Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

korkma, filtre sorunu

sezarsone

Yeni Üye
önceden bir kaplumbağam vardı. daha sonra 2 tane daha aldım ve akvaryum kurdum eski kaplumbağam kayanın üzerinde güneşleniyor. ama yeni gelenler ben odaya girdiğim anda suyun dibine kaçıyorlar. aralarında herhangi bir boyut farkı yok ama devamlı kaçışıyorlar küçük bir seste.

ne yapmalıyım ?

RE: korkma

endişelenmenize gerek yok zamanla onlarda alışacaklardır..şimdi uyum sürecinde olduklarından biraz korkak davranmaları normaldir..

ama korkmalarından dolayı yem de yemiyorlar. devamlı sudalar.
ve ayrıca filtrem yeşil türk markası bir filtre iyi temizlemiyor galiba o konu da ne ypabilirim.

iç filtreyse bahsettiğiniz sanırım gap marka olanlardan evet yerli üretimdir onlar.. ısıtıcınız var mı? yem yemiyolar derken hiç mi yemiyolar? yem yememe durumundan başka herhangi bir hastalık belirtisi var mı?

herhangibir hastalıkları yok filtrenin adı ekol kutusunda öyle yazıyor. sanırım yemlerini yememeleri korkmalarından kaynaklanıyor yine. ısıtıcım var. ayrıca akvaryumun tabanıında pislikleri çok rahatsız edici dip süpürgesi almak gerekiyormuş. yeni bir filtre alacağım nasıl bir şey almalıyım dış filtre alırsam ne alabilirim?

ekolun yeni dış filtreleri çıktı piyasada 150 tl civarı.. bir de eski ekol-15 modelleri var onlar 40-50 tl civarında atman lifetech tetra gibi yabancı markaların dış filtreleriyse 150-200 tl arasında.. akvaryum büyüklüğünüze ve bütçenize göre uygun olan bir dış filtre seçebilirsiniz.. korkudan dolayı yem yemyceklerini sanmıyorum belki siz yokken fln yiyolardır.. evet dip süpürgesi de temin ederseniz temizlik açısından daha iyi olacaktır..

evet temizlik için eğer daha iyi bir iç filtre alablrseniz ve akvaryumunuz da çok büyük değilse dış filtreye gerek kalmaycaktır.. özellikle atman marka tavsiye ederim..

Filitreniz ses yapıyor mu?

Temizleme sistemleri hemen hemen aynı bu filitrelerin. O nedenle ses yapmıyorsa ve debisi (saniyede çektiği su miktarı) akvaryumunuz ile orantılı ise sorun olacağını sanmıyorum.

yatak odasında akvaryumum ve gece filtreyi açık bırakırsam gece baş ağrısıyla uyanıyorum çok rahatsız edici bir sesi var bide hava çeken hortumun tıpası var geceleri eğer onu kaparsam motor da bir arıza yaşanırmı?

yok sorun olmaz bazı tıpalarda zaten açıklık oluyor hava girişini engellemeyecek şekilde.. ama geceleri filtreyi kapatırsanız etkisini gösteremeycektir bu nedenle suyun kirlenmesi daha da kolaylaşacaktır... hatta sesi azalsın diye hortumu kullanmamakta mümkün ama suyun havalanması ve daha uzun süre temiz kalması için kullanılması daha iyi bence.. yabancı markalarda ses sorunu büyük ölçüde az oluyor yerli üretimlere göre..

50cm lik akvaryumumda Atman marka 14 tl ye aldığım ufak bir filtre kullanıyorum su günler geçsede ilk günkü berraklığını ve temizliğini koruyor tavsiye derim. Hiç seste yapmıyor, sesini duymak için kulağınızı akvaryumun camına yapıştırmak gerekiyor :)

korkma başka şeyden olmasın benimkiler hiç korkmadı hemen pıtır pıtır gezip yemeye başladılar

Geri