Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kızımın Kaplumbağası ve Sorularımız :)

Gage

Yeni Üye
Merhabalar iki yaşındaki kızıma yaklaşık altı ay önce bir su kaplumbağası aldım. Başlarda korkuyordu şimdi eline alıyor, suyuyla oynuyor gayet ilgili, böylece hayvan sevgisi aşılamada en basit yöntem olarak düşündüğüm kaplumbağamızla mutlu bir hayat sürüyoruz :) Hazır gelmişken bir kaç soru soralım. Ben suyunu iki günde bir içme suyuyla değiştiriyorum bunda bır sıkıntı görmedim. Yalnız fotoğraflarda gördüğünüz gibi kabuğu ilk aldığım gibi değil fırçalasam düzelir mi ya da neden olur? Yem olarak fotoğrafta gördüğünüz yemi kullanıyorum. Kum karidesiymiş ve sanırım en iyi yem buymuş onlar için. Bunun dışında ek olarak evden neler verebilirim? Ayrıca fotoğrafta görüldüğü gibi ayakları arkada duruyor bazen, sanırım sıcaktan öyle yapıyor bilemedim :) Bazende sıkıldığı düşünüp evde dolaşmaya bırakıp bir süre sonra yine yuvasına koyuyorum bir sıkıntı olurmu? Başka önerilerinize açığım. Memnun oldum, görüşmek üzere :)

Ekli dosyalar

• 20220807_162056.jpg
    20220807_162056.jpg
    946.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 20220807_161800.jpg
    20220807_161800.jpg
    975.2 KB · Görüntüleme: 23
  • 20220807_161816.jpg
    20220807_161816.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 23

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Hayvana akvaryumlu sistem kurun. Buna ölüm kabı deriz. Hayvan normalde iki katı büyüklükte olmalıydı.

Akvaryumu ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litrelik bir akvaryum olmalı. Akabinde ömürlük akvaryuma geçeriz. Sistemde kuru alan ısıtma lambası su ısıtıcı ve iç filtre olacak. Tabanda vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Akvaryumu alın ekipmanı ona göre belirleyelim.

Hayvanın plakaları parça halinde ayrılmış. Bir miktarda kireç bağlamış.

Hayvanı dışarı çıkarmayın. Toz kir göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Basıp ezebilirsiniz.

Ayak açması ısıdan maksimum faydalanmak için durduğu şekildir. Buna balerin duruşu deriz. Bu en mutlu olduğu haldir. Lamba altına geçip ısınır.

Yeme ek olarak ya sera raffy P yada omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi alın. 6 cm kabuk boyunu geçince ek yemler alacaksınız.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Bu hayvanlar salmonella taşır. Kızınız bağışıklık kazanmış olabilir ama bu 7 yaş altı için ölümcül riski olan bir durum, hayvana ve suyuna temasta hem onun hemde kendi ellerinizi bol sabunla yıkamanız lazım.

Salmonella her hayvanda olan birşey ama bu hayvanlar sucul ortamda yaşadığı için bulaşı riski fazladır.

Bu konuyu da inceleyin bakım ile ilgili herşey var. Aklınıza takılanı sorabilirsiniz.

Gage

Yeni Üye
Bu kadar detaylı bir anlatım beklemiyordum açıkcası :) çok teşekkür ederim. önerilerinizi dikkate alıp ona göre ilerleyeceğım.