplumbağalarda cinsiyet ayrımı 10cm olduklarında yapılır.Aldıktan 1 ay sonra anlayamazsınız.

ya pet shop taki abi söylemişti o yüzden

Cvp: kıtırım öldüü

Size bir tavsiye vereyim.Pet shopçuların her dediklerine inanmayın...Çünkü çoğu kaplumbağa nasıl bakılır bilmiyor.Kaplumbağa gibi sürüngenlerin cinsiyetleri yumurtaya verilen sıcaklığa bağlıdır.Bir çok pet shopçu bu basit biyoloji konusunu bile bilmiyorlar ne yazık ki.

Zıpır ı da kaybetmek istemiyorsanız en azından bir ısıtıcı edinip büyük bir plastik kapta idare edin.
Daha fazla acı çekmesin kaplumbağanız :(

Bencede en kısa zamanda güzel bir yer hazırlamanızı öneririm.Yoksa zıpırın da ölme ihtimali çok yüksek.

Geçmiş olsun.

1-) Kavga etmişler sizde ayırmamışsınız.Bundan olma ihtimali yüksek.

2-) Vahşi hayvanlar normal böyle birşey olması.

3-) Eğer patileri sarkıyorsa ve tepki vermıyorsa yaşama ihtimali yok malesef

yarın ablam geliyor birlikte herşeyi alcaz bi tane daha kaplumbağa alcam terasta var arada bir çıkarırım he birşeydaha sorcam şu mandallı spot lambaları nerde bulabilirim

Bir tane daha kaplumbağa almanızı önermiyorum.Tekrar kavga etme olasılıkları çok yüksek.Tek kaplumbağa beslemek en iyisi...

Uvb lambaları internette bulabilirsiniz.

Bence de 1 tane kaplumbağa daha almayın.Önce tek olana en iyi şekilde ortam sağlayın lütfen.

Geri